Pages Navigation Menu

Czy można spać na nowym materacu?

Czy można spać na nowym materacu? Początkowo to pytanie może się wydawać absurdalne i na usta aż się ciśnie odpowiedź “nawet trzeba!”. W rzeczywistości chodzi tu jednak materace rolowane w celu dogodniejszego transportu do klienta. Czy z takiego materaca można korzystać od razu po jego rozpakowaniu? No właśnie… niekoniecznie! O czym musisz pamiętać, kupując materac wysyłkowo?

Materac w formie zrolowanej

Kupno materaca przez Internet wiąże się z koniecznością jego transportu do klienta. Jako że materace są przedmiotami o większym gabarycie, wiele osób zastanawia się, jak ten proces może wyglądać. Dzisiaj nie jest on jednak problemem, gdyż materac można zapakować w rulon!Umieszczenie materaca na stelażu

Rolowanie to metoda pakowania materaca, która ułatwia jego transport do klienta. Materac w rolce to tak naprawdę genialne rozwiązanie. Nie tylko pozwala na zmniejszenie jego objętości w trakcie transportu, ale także ogranicza ryzyko uszkodzenia. Materac w formie zrolowanej owija się specjalną folią, która pełni funkcję ochronną. Co też ważne, niweluje ona konieczność innych komponentów opakowania, co ma zalety zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Pakowanie w rulon ułatwia transport materaca i obniża jego koszty (głównie ze względu na oszczędność miejsca). Ułatwia także wniesienie materaca (zrolowany można zmieścić w windzie lub wnieść nawet przez wąskie klatki schodowe). Jest to też proces całkowicie bezpieczny dla materaca: w pakowaniu pomagają specjalne maszyny, a po rozpakowaniu materac wraca do pierwotnej formy.

Należy pamiętać, że nie każdy materac można transportować w formie rulonu. Materac piankowy można bezpiecznie zwijać. Co do modeli sprężynowych z kokosem to już zależy od modeli. Materace sprężynowe z jedną, cienką (do 1 cm) warstwą kokosa (np. model Morfeusz) mogą również zostać zrolowane. Transport “na płasko” wymagany jest w przypadku modeli z podwójną warstwą kokosa (np. model Zeus, posiadający jednostronną wkładkę z kokosa 2 cm) lub modeli z obustronnym kokosem.

Czy można spać na nowym materacu po rozpakowaniu?

Choć po rolowaniu materac bez problemu wraca do pierwotnego kształtu bez utraty właściwości, to jednak nie następuje to od razu. A zatem po rozpakowaniu materaca nie należy na nim od razu spać. W takim razie, po jakim czasie można spać na materacu po rozpakowaniu?

Odpowiedź na to ile powinien leżeć nowy materac, zanim położymy go na łóżko, będzie zależała od wybranego modelu. Informację tę z pewnością producent umieści w instrukcji. Najczęściej materac po rozpakowaniu będzie musiał “oddychać” przez 72 godziny, choć są modele, które będą gotowe do użytku już po 48 h. Nowy materac po rozpakowaniu z rulonu potrzebuje tego czasu, aby jego komponenty mogły wrócić do swojego pierwotnego stanu, a sam materac powrócił do pełni swojej objętości – dopiero wówczas właściwie będzie pełnić swoje funkcje i zapewniać Ci komfortowy i zdrowy sen!

Jak odpakować zrolowany materac?

Wielu klientów zastanawia się jak prawidłowo rozpakować materac pakowany w rulon. Po pierwsze, należy zapewnić sobie odpowiednio dużo miejsca. Należy ostrożnie rozciąć folię z rulonu i rozłożyć materac. Dopiero po jego wstępnym “rozprostowaniu” można rozciąć drugą folię, w którą materac został zapakowany próżniowo.Rozpakowanie rolowanego materaca

Czy materac można od razu położyć na stelaż łóżka? Teoretycznie tak… o ile masz gdzie spać przez kolejne 2-3 dni! Jeśli łóżko jest Twoim jedynym meblem, rozłóż materac np. na dywanie lub kocu na podłodze i wymień go dopiero po upływie wskazanego przez producenta czasu.

Kilka ciekawostek o rolowaniu materacy

W tym miejscu przytoczyć możemy kilka ciekawostek o samej technologii rolowania materacy, która bez wątpienia zrewolucjonizowała transport materacy i ułatwiła życie tysięcy kurierów na całym świecie.

  • Początki technologii zwijania i próżniowego pakowania materacy sięgają początku lat 90. XX wieku. Nie od razu udało się ją jednak opatentować i materace zwijane w rulon opanowały świat stosunkowo niedawno.
  • Rolowanie, choć niektórym wydawać się może “brutalne” to w rzeczywistości zapewnia materacowi bezpieczeństwo w trakcie transportu i przenoszenia.
  • Obecnie technologia rolowania materacy stosowana jest na całym świecie – od północy po południe, od zachodu, po wschód!
  • Rolowanie nie tylko realnie ułatwia transport, ale także ogranicza jego koszty i przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla. Opłaca się być ekologicznym!
  • Wciąż panuje błędna obawa, że rolowanie może zniszczyć materac. W modelach piankowych, przy prawidłowej technice rolowania nie ma takiej opcji! Jeśli dobrze obchodzisz się z materacem po jego rozpakowaniu, to będzie Ci on służył przez długi, długi czas!
  • Dzisiaj czas oczekiwania na nowy materac ulega skróceniu – nawet, jeśli kupiliśmy produkt robiony na zamówienie. Materace bywają rolowane od razu po wyprodukowaniu i sprawnie dostarczane do klienta. Nie ma bowiem co czekać, trzeba wysypiać się – na szczęście!

Jak dbać o nowy materac?

Jak dbać o nowy materac, który był rolowany? Przede wszystkim należy stabilnie umieścić go na stelażu, upewniając się, że na pewno pasuje on do ramy łóżka. Materac nie powinien być za dużo, gdyż wówczas elementy mebla będą go ściskać, a to może doprowadzić do odkształceń.Pokrowiec na materac

Warto już na wstępie zatroszczyć się o to, aby materac “ubrany” został w wysokiej jakości pokrowiec. Pomoże on nie tylko w zachowaniu właściwej higieny materaca, ale także ochroni przed zabrudzeniami i zalaniami.

Jeśli nasz nowy materac jest produktem dwustronnym, to warto pamiętać o jego regularnym przewracaniu. Przedłuży to jego żywotność i zminimalizuje ryzyko odkształceń, pozytywnie wpłynie również na komfort spania. Zarówno materac piankowy, jak i materac wyposażony w sprężyny może być produktem dwustronnym. Warto z tego korzystać!

Jak przedłużyć trwałość materaca?

Dobry materac to często zakup, który wiąże się z nieco większym wydatkiem. Dlatego warto właściwie o niego dbać, aby zapewniał właściwe podparcie w trakcie snu przez maksymalnie długi czas! Pierwszym krokiem do prawidłowego dbania o materac jest przeczytanie karty gwarancyjnej załączonej przez producenta. Będą tam wyjaśnione wszystkie procedury, które mogą sprawić, że produkt będzie nam towarzyszył całkiem długo.

Odkurzanie materacaNależy przede wszystkim dbać o właściwą higienę materaca. Zwiększy to higienę naszego snu i zminimalizuje ryzyko reakcji alergicznych związanych z nagromadzeniem się brudu. Warto regularnie prać pokrowiec i odkurzać powierzchnię samego materaca.

Upewnij się także, że stelaż Twojego łóżka jest dostosowany do danego typu materaca. Nigdy też nie kładź materaca bezpośrednio na podłogę! Materac na podłodze nie będzie miał odpowiedniej wentylacji. A to nie tylko pogorszenie komfortu snu, lecz także ryzyko rozwoju pleśni w materacu (brak wentylacji uniemożliwi prawidłowe odprowadzanie wilgoci). Jeśli nie odpowiada Ci tradycyjne rozwiązanie z łóżkiem, to wybierz materac na stelażu (jak np. Posejdon na stelażu).