Pages Navigation Menu

Czy warto zainwestować w materac z pamięcią kształtu?

Obecnie na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór materacy. Osoby pragnące zadbać o swój komfort oraz zdrowie często dopytują o „materac zapamiętujący kształt”. Mowa tu oczywiście o modelach z pianką termoelastyczną, które potocznie zyskały miano „materaca z pianki z pamięcią”. Jakie dokładnie właściwości ma pianka termoelastyczna i czy warto rozważyć jej zakup?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Materace termoelastyczne są produktem bez wątpienia godnym uwagi. Warto jednak poznać ich specyfikę, aby sprawdzić, czy faktycznie będzie to materac odpowiadający na nasze potrzeby. Z naszego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są materace „z pamięcią kształtu”,
  2. Jakie są polecane modele materacy z pianką termoelastyczną;
  3. Kto w szczególności powinien pomyśleć o zakupie materaca „z pamięcią kształtu”;
  4. Jakie są wady materacy termoelastycznych;
  5. Poznasz ciekawą historię powstania pianki termoelastycznej.

Materac z pamięcią kształtu — czym jest?

Pianka termoelastyczna (inaczej pianka visco/memory lub pianka z pamięcią kształtu) to innowacyjny materiał o szczególnych właściwościach. Pianka visco dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika nie tylko pod wpływem samego nacisku, ale także pod wpływem temperatury. Pozwala to osiągnąć wysoki komfort wypoczynku (osoba śpiąca doznaje przyjemnego wrażenia „zapadania się” w materac), jednocześnie uzyskując optymalne wsparcie dla kręgosłupa.

A dlaczego nazywa się ją pianką z pamięcią kształtu? Cechą charakterystyczną pianki memory jest to, że nie wraca ona do pierwotnego kształtu od razu po opuszczenia łóżka przez użytkownika. Ten, jeszcze przez jakiś czas po wstaniu, może zauważyć swój odciśnięty kształt na materacu.

Warto podkreślić, że materace memory nigdy nie są zrobione z samej pianki visco. Modele z termoelastyczną pianką memory posiadają odpowiednią bazę, np. warstwę pianki poliuretanowej lub wysokoelastycznej  (np. Materac Wysokoelastyczny Cortina Visco Lux twardy), a sama pianka termoelastyczna stanowi wierzchnią warstwę materaca. Piankę visco stosuje się też jako wypełnienie w wysokiej jakości materacach kieszeniowych (np. Materac pocket memory Apollo).

Materac z pamięcią kształtu — polecane modele

Chcesz znaleźć materace z pianką termoelastyczną dla siebie i wyspać się na zdrowie? Sprawdź najbardziej rekomendowane modele z pianką visco/memory i odkryj nową wygodę spania:

Pianka memory — ciekawa historia powstania

O tym, jak szczególną technologię wykorzystano w piankach termoelastycznych doskonale świadczy historia jej powstania. Pianka z pamięcią powstała bowiem w latach 70. XX w. w… laboratoriach NASA! Była materiałem wykorzystywanym do produkcji foteli kosmicznych. Miała zwiększać komfort astronautów oraz minimalizować ból i przeciążenia związane z wymagającymi lotami kosmicznymi.

Dopiero później technologia produkcji pianki z pamięcią stała się powszechnie dostępna i stała się wykorzystywana do produkcji materacy, aby każdy (nie tylko astronauci) mógł się cieszyć komfortowym snem!

Idealne dopasowanie do kształtu ciała

Pianka memory — opinie użytkowników są często bardzo pozytywne. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego materaca, ten rodzaj komponentu warto wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb. Jakie są zatem jeszcze inne właściwości pianki termoelastycznej, poza tym, że gwarantuje ona naprawdę doskonałą wygodę?

Materace z pamięcią kształtu (zarówno materace kieszeniowe, jak i piankowe) posiadają właściwości ortopedyczne. Jako że pianka z pamięcią kształtu reaguje na temperaturę ciała, to idealnie dopasowuje się do kształtu ciała śpiącej osoby i zapewnia zdrowy sen, bez nadmiernego ucisku — i to bez względu na ulubioną pozycję snu. Termoelastyczne materace memory pomagają ponadto w trakcie snu rozluźnić spięte mięśnie (żadne inne rodzaje materacy nie mają takiej zdolności) oraz wspierają pracę układu krążenia. Pozwalają uporać się z bólami pleców i poprawiają ogólny dobrostan organizmu. Będą zatem stanowiły wręcz idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na różne schorzenia.

Materace z pianki termoelastycznej są w całości wykonane z syntetycznego materiału — nie kumulują alergenów, nie gromadzą kurzu i nie powinna rozwinąć się w nich pleśń. Struktura pianki zapewnia dobrą wentylację oraz właściwe odparowywanie nadmiaru wilgoci. Będą zatem odpowiednie także dla osób mających problemy z alergiami.

Materace piankowe termoelastyczne — dla kogo będą najlepszym wyborem?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Kogo zatem szczególnie powinien zainteresować termoelastyczny materac memory? Materac z pamięcią kształtu będzie szczególnie zalecany dla:

  • osób z chorym kręgosłupem i innymi schorzeniami ruchu (jako że materace z pianką memory doskonale dopasowują się do krzywizn ciała, to perfekcyjnie podpierają i odciążają kręgosłup);
  • dla sportowców potrzebujących głębokiej regeneracji i rozluźnienia mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym,
  • dla alergików,
  • dla seniorów,
  • dla osób śpiących na brzuchu.

Można też śmiało przyznać, że materace termoelastyczne będą idealnym wyborem dla każdego, komu zależy na optymalnym komforcie snu i dbaniu o zdrowie swojego kręgosłupa!

Jeśli jednak nie masz pewności, jaki materac wybrać, skonsultuj się z naszymi ekspertami. Pomogą Ci oni dopasować model do Twoich potrzeb. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór materacy, w tym materace wykonane z różnych pianek oraz materace sprężynowe (do wyboru znajdziesz zarówno sprężyny kieszeniowe, jak i bonellowe).

Wady materacy termoelastycznych

Wahasz się, czy wybrać materac odkształcający się pod wpływem ciepła i zastanawiasz się, czy ma jakieś wady? Choć materac termoelastyczny jest bez wątpienia wygodny, a spanie na nim — korzystne dla zdrowia, to są pewne kwestie, które dla niektórych mogą stanowić pewną niedogodność.

Po pierwsze, pianka termoelastyczna visco/memory może nie być odpowiednia dla osób, które preferują sen w chłodniejszym środowisku lub często pocą się w nocy. Choć oczywiście pianka z pamięcią jest oddychająca, to daleko jej do poziomu przewiewności, chociażby materaca wysokoelastycznego czy lateksowego. Pewnym rozwiązaniem może być tu jednak model dwustronny    — jedna strona materaca posiada warstwę pianki termoelastycznej, druga — przewiewnej pianki lateksowej. Pianka visco sprawdza się tu doskonale w chłodniejsze miesiące roku. Wiosną i latem można obrócić materac na stronę lateksową i cieszyć się nieco większym „chłodkiem”.

Materace z pianką termoelastyczną nie będą także odpowiednie dla dzieci — najmłodsi użytkownicy potrzebują bardziej stabilnego podparcia, aby ich kręgosłup rozwijał się prawidłowo.