Pages Navigation Menu

Kruszynka na twardym materacu – czy się wyśpi?

Szukam twardego materaca. To zdanie bardzo często słyszą wszyscy nasi sprzedawcy i konsultanci. Bardzo często jest to dobry kierunek, jednak zdecydowanie odradzamy go wszystkim użytkownikom o wadze piórkowej : ) Na każdym kroku podkreślamy, że pierwszym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę przy doborze materaca jest waga. Według niej osobnikom o wadze do 60 kg polecane są materace miękkie. A dlaczego? Dzisiaj, krótko wyjaśniamy.

kalliope Materace-Dla-CiebieCzas jednoznacznie obalić mit, że twardy materac to samo zdrowie. Materac powinien być elastyczny, żeby dopasować się do naszego ciała, podpierać kręgosłup nie powodując przy tym ucisków. Dlatego lekkim osobom nie polecamy zbyt twardych materacy. Zwłaszcza te z kokosem będą bardzo sztywne i nie ugną się odpowiednio pod ich ciężarem. Są przeznaczone dla osób o większej masie – wtedy kokos będzie odpowiednio pracował.

A co się dziej kiedy kruszynka przymierza się do twardego materaca? Takie rozwiązanie powoduje niewłaściwe ułożenie sylwetki podczas snu, co w nocy powoduje zgniatanie przestrzeni międzykręgowych, utrudnia krążenie i powoduje bóle mięśni , czego efektem są przykre poranne dolegliwości. Podczas leżenia na plecach pod częścią lędźwiową tworzy się pusta przestrzeń. Kręgosłup nie otrzyma więc prawidłowego podparcia. W nocy organizm powinien wypoczywać i ładować baterie na kolejny dzień, ale kiedy męczy się na zbyt twardym materacu, mięśnie przykręgosłupowe są zmuszone pracować. Ich zadaniem jest wtedy skorygowanie ułożenia kręgosłupa, a po całej nocy są zmęczone. To częsta przyczyna porannego bólu pleców. Inaczej sytuacja wygląda podczas spania na bloku. W tym przypadku duży punktowy nacisk na twardą powierzchnię materaca jest odczuwalny głównie w barkach i biodrach, co powoduje blokowanie przepływu krwi w tkankach podskórnych, a oznaką tego jest nieprzyjemne mrowienie. Ponadto kiedy barki i biodra nie zapadają się w materac, kręgosłup wygina się w łuk zamiast układać się w linii prostej.

Skoro jednak szczupła osoba upiera się przy twardym materacu ze względu głównie na przyzwyczajenia warto, żeby wybrała właściwy rodzaj materaca. To równie ważnie kiedy stajemy przed dylematem wyboru materaca dla dwóch Materace-Dla-Ciebie brizoosób z czego jedna jest bardzo szczupła. W tym wypadku polecamy twarde materace lateksowe czy wysokoelastyczne. Dzięki elastyczności pianek dopasują się one do sylwetki. Decydując się na materac z kokosem warto wybrać modele z dodatkową pianką na wierzchu np. pianką memory. Będą odpowiednio twarde i elastyczne.

Jak widać więc wybór materaca nie jest sprawą błahą. Ten zbyt twardy wcale nie musi być dobry, ale żeby skonfrontować teorię z praktyką polecamy testowanie. Zapraszamy do naszych salonów we Wrocławiu, Warszawie i Katowicach.