Pages Navigation Menu

Czas na zmiany, czyli o wymianie materaca.

Wszystko się starzeje i niby o tym dobrze wiemy, a jednak niejednokrotnie dziwmy się, że dana rzecz nie posłuży nam dożywotnio. Takie zaskoczenie pojawia się gdy rozmawiamy o konieczności wymiany materaca. Prawda jest taka, że materac, tak jak wszystko należy wymieniać. Maksymalny czas użytkowania materaca to 10 lat niezależnie od tego, czy dana firma daje na niego 2-letnią czy 30-letnią gwarancję. Gwarancja nie obejmuje naturalnego zużycia produktu, 2940907-sen-643-482podobnie też jak nikt nam nie zagwarantuje tego, że materac się nie zestarzeje.

Materac tak jak wszystko z czasem się zużywa, pianki się utleniają, sprężyny tracą pierwotną elastyczność. O ile żadna sprężyna nie pękła możemy nie wyczuć zmiany właściwości powierzchni ze względu na to, że organizm przyzwyczaja się do tego na czym śpimy.

Najczęstszą przyczyną wymiany materaca na nowy są poważne deformacje jego powierzchni, które nie pozwalają na dalsze jego użytkowanie. Bardzo często jednak zapominamy o najważniejszym, a mianowicie o tym co się znajduje wewnątrz materaca, a co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Przez kilka – kilkanaście lat w materacu zbierają się włosy, pot, kurz, naskórek, czyli wszystko to czego gołym okiem nie widzimy, a co stanowi doskonałą pożywkę dla roztoczy i drobnoustrojów. Względy higieniczne są nie mniej istotne od użytkowych w przypadku materaca. Nieustający katar, czy poranny kaszel mogą być oznakami alergii. Zbierające się w materacu alergeny mogą dawać o sobie znać.

Materace-Dla-Ciebie MiteJeśli poranne wstawanie jest udręką przez bolące plecy, bądź też samo zaśnięcie jest związane z długim poszukiwaniem odpowiedniej pozycji snu to również może oznaczać, że czas na zmianę materaca. Po 10 czy 15 latach jest on już zwyczajnie stary i stracił swoje pierwotne właściwości, nawet jeżeli jego powierzchnia nadal wydaje się prosta.

Częstą przyczyną zmiany materaca na nowy jest zmiana ze statusu „singiel/ka” na „zajęty/a”. Wynika to z kwestii praktycznej. Po pierwsze nasz dotychczasowy materac może być za mały, a po drugie to co jest wygodne dla jednej osoby nie zawsze będzie równie dobrze służyło komuś innemu.

Bardzo częstym powodem, dla którego nie myślimy o wymianie materaca są względy finansowe. Wydaje się, że jeśli coś kosztowało 1000zł to powinno służyć co najmniej przez 30 lat. Pamiętajmy jednak, że materac to coś, z czego korzystamy codziennie przez około 8 godzin. W tym czasie wkład materaca stale pracuje dostosowując się do każdej pozycji snu, a tym samym zużywa się. Niestety czas jest nieubłagany i wszystko, również materac starzeje się.

Producenci zalecają wymianę materaca po około 7 latach użytkowania, 10 lat to maksymalny czas, po którym należy pomyśleć nad taką zmianą.