Pages Navigation Menu

Materace do łóżka: rodzaje i zakup.

Jedną trzecią swojego życia spędzamy w śnie. Aby nasz sen był relaksujący i wartościowy należy przywiązać szczególną uwagę przy wyborze materacy. To jakie materace do łóżka mamy w swoim mieszkaniu często przekłada się na samopoczucie całej rodziny. Sprawdźmy zatem jakie posłania możemy znaleźć w sklepach i czym one się różnią.

Materace sprężynowe

Są to najczęściej dostępne materace na rynku. Jednakże nie są aż tak wygodne i jakościowo dobre jaki ich inne odpowiedniki. Praktycznie nie posiadają żadnych walorów ortopedycznych i jako materace do łózka nie będą dobrą opcją. Jest to już swego rodzaju przeżytek i skończyła się ich era.
Przy ich wyborze powinniśmy kierować się ilością sprężyn na metr kwadratowy. Im więcej tym lepiej. Materace te są bardziej od innych podatne na odkształcenia.

Materace piankowe

Jest to drugi pod względem popularności tym materacy do łóżek. Od poprzedników są lepsze pod względem trwałości i komforty użytkowania. Są także bardziej higieniczne dzięki zastosowaniu sztucznych materiałów w których nie wylęgają się roztocza.
Mamy tu tu także wybór stopnia miękkości. Materace piankowe lepiej amortyzują i lepiej podlegają deformacją co wiąże się z lepszym komfortem użytkowania.

Materace lateksowe

Są to jedne z najbardziej trwałych i uważanych za jedne z bardziej luksusowych materacy.
Są robione z naturalnych włókien i soków z drzew kauczukowych. Jednakże są one dość cienkie i powinny być używane z pianką bądź na stelażu drewnianym

Materace kieszeniowe

Materace do łóżka, które łączą stosunkowo niską cenę materacy sprężynowych z dużym komfortem materacy piankowych. Posiadają specjalne kieszonki lub woreczki w których są umieszczone sprężynki. Każda sprężynka odkształca się niezależnie od pozostałych dzięki temu uzyskujemy odpowiednie odkształcenie ciała i wygodę użytkowania.

Materace termoelastyczne

Nowość na rynku. Pianka termoelstyczna znakomicie dostosowuje się nie tylko do wagi i kształtu ciała, ale także do temperatury. Ciekawostką jest to, że NASA używała ich kiedyś do tłumienia wstrząsów przy startach wahadłowców. Jest to tzw materac z pamięcią, który wraca do swojego pierwotnego kształtu. Jego technologia w znacznym stopniu niweluje efekty niewyspani. Jako materace do łóżka znakomicie sprawują swoją role.

Materac musi być odpowiednio dobrany do naszego wzrostu, wagi wieku czy ewentualnych schorzeń ortopedycznych. Dobry materac pozwoli nam się wyspać i uniknąć efektów niewyspania i zmęczenia snem. Dlatego wybór posłania powinien byc przemyślany bardzo dokładnie. Niektóre sklepy prowadzą wypożyczalnie tak by wybierając odpowiednie materace do łózka, osoba kupująca mogła je przetestować i dokonać odpowiedniego wyboru