Jaka twardość materaca dla dziecka – co należy wiedzieć przy wyborze modelu dla najmłodszych?
Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. Przygotowując wyprawkę dla najmłodszego członka rodziny, nie można zapomnieć o kupnie odpowiedniego materaca. Powinien on zapewniać dziecku stabilne podparcie, aby wspierać jego prawidłowy rozwój. Wybór materacy dla dzieci rządzi się nieco innymi prawami niż wybór materaca dla dorosłych. Co zatem należy na ten temat wiedzieć?
Materac dla dziecka – o czym należy wiedzieć?
Jak znaleźć odpowiedni materac dla dziecka? Jak zapewne wiesz, dobrze dobrany materac u osób dorosłych pozwala nie tylko cieszyć się komfortowym snem, ale także stanowi istotny element profilaktyki zdrowia kręgosłupa. U dzieci rola materaca jest jeszcze ważniejsza, jednakże mają one nieco inną budowę ciała niż dorośli.
Materac dziecięcy powinien zapewniać malcowi zarówno komfort snu, jak i dbać o jego prawidłowy rozwój. Materac do dziecięcego łóżka musi zapewniać stabilne podparcie dla małego, ciągle rozwijającego się kręgosłupa. Właściwe podłoże snu może zapobiec rozwojowi wad postawy, a nawet zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej w przypadku niemowląt!
Co ważne, maluch w łóżeczku powinien spać na stabilnej płaskiej powierzchni. Nie zaleca się umieszczania w nim żadnych dodatkowych przedmiotów, takich jak poduszki, warkocze-ochraniacze i zabawki, gdyż mogą one stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka, które w trakcie snu przewraca się, nie kontrolując swoich ruchów. Nie trzeba się martwić, że bez nich malcowi będzie niewygodnie: odpowiedni materac naprawdę wystarczy, aby zapewnić dziecku potrzebny komfort snu!
Jaka twardość materaca dla dziecka?
Jakiej twardości materac dla dziecka będzie najlepszy? Tutaj, wybierając odpowiedni model, należy przede wszystkim zasugerować się wiekiem dziecka oraz budową jego ciała. W przypadku najmłodszych dzieci istotne jest, aby materac zapewniał odpowiednie podparcie – nie może być zatem ani zbyt miękki, ani zbyt twardy!
A zatem, jaka twardość materaca dla noworodka będzie najlepsza? W takim przypadku rodzic może się zdecydować na materac miękki H1 (jak na przykład w materacu Platuś) lub materac średnio-twardy H2 (takie rozwiązanie oferuje materac Krasnoludek). Taka twardość materaca dla dziecka zapewni maluchowi wygodę i jednocześnie będzie stanowiło wsparcie dla kręgosłupa.
Zastanawiasz się teraz czy coś się zmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka? Jaka twardość materaca dla niemowlaka będzie wskazana? Spokojnie! Twój kilkumiesięczny bobas może ze spokojem spać na tym samym materacu, z którego korzystał zaraz po narodzinach. Choć organizm dziecka (a w tym jego kręgosłup, miednica i kończyny) rozwija się niezwykle intensywnie, to wciąż dość twarde, stabilne podparcie jest dla niego najlepsze. Twarde podłoże nadal wspiera rozwój dziecka, a z czasem ułatwia mu samodzielne przekręcenie i zmienianie pozycji.
Pamiętaj! Sam materac wystarczy! Nadal w łóżeczku nie powinno być żadnych zbędnych dodatków. Maluchy mające kilka miesięcy (jedne nieco szybciej, drugie nieco później) zaczynają podejmować intensywne próby przemieszczania się. Wygibasy, obroty, piruety i zadziwiające figury akrobatyczne stają się normą – także w trakcie snu! Zbyt miękki materac utrudniałby dziecku ich wykonywanie, a warto mieć świadomość, że te wszystkie próby poruszania się są niezwykle istotne dla rozwoju dziecka i pomagają mu w nauce prawidłowego poruszania się! Poza tym stabilny materac o średniej twardości jest ciągle najbezpieczniejszy dla malucha.
Jaką twardość materaca powinno mieć starsze dziecko?
Latorośl w końcu wyrasta i konieczny jest zakup większego łóżeczka oraz nowego materaca. Jaki model dla kilkuletniego dziecka wybrać? W przypadku nieco starszego dziecka, w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, odpowiedni będzie materac bezstrefowy dopasowany do jego masy ciała. W przypadku dzieci będą to zazwyczaj materace H1, czyli materace miękkie, które są odpowiednie dla osób o masie ciała nieprzekraczającej 60 kg.
A jaki materac H1 dla dziecka najlepiej wybrać? Poza samym podparciem dla kręgosłupa w przypadku materaca dla dziecka ważne są jeszcze inne kwestie. Należy zadbać o to, aby komponenty zapewniały odpowiednią wentylację i oddychalność materaca oraz miały właściwości antyalergiczne. Kupując materac, warto zwrócić uwagę na komponenty, z których został wykonany. Zaleca się wybór materaca z pianką lateksową, która uznawana jest za jedną z najlepszych pianek, gdyż idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, jest antyalergiczna i niezwykle trwała. Takie rozwiązanie oferuje materac piankowy memory z lateksem Plastuś. Co ważne, jest to dwustronny materac, który w zależności od wybranej strony oferuje twardość H1 lub H2.
Twardy materac dla dziecka – czy to na pewno dobry pomysł?
Wielu rodziców dziwi się, gdy słyszy zalecenia dotyczące twardości materaca dla dzieci – zwłaszcza dla niemowląt. Jak to jest, że maluch może spać na materacu średnio-twardym, który bywa zalecany dla osób o masie ciała 60-80 kg?
Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – należy pamiętać, że organizm dziecka znacząco różni się od organizmu osoby dorosłej. Sam kręgosłup malucha wymaga innej troski niż kręgosłup dorosłego. Twarde i stabilne podłoże jest dla niego po prostu dobre. Zbyt miękki materac sprawiłby, że maluch mógłby się zapadać, a to mogłoby doprowadzić do niepożądanych zwyrodnień!
Jaki rodzaj materaca dla niemowląt?
Gdy już uporamy się z twardością materaca, pozostaje wybór odpowiednich komponentów. Jaki rodzaj materaca dla dziecka będzie najlepszy? Wybierając materac dla noworodka lub niemowlaka najlepiej wybierać materace piankowe. Tu często polecane są modele z pianką poliuretanową (jak w materacu Klio), pianką lateksową (jak w modelu nike) oraz materace z oddychającej i sprężystej pianki wysokoelastycznej (jak w materacu mojry h1).
Dlaczego materac nie może mieć stref twardości?
Ważne jest, aby materac dziecięcy nie posiadał stref twardości! Dlaczego? Po pierwsze, ułożenie ciała dziecka w ogóle by z nimi nie współgrało, a po drugie – strefy twardości mają zastosowanie dopiero w przypadku osób o wzroście wynoszącym co najmniej 150 cm! Niższe osoby nie układały się poprawnie na takim materacu, w związku z czym nie czuliby oczekiwanego komfortu.
Jaki materac dla starszych dzieci i nastolatków?
A jaki rodzaj materaca będzie dobry dla starszych dzieci? W przypadku maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dobrą opcją wciąż będą materace piankowe. Można zdecydować się, chociażby na materac wysokoelastyczny Mojry H1, który jest niezwykle sprężysty i przewiewny, dzięki czemu zapewnia dziecku najwyższą wygodę snu.
Gdy dziecko znajduje się w wieku szkolnym lub jest młodym nastolatkiem, następuje czas na kolejną wymianę materaca. Wciąż zdecydować się można na modele piankowe o twardości H1 lub H2 – w zależności od wagi dziecka. Duży komfort dorastającemu dziecku zapewni materac Piankowy z lateksem Nike, który dodatkowo posiada świetne właściwości antyalergiczne.
A czy dzieci mogą spać na materacach kieszeniowych? To zależy! W przypadku niemowląt i młodszych dzieci raczej zaleca się korzystanie z piankowego materaca dla dziecka. Z kolei nieco starsze pociechy mogą skorzystać z materaca kieszeniowego pod warunkiem, że wybierzemy model bezstrefowy (takie rozwiązanie znajdziemy w modelu Penelopa).
W przypadku nieco starszych dzieci i nastolatków można zdecydować się także na materac bonellowy (np. Hestia). Wbrew pozorom dla dzieci jest to dobry materac, który zapewni odpowiednie podparcie i jednocześnie wytrzyma wszystkie szalone dziecięce harce. To dobre rozwiązanie na nieco dłuższy czas, gdyż na materacu bonellowym dziecko spać może nawet przez kilka lat.