Pages Navigation Menu

Rozmiar materaca – standardowy a niestandardowy.

Dodane przez dnia mar 13, 2024

Wybór odpowiedniego materaca to nie tylko sprawdzenie takich kwestii jak twardość materaca czy jego rodzaj. Istotne są również wymiary materaca – za mały materac do łóżka może ograniczać swobodę ruchów i nie pozwalać na wyspanie się. Chcesz wiedzieć jaki rozmiar materaca wybrać oraz jakie są niestandardowe i standardowe wymiary materacy do spania? W takim razie zapraszamy do lektury!

Jak dobrać rozmiar materaca do łóżka?

Materace Dla Ciebie - centymetr
Przymierzając się do zakupu materaca zastanawiamy się co materac musi mieć w środku – czyli jaki ma być jego wkład, aby dostosował się on do naszych indywidualnych potrzeb. Próbujemy dopasować twardość materaca do swojej wagi i starannie dobieramy komponenty. Czasami jednak już pierwsze pytanie sprzedawcy, czy konsultanta wprawia nas w konsternację, której się nie spodziewaliśmy. A brzmi ono “Jaki rozmiar materaca jest potrzebny?”.  A my robimy wielkie oczy, bo nie mamy pojęcia jakie są wymiary materacy…

Jak klasyfikuje się rozmiary materaca? Określając wymiary materacy do łóżek podajemy dwa wymiary: Istotna jest długość i szerokość materacy. Materace produkujemy w rozmiarach standardowych i niestandardowych – zamów materac na wymiar.

Standardowe rozmiary materacy

Standardowe rozmiary materaca to takie, które pasują do typowych łóżek dostępnych na rynku. Wymiary materaców do łóżek różnią się szerokością, gdyż długość jest jedna i wynosi 200 cm. Jakie są najpopularniejsze wymiary materacy?

Na początek warto wiedzieć, że standardowe rozmiary materacy do spania dzielimy na rozmiary łóżek pojedynczych i podwójnych. Ich długość jest zawsze taka sama i wynosi 200 cm. Różnią się natomiast szerokością.

Standardowe wymiary materaca jednoosobowego to:

Z kolei wymiary materaca 2 osobowego mogą wynosić:

Niestandardowe rozmiary materacy

A co z materacami o niestandardowych wymiarach? Rozmiar niestandardowy to nietypowa wielkość materacy. Niestandardowy rozmiar materaca jest robiony na specjalne zamówienie klienta. Niestandardowe materace pojedyncze mogą mieć wymiary np. 80×195 lub 85×200 cm. Materac 150cmx200 cm to, przykładowo, niestandardowe rozmiary materacy do łóżka dwuosobowego.

materace-oferta-materace-dla-ciebie

Jak dobrać rozmiar materaca niestandardowego?

Kiedy potrzebny jest nietypowy rozmiar materaca? Zazwyczaj w dwóch przypadkach. Po pierwsze kiedy mamy ograniczoną ilość miejsca w sypialni. Każdy chciałby spać wygodnie nawet jeśli powierzchnia sypialni nie pozwala na wstawienie do niej łóżka o szerokości 160×200. Jeśli taki o powierzchni 140×200 jest jednak dla nas za mały, lepiej zainwestować w dodatkowe 10 centymetrów “luzu” i wybrać niestandardowy materac 150×200. Niby na oko 10cm to żadna różnica jednak w praktyce może zapewnić dużo spokojniejszy sen. Partnerzy nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać nawet jeśli jeden z nich jest nocnym wiercipiętą.

Materace dla osób wysokich

Drugi, popularny przykład kiedy materac o nietypowych wymiarach może się okazać najlepszą opcją to wysoki wzrost. W tym wypadku mówimy o długości materaca. Większość materacy produkuje się na długość 200cm. To odpowiedni wymiar dla wszystkich, których wzrost nie przekracza 180cm. Dla zapewnienia komfortowego snu polecamy materac minimum 20cm większy od naszego wzrostu. Dlatego osoba mierząca 190cm raczej potrzebuje materaca w rozmiarze 90×210 lub 160×210 jeśli ma on być użytkowany przez dwie osoby. Należy go dobrać do potrzeb osoby wyższej. A co w tym przypadku z materacami 7 stref, jak np. materac pocket z kokosem Morfeusz? Nie należy się tym martwić. Nawet jeśli potrzebujemy materaca o długości 210 lub 220 nasz partner o wzroście około 160cm może z niego bezpiecznie korzystać. Trzeba się jednak na takim materacu prawidłowo ułożyć – tak, aby biodra znalazły się w środkowej, twardszej części materaca. Nie należy spać za blisko wezgłowia łóżka, bo strefy materaca mogą się rozminąć z anatomiczną budową ciała.

Indywidualne wymiary materaca

Materace Dla Ciebie - metr
Obecnie niestandardowe wymiary łóżka i materaca stają się coraz bardziej popularne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klienta dając im możliwość znalezienia odpowiedniego, komfortowego materaca. Niezależnie od tego, czy planują zakupić łóżko w nietypowym rozmiarze, czy tylko wymienić już wysłużony materac. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dobrej, solidnej i ładnej ramy łóżka o nietypowym rozmiarze nie musimy się z nią rozstawać nawet jeśli zakupiony w komplecie kilka lat temu materac najlepsze lata ma już za sobą. Pamiętajmy jednak o tym, że aby dobrać odpowiedni rozmiar materaca musimy dokładnie wymierzyć ramę łóżka, gdyż to ona jest tutaj wyznacznikiem. Mierzymy wymiary wewnętrzne ramy sprawdzając jaką powierzchnię mamy do dyspozycji. Należy pamiętać o odjęciu kilku centymetrów, ponieważ podając dokładną miarę, wykonany na zamówienie materac może się nie zmieścić, np. z powodu obszycia krawędzi. Kilka dodatkowych centymetrów odstępu od ramy zapewni lepszą wentylację materaca. Więc jeśli według dokładnych pomiarów otrzymujemy rozmiar łóżka 153×200 lepiej zamówić materac na 150×200. Pod uwagę należy także brać zakres błędu pomiarowego, wynoszący +/- 1-2 cm. Komponenty, z których produkowane są materace (jak np. pianki) nie są materiałami “sztywnymi” i nie zawsze możliwe jest (mimo największych starań) ich idealne wykrojenie do co milimetra.

Zakup materaca

Jeśli codziennie wstajemy obolali najwyższy czas na zmianę niewygodnego już materaca. Nie stanowi to problemu nawet jeśli wymiar materaca to 160x190cm. W naszej ofercie możemy poszukiwać tego idealnego dla nas modelu. Wybór materaca idealnego ułatwią Ci nasi konsultanci, którzy zawsze służą fachową poradą.

Materace piankowe, materace bonellowe, materace pocket 7 stref czy materace wysokoelastyczne. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – wedle indywidualnych preferencji i wagi. Procedura zamówienia materaca w rozmiarze niestandardowym jest równie prosta jak tego typowego. Wybieramy model z odpowiednimi właściwościami, pokrowiec i potrzebne wymiary. Taki materac jest produkowany na życzenie klienta, zatem musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie na niego nieco poczekać. Czas potrzebny nam na wyprodukowanie takiego materaca oraz przekazanie go kurierowi to 7 dni roboczych. Wtedy nadajemy paczkę, a kurier (do 7 dni roboczych) doręcza przesyłkę pod wskazany w zamówieniu adres. I znów będziemy się mogli cieszyć spokojnym, zdrowym snem.

Czytaj dalej

Z cyklu trudne pytania – czy mogę położyć materac na podłodze?

Dodane przez dnia mar 4, 2024

Sam materac zamiast łóżka w sypialni to element wielu nowoczesnych wnętrz. Spanie na podłodze niektórym się po prostu podoba (a zwłaszcza zwolennikom minimalizmu), inni wskazują na oszczędność miejsca i pieniędzy. Czy jednak na pewno materac na podłodze będzie dobrym pomysłem? Czy bezpośredni kontakt z twardym podłożem w jakiś sposób wpływa na jakość snu? Postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości!

Czy mogę położyć materac na podłodze?

Materac na podłodze zamiast łóżka

Czy materac może leżeć na podłodze? To pytanie zadaje sobie całkiem sporo osób, które poszukują nowoczesnych, praktycznych i ekonomicznych rozwiązań do swojej sypialni. I choć sypialnia z materacem na podłodze może wyglądać całkiem “swojsko” i “przytulnie”, to boją się, że spanie na podłodze może źle wpłynąć na materac i jego żywotność oraz nie pozwoli na osiągnięcie komfortowego snu. Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe? Jak jest w rzeczywistości?

Co do spania zamiast łóżka?

Wystrój sypialni to kwestia tak indywidualna jak dobór garderoby. Gusta są różne, a z nimi podobno się nie dyskutuje. Jedni będą chcieli mieć ogromne łoże z baldachimem, a inni – jako asceci – lubują się w minimalistycznym wystroju i nie chcą łóżka, tylko materac ma być ułożony na podłodze. Z pewnością w niektórych wnętrzach może się to ciekawie prezentować, ale tu kończą się zalety takiego rozwiązania. Niestety, z materacem jest trochę jak z człowiekiem – musi mieć zapewnione odpowiednie podparcie i tu czas rozejrzeć się za odpowiednim stelażem.

Materac do spania na podłodze

stelaze
Czy można spać na samym materacu? No można, ale co to za spanie!? Ktoś mógłby się zaśmiać, bo przecież co jak co, ale podłoga jest stabilna. Z tym nie będziemy się kłócić, stabilność podłogi jest niepodważalna. Jednak materac poza stabilnością potrzebuje czegoś więcej.

Przede wszystkim – wentylacja. To podstawa zachowania odpowiedniej higieny. Jeśli położymy materac na podłogę, to od spodu nie będzie docierało do niego powietrze. A brak wentylacji i komfortowy sen nie idą w parze! Na materacu leżącym na podłodze nie uzyskamy właściwego poziomu przewiewności. Krótko mówiąc: będziemy się pocić i przegrzewać! Jaki w takim razie sens inwestować w dobry materac piankowy lub kieszeniowy, skoro na podłodze nie zapewni on nam oczekiwanego komfortu?

Czym jeszcze grozi ten cały pomysł spania na podłodze? Roztocza, kurz i bakterie – oto z czym przyjdzie nam się zmierzyć! Materac leżący na podłodze (zwłaszcza, jeśli jest przepocony) to niestety siedlisko różnych drobnoustrojów! Największym zagrożeniem jest pleśń, która może się zagnieździć w naszym materacu jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. A pleśń w materacu nie jest fajną sprawą i nie trzeba być alergikiem, aby się na tym przekonać. Weźmy pod uwagę jeszcze kwestie komfortu użytkowania – wstawanie bezpośrednio z materaca leżącego na podłodze nie jest zbyt wygodne (nawet jeśli wybierzemy gruby materac). Nawet jeśli efekty wizualne do nas przemawiają, to zawodem z pewnością będzie kwestia praktyczności i wygody. A z łóżka przecież korzystamy codziennie i ono po prostu MUSI być wygodne pod każdym względem!

Spanie na samym materacu – jak to rozwiązać?

Wiesz już, że materac na podłodze nie będzie odpowiednio wentylowany. Druga kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, to zużywanie się materaca. Kładąc materac bezpośrednio na podłogę sprawimy, że nie tylko przestanie być on higieniczny, ale również szybciej się odkształci. A jak się odkształci – nie zapewni właściwego podparcia i będzie do wyrzucenia. A szkoda, bo lepiej by było, gdyby drogi i dobry materac posłużył nam przez długie, długie lata!

W takim razie co podłożyć pod materac na podłodze? Rozwiązanie z europaletami może i wygląda designersko, ale nie jest do końca dobre. Jeśli koniecznie chcesz mieć wygodny materac do spania na podłodze to zainwestuj w model ze stelażem!

Materac ze stelarzem

Co pod materac zamiast łóżka? Zalety stelaży!

Jeśli sypialna z samym materacem jest Twoim marzeniem, to poszukaj materaca z drewnianym stelażem. Zastosowanie stelaży z elastycznymi listewkami nie jest chwytem marketingowym. Taki stelaż odbiera część ciężaru z materaca, co powoduje, że materac się nie wygniata i nie odkształca w dolnej części. Dzięki niemu, mówiąc wprost – materac dłużej nam posłuży.

Materace-Dla-Ciebie sprężynami

Ponadto taki stelaż zdecydowanie poprawia komfort i wygodę wypoczynku. Spanie na materacu bez stelaża jest po prostu niewygodne i uwierz – to po prostu czuć! Nowoczesne stelaże są estetyczne i praktyczne – można do nich domontować nóżki, dzięki którym uzyskamy wymagany poziom wentylacji, a jednocześnie nadal uzyskamy oczekiwany efekt estetyczny, jakim jest sypialnia z samym materacem.

Jaki stelaż wybrać pod materac na ziemi?

Przy wyborze stelaża istotne są także odstępy między poszczególnymi listwami. Jaki powinien być? Wszystko zależy od tego, jaki materac na podłogę wybierzemy. Dla materacy sprężynowych, a zwłaszcza materacy kieszeniowych, rozstaw listewek powinien być jak najgęstszy. Powszechnie przyjmuje się, że odstęp między listwami powinien wynosić około 30 mm. Taki rozstaw zapewni odpowiednią wentylację i sprawi, że materac prawidłowo będzie podtrzymywał nasze ciało. Jak to wygląda w rzeczywistości?

W przypadku materacy piankowych wartość ta może być większa, jednak nie powinna przekraczać 30 mm. Co ważne w przypadku stelaży z możliwością regulacji zagłówka i podnóżka korzystać można wyłącznie z materacy piankowych (, najlepiej sprawdzą się materace lateksowe i materace wysokoelastyczne. Jeśli chodzi o materace sprężynowe to prześwit nie powinien być większy niż 5 mm.

Materac zamiast łóżka – kiedy to ma największy sens?

Kiedy materac na podłogę jest dobrym rozwiązaniem? Warto rozważyć taką opcję, jeśli nasza sypialnia jest niewielka i tradycyjne łóżko byłoby po prostu zbyt duże. Lepszy będzie wybór mocnego stelaża i dobrego materaca niż rozkładanej kanapy, która niestety nie zapewni nam odpowiedniego komfortu (a na pewno nie będzie miała właściwości ortopedycznych!)

Kiedy jeszcze warto położyć materac na niskim stelażu? To doskonała opcja dla osób, które dopiero urządzają swoje gniazdko i chwilowo nie mogą sobie pozwolić na zakup łóżka ze swoich marzeń. Zamiast inwestować w “łóżko tymczasowe” lepiej poszukać dostosowanego do swoich potrzeb materaca na stelażu, który zapewni wysoki komfort spania. Plusem jest, że taki stelaż z materacem można później zamontować do łóżka, dzięki czemu inwestycja w niego nie przepada.

Stelaż a komfort snu

O stelażu pamiętajmy także przy zakupie łóżka. Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model ma wbudowany stelaż, czy płytę. Zastosowanie w łóżku płyty da dokładnie taki sam efekt jak położenie materaca na podłodze. Warto podkreślić raz jeszcze, że stelaż to nie jest coś, bez czego materac może w pełni funkcjonować, to nie wymysł. Skoro chcemy zainwestować w materac, a tym samym w zdrowy i spokojny sen to pamiętajmy, że stelaż odgrywa tu olbrzymią rolę.

Czytaj dalej

Pianka HR – solo, w duecie i zespole :)

Dodane przez dnia lut 28, 2024

Jednym z najczęściej wybieranych przez klientów materiałów jest pianka wysokoelastyczna HR. W swojej budowie pianka ta zawiera bardzo dużo pęcherzyków, dzięki czemu zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza. Jej dodatkową cechą jest sprężystość, wysoka elastyczność oraz odporność na odkształcenia. Ponadto pianka wysokoelastyczna typu HR posiada doskonałe właściwości antyalergiczne. Świetnie więc nadaje się do produkcji materacy. Czym wyróżnia się materac wysokoelastyczny HR?

Pianka wysokoelastyczna HR

hrrrrrrrrrrrrrrrr
Jaki jest materac piankowy z pianki wysokoelastycznej? Cechuje się znacznie lepszymi właściwościami niż materac z pianki poliuretanowej. Może występować solo 🙂 Nie potrzebuje innych dodatków, żeby zapewnić właściwe podparcie sylwetki. Pianka wysokoelastyczna HR to materiał, który cechuje odporność na odkształcenia, wysoka sprężystość oraz naprawdę wysoki poziom oddychalności. Dzięki niemu z materaca szybko odprowadzana jest wilgoć i nie gromadzi on kurzu, roztoczy, czy innych alergenów. Dzięki temu materac HR to właściwe rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie!

Materac piankowy HR – dla kogo?

Pianka wysokoelastyczna HR do spania to rozwiązanie dobre praktycznie dla każdego! Na przykład, materac Mojry to bardzo dobra propozycja dla starszych dzieci ze względu na jednolita powierzchnię. Osobom dorosłym polecamy materace kieszeniowe z pianką HR 7-strefowe (w twardości obustronnej H2 dostępny jest doskonały model Minos, w twardości H2/H3 model Lalita, a w twardości H3 – niezawodny materac Feniks). Zapewniają one jeszcze większą wygodę i pozwalają zadbać o zdrowie kręgosłupa.

materac z pianką HR

Pianka HR – rodzaje materacy

Dostępne są również materace wysokoelastyczne typu duo, czyli o dwóch połówkach różniących się twardością. Modele Kaja i Tezeusz oraz Reja i Kronos to rozwiązanie dla pary, która nie potrafi się pogodzić co do twardości materaca 🙂 Jedna połowa jest bardziej miękka, twardsza. Sprytne, prawda? 🙂 Pozwala to osiągnąć właściwe podparcie dla kręgosłupa i odpowiedni komfort snu dla obydwu partnerów.

Pianka typu HR świetnie komponuje się również z innymi materiałami, tworząc stabilną podstawę materaca, odporną na odkształcenia. Najczęściej jest łączona z komfortową pianką termoelastyczną memory. Takie połączenie spotkamy w materacach Ceres, Lucca (H2 i H3), Keto, Cortina Visco Lux (H2 i H3), czy Tumnus. Te modele to świetna propozycja dla osób, które zazwyczaj śpią spokojnie, lubią delikatne zapadanie w powierzchnię materaca i powolne modelowanie materaca do ciała. Warto wiedzieć, że materac piankowy z warstwą termoelastyczną to produkt, który posiada właściwości ortopedyczne. W takich materacach kręgosłup uzyskuje prawidłowe podparcie, z kolei znoszone jest napięcie mięśni. Sen na takim materacu pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu!

Jeżeli jednak należymy do osób, które w nocy nieustannie się wiercą, lepiej sprawdzi się bardzo sprężyste połączenie, jakie stanowi pianka wysokoelastyczna HR z lateksem 🙂 Te komponenty znajdziemy w modelu Tanatos. Zaletą pianki HR i lateksu jest doskonałą sprężystość i oddychalność materaca, a zatem będą z niego zadowolone osoby, które preferują niższą temperaturę snu (z kolei model dla zmarzluchów Kora posiada dodatkową warstwę wełny owczej).
sensit

Dla niezdecydowanych poszukujących optymalnego stopnia komfortu polecamy szczególnie materac zawierający wszystkie wymienione 3 pianki 🙂 W modelu Sensit (H2 i H3) bazę stanowi pianka HR, a góra materaca to komfortowe pianki – 5cm memory i 4cm lateks. Takie zestawienie pozwala cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami jakie zapewniają owe pianki. Stabilne oparcie, perfekcyjne modelowanie do ciała, sprężystość i właściwości antyalergiczne. Właściwości pianki HR doceni niejeden wymagający klient! W każdym razie, my serdecznie polecamy! 😉

Na materacach z pianki wysokoelastycznej HR wyśpią się także nasze dzieci. Środek z pianki wysokoelastycznej zapewni wygodę, właściwą higienę i bezpieczeństwo maluszka dzięki dodatkowe wzmocnionym bokom materaca z pianki poliuretanowej. Taka budowa zapobiega wkręceniu nóżki dziecka między szczebelki łóżka. Warto podkreślić, że materac z pianki HR to produkt od dużej wytrzymałości, a zatem przetrwa niejedne dziecięce harce i zabawy! Należy jedynie pamiętać, że dla dzieci wskazane są wyłącznie materace bez stref twardości.

biały-ludzką-twarzą-leżącej-wesoły-poduszkę_1301-1538

Myśląc o piance HR nie ograniczamy się tylko do grupy materacy piankowych 🙂 Równie dobrze materiał ten współgra ze sprężynami. Powierzchnia tych materacy jest sprężysta i trwała. To materace jednolite, bez stref twardości. Pianka wysokoelastyczna HR występuje – jako warstwa wierzchnia – w materacach o wkładzie ze sprężyn pocket (modele Penelopa, Odyseusz oraz wersja duo) 🙂 raz w modelach multipocket jak Minos czy Feniks. Warstwę pianki HR znajdziemy także w modelu z największa ilością sprężyn materacu luxpocket Fortuna. W modelach tego typu sprężyny są dodatkowo układane w 7 stref twardości.

Jak widać pianka wysokoelastyczna HR to komponent bardzo uniwersalny mający wiele zalet. Materacem wysokoelastycznym można nazwać, każdy model zawierający warstwę tej pianki. W poszukiwaniu tego idealnego materaca, odpornego na odkształcenia i zapewniającego wygodny sen, zapraszamy na naszą stronę.

Czytaj dalej