Pages Navigation Menu

Czy materace z kokosem są dobrym wyborem? Wady i zalety

Często spotykamy się z pytaniami klientów o materac kokosowy? Obecnie panujący (słuszny) trend na naturalne materiały zwiększa zainteresowanie kokosowymi komponentami. Jednocześnie w Internecie znaleźć można rozbieżne opinie na temat materacy z kokosem. Jak to w końcu jest? Lepszy materac z kokosem czy bez? Jak zwykle, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a to czy materac kokosowy jest dobry, zależy od tego, jakie mamy potrzeby i oczekiwania.

Czym jest materac kokosowy?

Często słyszy się o “materacu kokosowym”. Należy mieć świadomość, że jest to pewien skrót myślowy, oznaczający modele materacy piankowych lub sprężynowych, które posiadają dodatkowy komponent. Jest nim mata kokosowa.

Sama mata kokosowa to nic innego jak naturalne, sprasowane włókna kokosowe pozyskiwane ze skorupy orzecha kokosowego. Nadają one podłożu określone właściwości i w istotny sposób mogą wpływać na komfort snu. I tu rodzi się pytanie: czy wpływ ten jest pozytywny, czy negatywny. To zależy od naszych potrzeb oraz od tego, czy właściwie dobierzemy materac. Niektóre osoby nie powinny bowiem korzystać z materaca kokosowego. Z kolei u innych, dodatkowe maty kokosowe pośród warstw materaca mogą się okazać prawdziwym wybawieniem!

Czy materac z kokosem jest dobry?

Wiele osób, dzięki pozytywnym właściwościom materacy z kokosem, odnalazło właściwy komfort snu. Należy mieć świadomość, że materace wyposażone we włókno kokosowe są modelami o zwiększonym stopniu twardości. Mogą zatem zainteresować się nimi użytkownicy potrzebujący materaca dającego bardziej stabilne podparcie.

A zatem, materace z kokosem świetnie sprawdzają się w przypadku osób o większej masie ciała, które potrzebują twardego i mocnego materaca, który będzie odporny na uszkodzenia. Zaletą maty kokosowej jest właśnie utwardzanie powierzchni snu i wzmocnienie całej konstrukcji materaca. Wkłady z orzecha kokosowego znaleźć można w naszych najtwardszych modelach (m.in. materac Tyche oraz Neptun), które cieszą się sporą popularnością wśród naszych klientów.

Zastosowanie kokosa może być także wskazane u osób o niższej masie ciała, które po prostu preferują spanie na twardej powierzchni. W takim przypadku zaleca się dobór materaca dopasowanego do wagi, który dodatkowo posiada wkładkę z kokosa. Warstwa kokosowa w materacu utwardza powierzchnię spania, dzięki czemu może zwiększyć komfort wypoczynku.

Kokos a właściwości antyalergiczne

Wkład kokosowy do materaca ma jeszcze jedną ważną zaletę. Nie tylko zwiększa on twardość materaca, ale także “polepsza” jego właściwości antyalergiczne. Kokos to naturalny surowiec hipoalergiczny, który zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, hamuje rozwój bakterii i zwiększa przewiewność całego materaca.

Z tego właśnie względu materace z włóknem kokosowym cieszą się popularnością u osób poszukujących wkładów antyalergicznych. Jeśli i Ty cierpisz na alergie, to warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w matę kokosową, aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort nocnego wypoczynku.

Dodatkowe zalety materacy z kokosem

Kokos w materacu – co daje i na co pomaga? Warstwa kokosa nadaje materacom dodatkowe właściwości:

  • jest materiałem o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych,
  • materac z wypełnieniem kokosowym cechuje się dobrą izolacją termiczną,
  • polepsza cyrkulację powietrza w materacu, dzięki czemu idealnie nadaje się dla osób cierpiących na nadmierną potliwość i osób preferujących sen w niższych temperaturach,
  • materac z matą kokosową jest lekki i trwały – będzie służył dłużej niż materac pozbawiony wkładu kokosowego,
  • kokos ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu higieny materaca,
  • ułatwia odprowadzanie wilgoci i termoregulację ciała podczas snu,
  • zapobiega odkształceniom materaca,
  • jest komponentem lekkim.

Kokos może mieć też swoje wady – jest materacem, który chłonie wilgoć. A zatem należy unikać zalania materaca z kokosem. Wybierając model z wkładką kokosową, warto rozważyć także dobry, wodoodporny pokrowiec, który uchroni produkt przed niechcianym uszkodzeniem, ułatwi także utrzymanie prawidłowego poziomu higieny materaca.

Jakie modele z kokosem warto rozważyć?

Nie da się ukryć, że materace z kokosem cieszą się sporą popularnością. Wkład z maty kokosowej stosuje się zarówno w materacach piankowych, jak i w materacach kieszeniowych.

A jaki materac kokosowo-piankowy warto rozważyć? Do najbardziej rozchwytywanych modeli w naszym sklepie zaliczyć można materac Kalliope oraz Cyklop. Z wkładem o włóknach kokosowych doskonale komponuje się pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna i lateksowa, warstwę kokosową w określonych modelach łączy się także z pianką termoelastyczną. Modele piankowe mogą być wyposażone w pojedynczy wkład z kokosa (materac kokos-pianka), jak i wkład podwójny (materac kokos-pianka-kokos).

W kokos wyposażone mogą być także materace kieszeniowe. Wkład kokosowy dobrze współgra z działaniem sprężyn kieszeniowych, dodatkowo wzmacniając i utwardzając całą konstrukcję. W naszym sklepie oferujemy modele z pojedynczą warstwą kokosa (jak np. Tytan) oraz twarde modele z warstwą podwójną, które sprawdzą się u osób o wyższej masie ciała (pośród najczęściej kupowanych modeli wskazać można Atlas oraz Neptun).

Materac nawierzchniowy z kokosa

Materac piankowy czy materac kieszeniowy z kokosem to nie jedyne produkty wyposażone w ten naturalny komponent. Jeszcze innym rodzajem produktu jest nawierzchniowy materac kokosowy (jak np. Iaso). Jest to rodzaj wyrównującej i utwardzającej nakładki. Stosuje się go w momencie, w którym nasza aktualna powierzchnia snu jest zbyt miękka lub ulega odkształceniom. Mimo iż nawierzchniowy materac kokos jest raczej rozwiązaniem doraźnym, to może odczuwalnie poprawić komfort snu i nieco przedłużyć żywotność posiadanego materaca.