Pages Navigation Menu

Materac rolowany czy tradycyjny? Sposoby pakowania materacy

Osoby świadomie podchodzące do wyboru materaca nie tylko sprawdzają dokładne parametry wybranego modelu, ale również zwracają uwagę na koszty i formę transportu produktu. Dziś często spotkać się można z praktyką zwijania materacy na czas przewozu. Niektórzy boją się, że metoda rolowania może negatywnie wpływać na właściwości materaca i tym samym zmniejszać komfort spania. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Wybór materaca a sposób wysyłki

Firmy specjalizujące się w wysyłkowej sprzedaży materacy muszą przemyśleć wszelkie sprawy związane z logistyką i transportem wyrobu do klienta. Istotne są tu nie tylko koszty wysyłki (w sklepie Materac Dla Ciebie jest ona darmowa), ale również pakowanie materacy. Produkt musi być zapakowany tak, aby:

  • dawać się łatwo przetransportować i przenieść,
  • był zabezpieczony przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi,
  • dawał się łatwo rozpakować w domu klienta.

W ostatnich latach spotkać się można z metodą rolowania materacy. Mianowicie, klient otrzymuje zapakowany materac zwinięty w rolkę. Czy taki sposób przewozu może uszkodzić produkt? Co warto wiedzieć o materacach w formie rolowanej?

Łóżko z białą pościelą i poduszkami

Czym jest materac rolowany?

Materac rolowany to nic innego, jak materac pakowany próżniowo. Jest to, mówiąc potocznie, zwinięty materac w rulonie. Taka forma produktu ma ogromny wpływ na komfort i sprawny przebieg procesu transportu. Materac zwinięty w rolkę transportuje się bowiem znacznie łatwiej i taniej (zajmuje on mniej miejsca), można go także z łatwością wnieść do domu klienta – pozwoli się nieść schodami lub zmieści się do windy. Takim sposobem, nawet duży materac można wnieść na wyższe piętra bez większego wysiłku.

Czy należy obawiać się zakupu materaca wysłanego w formie zrolowanej? ABSOLUTNIE NIE! Taka forma pakowania materaca absolutnie nie wpływa na pierwotne właściwości produktu i nie zmniejsza jego żywotności. Ba! Metoda rolowania materaców wręcz stanowi doskonały sposób zabezpieczenia produktów na czas dostawy!

Kto wymyślił rolowanie materacy?

Kto w ogóle wymyślił materac w formie rulonu? Ciekawostką jest, że metodę rolowania materaców wymyślili Włosi. Nowy materac, z pomocą specjalistycznych maszyn można zrolować (zapewniając produktowi jednocześnie szczelne opakowanie), aby uchronić go przed uszkodzeniami, zachować jego właściwości oraz ułatwić jego przechowywanie i transport. Obecnie praktycznie każdy szanujący się producent materacy posiada specjalistyczny sprzęt umożliwiający zwijanie materaca.

Czy materace rolowane są gorsze?

Nie należy absolutnie obawiać się transportu materaca w formie rolki. Nowoczesne maszyny pozwalają prawidłowo zwinąć produkt, a warto mieć świadomość, że materac zwinięty w rulon jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenia i zniszczenia mechaniczne niż materac wysyłany w “formie naturalnej”. Dzięki szczelnym opakowaniu zachowujemy bezpieczeństwo (konstrukcja materaca i jego komponenty są bowiem dobrze chronione dzięki rolowaniu), a dzięki otulającej filii takiemu materacowi niestraszne też żadne zabrudzenie.

A zatem, bez obaw można zamawiać materac w rulonie i – nomen omen – spać spokojnie, że wybrany produkt dotrze do nas bez żadnych wad i uszkodzeń.

Podwójne łóżko z rozłożonym materacem

Jakie materace można zrolować?

Choć rolowanie pozytywnie wpływa na proces transportu materacy i uodparnia je na zniszczenie mechaniczne, to niestety nie każdy rodzaj materaca można zrolować. W przypadku niektórych modeli rolowanie będzie czynnością niemożliwą, gdyż ich konstrukcja nie pozwala na wymaganą zmianę kształtu. Takie materace muszą być transportowane w swojej naturalnej formie, co może nieco utrudnić zadanie związane z dostawą zapakowanego materaca do domu klienta detalicznego.

A jak rozpoznać materac, który można zwinąć? Które materaca nadają się do takiej formy transportu? Będą to przede wszystkim materace piankowe (jak np. Mojry), w tym materace lateksowe (np. Brizo), zwłaszcza materace niższe i mniejsze. Można także rolować niektóre materace kieszeniowe (jak np. Posejdon Plus), ale na to wpływ może mieć i wielkość, i twardość materaca.

Nie jest niestety możliwe rolowanie materaca kieszeniowego z obustronną matą kokosową, a także materacy, które mają zróżnicowaną budowę. Takie modele muszą być pakowane “na płasko”, inaczej mogłyby ulec uszkodzeniu.

Jak rozpakować zrolowany materac?

Jak rozpakować materac zwijany? Jedynym, małym minusem tej formy transportu jest fakt, że rolowane materaca nadają się do użytku dopiero po około 24-72 h po rozpakowaniu. W tym czasie materac wraca do pierwotnego kształtu, odzyskuje swoją objętość i właściwości. Dłuższy czas nie jest potrzebny – po wspomnianych 72 h materac można położyć na łóżko i cieszyć się wygodnym snem!

A czy rolkę samemu można odpakować? Jak najbardziej – wystarczy przygotować odpowiednio dużo przestrzeni, rozciąć folię z materacem i dać mu “odpocząć” po przejażdżce.

Podsumowanie

Producenci często korzystają z możliwości rolowania materacy (oczywiście – w tych przypadkach, w których jest to możliwe), gdyż daje to wiele korzyści. Nie należy się obawiać tej formy transportu, gdyż niesie ona dużo korzyści zarówno dla sprzedawcy, dostawcy, jak i klienta.

Rolowanie jest to proces higieniczny, dobry ze względu na koszty transportu i środowisko, zwiększający bezpieczeństwo transportu materaca. Pamiętać jedynie należy, że użytkowanie materaca zaraz po jego rozpakowaniu jest niemożliwe i trzeba odczekać, póki materac nie odzyska objętości. Jest to jednak “gra warta świeczki”, dająca pewność, że materac dotrze do klienta w odpowiednim stanie.