Pages Navigation Menu

Czy twardy materac to samo zdrowie?

Zakup materaca nie jest łatwą sprawą – to wie każdy, kto choć raz próbował znaleźć nowy produkt dla siebie. Oprócz licznych wątpliwości dotyczących właściwego doboru produktu, kupujący mierzą się zazwyczaj z różnymi poglądami i panującymi przekonaniami. Jednym z nich test pogląd mówiący, że tylko twarde podłoże snu jest zdrowe dla kręgosłupa. Czy jest to prawda i czy faktycznie spanie na miękkim materacu może być szkodliwe? Postaramy się raz na zawsze rozprawić z tym poglądem!

Twarde materace – jak to z nimi jest?

Często słyszymy, że spanie na twardym materacu jest bardzo zdrowe. Tak samo niektórzy twierdzą, że twardy materac piankowy będzie lepszy od sprężynowego. Od lat też krąży opinia mówiąca, że twarda powierzchnia snu zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. I nadal to przekonanie ma wielu zwolenników. Czy jednak jest to pogląd prawdziwy? Niekoniecznie! A co gorsza, ślepe podążanie za nim wcale nie będzie dobre dla naszego zdrowia…

To jak to w końcu jest? Czy spanie na twardym materacu jest zdrowe, czy nie? Nie można jednak sprawy aż tak uogólniać. Po pierwsze, twardość materaca to kwestia indywidualna. A na pewno inaczej będą odczuwać ją osoby cięższe. Materac, który kobieta ważąca 50 kg uzna za twardy, będzie zbyt miękki w odczuciu dla 90 kg mężczyzny. Aby znalezienie idealnego materaca było prostsze, wprowadzono stopnie twardości, a najważniejszym kryterium doboru jest waga ciała użytkownika. Dla oznaczenia stopnia twardości materaca używa się symboli od H1 do H5. Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 60 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H1, czyli miękki. Ważącym od 60 do 80 kg zaleca się stopień twardości H2, średnio twardy. Do 110 kg, polecany jest twardy materac H3. Z kolei do 120 kg zalec asię wybierać podel H4, a powyzej 130 kg – modele materacy H5.

Kobieta z bólem po nocy na twardym materacu

Skala twardości materacy

Jak już wspomnieliśmy, aby ułatwić dobór materaca, stosujemy odpowiednią skalę twardości. Prezentuje się ona następująco:

  • H1 – materace miękkie (do 60 kg), np. Apollo,
  • H2 – materace średnio-twarde (60-80 kg), np. Posejdon,
  • H3 – materace twarde (80-110 kg), np. Tytan,
  • H4 – materace bardzo twarde (110-130 kg), np. Tyche,
  • H5 – materace ultra twarde (pow. 130 kg), np. Neptun.

Dobranie odpowiedniej twardości jest zawsze nieco trudniejsze w przypadku materacy do łóżek małżeńskich. Wówczas wybierając materac, zazwyczaj sugeruje się masa ciała cięższej osoby.

Materac twardy – jak go rozpoznać?

Skala skalą, ale jakie są cechy charakterystyczne twardego materaca, które można poczuć na własnym ciele. Przy wyborze materaca, jeśli tylko jest taka możliwość, należy go wypróbować. Można w tym celu przeprowadzić test – polega on na sprawdzeniu przy pomocy otwartej dłoni, jak łatwo daje się ją wsunąć pomiędzy materac i nasze ciało w części lędźwiowej, w pozycji na wznak. Jeśli udaje się to bez trudu, to oznacza, że materac jest za twardy. Jeśli było trudno – materac jest za miękki. Lekki opór, podobny do tego, występującego powyżej części lędźwiowej wskazuje na dobrze dobrany materac.

Materace Dla Ciebie – 1

Czasami odpowiedniego rozeznania nie da się jednak dokonać od razu. Czasami to nie twardy materac do spania sprawia, że “czujemy różnicę”, ale wybrany model oraz komponenty, z których został wykonany. Dlatego w naszym sklepie pomagamy najpierw dobrać materac, a potem pozwalamy użytkownikom bezpłatnie testować go przez 30 dni – takie rozwiązanie pozwala już w pełni przekonać się, czy materac został dobrze dobrany do naszych potrzeb!

Dobrze dobrana twardość materaca – dlaczego jest tak ważna?

Czy twardy materac jest zdrowy? Może być zdrowy – pod warunkiem, że będzie dobrze dobrany do budowy ciała użytkownika. Dlaczego właściwie dobrany materac jest tak ważny? Mówiąc w dużym skrócie – ponieważ utrzymuje właściwą postawę ciała podczas snu i w pozwala w największym stopniu odciążać kręgosłup. A to zapobiega powstawaniu dolegliwości bólowych, nadmiernego napięcia mięśni oraz pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała. Właściwe podparcie jest kluczowe nie tylko w przypadku osób z chorym kręgosłupem i chorobami krążenia, ale dla każdego. Dobrze dobrany materac to najlepsza profilaktyka zdrowia kręgosłupa oraz sposób na doskonały wypoczynek i tym samym – lepsze samopoczucie każdego dnia!

Czym grozi spanie na twardym materacu?

A dlaczego zbyt twardy materac może negatywnie wpływać na stan zdrowia użytkownika? Twarde posłanie powoduje, że sylwetka podczas snu staje się wyprostowana, ponieważ wymusza ona pozycję snu na plecach. Na twardym materacu właśnie najwygodniej śpi się w tej pozycji. Podczas snu kręgosłup potrzebuje podparcia, więc twardy materac, który nie może dopasować się do jego naturalnych krzywizn, nie jest w stanie go zapewnić.

Twardy materac jest zwykle mniej elastyczny i nie dopasuje się dobrze do ciała. A jak wiemy, istotne jest, aby w trakcie snu utrzymywać poprawną postawę ciała. Kręgosłup w pewnych odcinkach będzie „wisiał”, co powoduje, że mięśnie (w odcinku lędźwiowym) nie mogą odpocząć. Zbyt twardy materac będzie też powodował ucisk na naczynia krwionośne, wywoływał skurcze i drętwienie kończyn (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym oraz osobom cierpiącym na choroby układu krążenia).

A zatem, stwierdzenie, że twardszy materac jest zdrowy to przestarzały mit z poprzedniej epoki. Materac nie może być za twardy. Musi być elastyczny. Bo tak naprawdę, chyba nikt nie jest w stanie przespać całej nocy w jednej pozycji. Na dobrze dobranych materacach wygodnie śpi się w każdej pozycji – komfort powinien być odczuwany zarówno podczas snu na plecach, na boku, czy na brzuchu.

Jaki materac do spania, twardy czy miękki?

To, na jakim materacu powinno się spać? Na tym dobrze dobranym pod względem twardości i rodzaju komponentów. W przypadku osób z bolącym kręgosłupem świetnie sprawdzą się materace lateksowe i wysokoelastyczne. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż dopasowują się do ciała w każdej pozycji i zapewnią odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Z kolei oczekiwania najbardziej wymagających spełni pianka termoelastyczna. Zniweluje ona nacisk zwrotny materaca i będzie wspomagać krążenie, zapewniając zdrowy i komfortowy sen. Ponadto, pianka termoelastyczna dodatkowo rozluźnia mięśnie i stawy, a materace posiadające jej warstwę polecane są osobom z problemami z kręgosłupem, osobom starszym oraz sportowcom.

Warto mieć świadomość, że zarówno zbyt miękki jak i zbyt twardy materac nie będzie dobry. Kręgosłup jest podstawą, na której utrzymuje się wszystko, z czego składa się ciało człowieka, a ponad 60% ludzi w Polsce cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Niestety w dużej mierze z powodu niewygodnego łóżka oraz źle dobranego materaca do sypialni.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że materac zapewniający prawidłowe podparcie dla naszych pleców, jest jednym z najistotniejszych czynników pomagającym chronić nas przed rozwojem tego typu schorzeń, a jeśli już wystąpiły, pomoże niwelować ich skutki. Sen jest najlepszym czasem do rehabilitacji kręgosłupa. Pod warunkiem, że będzie miał zapewnione odpowiednie podłoże. Elastyczne, które dopasuje się do ciała, zapewni podparcie w naturalnej pozycji, ale nie wywoła ucisków. Dlatego teorię głoszącą, że twardy materac jest najzdrowszy, można włożyć między bajki.

Materac kieszeniowy z 7 strefami komfortu

Dla kogo twardy materac będzie odpowiedni?

Jak już wiemy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakim materacu najlepiej spać. Zawsze wziąć pod uwagę należy indywidualne potrzeby użytkownika. Materac oraz jego rodzaj wypełnienia zawsze powinny być dobrane do budowy ciała, oraz osobistych preferencji śpiącej osoby.

O wyborze twardego materaca powinny przede wszystkim pomyśleć osoby o wyższej masie ciała – taki produkt będzie im zapewniał właściwe podparcie i stabilizację kręgosłupa. O modelach z matą kokosową (jak np. Tytan) mogą również pomyśleć użytkownicy, którzy po prostu preferują sen na twardszej powierzchni.