Dla kogo bonnell a dla kogo pocket
W materacowym słowniku natkniemy się na wiele dziwnie brzmiących i tajemniczych wyrazów. Jednymi z podstawowych są określenia pocket i bonell. Oznaczają one dwa rodzaje materacy sprężynowych. I co ciekawe – są to zupełnie różne rodzaje materacy. Który zatem jest lepszy: materac bonellowy czy kieszeniowy? Przyjrzyjmy się całej sprawie!
Czym są sprężyny bonellowe?
Czym charakteryzuje się materac sprężynowy bonellowy? Sprężyny bonell to nic innego jak jeden z rodzajów wkładów sprężynowych stosowanych do produkcji materacy. Sprężyny bonellowe to wkład materaca składający się z szeregowo ułożonych sprężyn połączonych spiralnym drutem. Można powiedzieć, że złote czasy materacy bonellowych już minęły. Obecnie są one trochę zapomniane i ustępują miejsca innym typom materacy (w rankingach popularności królują modele kieszeniowe i materace piankowe).
Jak zbudowany jest materac typu bonell? Podstawą takiego materaca są mocne sprężyny w kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone mocnym drutem. Modele ze sprężynami bonellowymi (takie jak chociażby Artemida) posiadają elastyczność powierzchniową – im większa siła nacisku na powierzchnię materaca, tym większa siła wsparcia. Są one również jednymi z najtrwalszych i najwytrzymalszych materacy – sprężyny bonellowe sprostają nawet użytkownikom o masywnej budowie i dużej masie ciała.
Zalety sprężyn bonellowych
Choć obecnie sprężyny bonellowe ustępują nowoczesnym piankom oraz materacom ze sprężynami kieszeniowymi, to należy jednak podkreślić, że materac sprężynowy typu bonell ma jednak wiele zalet. A zwłaszcza ten dobrze dobrany materac bonellowy!
Te niesłusznie cieszące się złą sławą sprężyny bonellowe to idealny typ materaca dla starszych dzieci i młodzieży. Materace bonellowe są jednolite i nie posiadają żadnych stref twardości. Doskonałe dla rosnącego, przybierającego na wadze organizmu. Bardzo wytrzymałe i sprężyste na pewno posłużą wiele lat. Nie polecamy skakania po materacu, ale w pewnym wieku tego nie można uniknąć (w końcu każdy ma prawo do dzieciństwa!), a tym materac bonell przetrwa nawet największe harce.
Co też ważne, materace sprężynowe bonellowe są przewiewne, bo każda zmiana pozycji na materacu wpompowuje do środka powietrze, co przeciwdziała osadzaniu kurzu domowego. Za to kolejny plus. Czy nadają się więc dla każdego?
Materace bonellowe czy kieszeniowe dla par?
Niestety, materacem bonellowym nie da się zadowolić wszystkich. To rozwiązanie dobre tylko dla osób śpiących w pojedynkę. Nie polecamy ich dla par (i parom polecamy zwrócić się w kierunku modeli kieszeniowych.) Powodem jest powierzchniowe działanie tych sprężyn na nacisk. Rozkładają go równomiernie na całej powierzchni, co dla jednej osoby jest bardzo dobre. W przypadku pary powstaje problem z uginaniem się większej powierzchni materaca – tworzący się pod wpływem nacisku dołek sprawia, że osoba lżejsza zsuwa się do środka, na osobę cięższą. Nie jest to takie straszne, ale na tych sprężynach każda zmiana pozycji jest odczuwalna przez drugą osobę, co już stanowi już większy problem. Dwie osoby będą sobie na takim materacu wzajemnie przeszkadzać. A zatem lepsze okażą się materace kieszeniowe (takie jak np. Morfeusz), których wysoka elastyczność punktowa sprawia, że materac reaguje indywidualnie na nacisk, zapewniający wygodny sen obydwu osobom.
Budowa materaca kieszeniowego
A zatem, w przypadku materaca dla par dużo lepsze działanie wykazują sprężyny zwane z angielskiego “pocket”, czyli sprężyny kieszeniowe. Istotą konstrukcji tego materacowego wkładu jest punktowa, a nie powierzchniowa reakcja na nacisk. Wysoką elastyczność punktową materaca zapewnia jego unikalna konstrukcja.
Sprężyny te nie są ze sobą połączone. Znajdują się one w materiałowych kieszeniach i pracują niezależnie od siebie. W praktyce oznacza to, że pod wpływem nacisku ugina się tylko ta sprężyna, na którą kładziony jest nacisk. Sprężyny sąsiednie się nie będą uginać, w związku z czym pozostała powierzchnia materaca jest prosta. Konstrukcja nie przenosi drgań i dwie osoby mogą spać spokojnie, nawet pomimo ciągłego wiercenia się. W dodatku dobrze dopasowany materac kieszeniowy idealnie dopasowuje się do kształtu ciała!
Sprężyny tego typu polecane są również osobom nękanym różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Lepsze ułożenie ciała na tym wkładzie zapewnia 7-strefowe profilowanie. Już wyjaśniamy, o co chodzi! W takich materacach sprężyny nie są jednakowe, ale występują tak naprawdę ich dwa rodzaje. Takie o większej średnicy drutu – w strefach twardszych i sprężyny gdzie średnica drutu, z którego są wykonanie, jest mniejsza. Te znajdziemy w bardziej miękkich strefach materaca. Jak to się ma do ułożenia kręgosłupa? Ponieważ ludzkie ciało składa się z odcinków wywierających różny nacisk na powierzchnie materaca, to profilowanie wspomaga nasz komfort. W miejscach większego nacisku, takich jak biodra – czyli tam, gdzie koncentruje się większość naszej wagi, twardsze sprężyny zapobiegają nadmiernemu zapadaniu w materac. Z kolei w odcinkach poddanych mniejszemu naciskowi, takich jak głowa czy stopy, bardziej miękkie sprężyny zapobiegają powstaniu ucisków.
Każdy typ sprężyn jest wartościowy, trzeba go tylko dobrze dobrać do naszych potrzeb. Bonelle dla młodzieży i zdrowych singli, pockety dla par i obolałych kręgosłupów.