Pages Navigation Menu

Miękkie materace – dla kogo są wskazane?

Wszyscy producenci materacy walczą z mitem, że spanie na twardym to samo zdrowie. Materac musi się lekko ugiąć pod naciskiem naszego ciała. Zbyt twarda, sztywna powierzchnia nie zapewni odpowiedniego podparcia i może powodować nieprzyjemne uciski. Czy w związku z tym powinniśmy kupować miękkie materace?

Wybór twardości materaca zależy przede wszystkim od naszej wagi. Numerem pierwszym w tej skali, czyli symbolem H1 oznaczono materace miękkie. Są to modele przeznaczone zwłaszcza dla użytkowników o niskiej wadze – do około 60 kg. Dla takich osób te właśnie modele będą najbardziej odpowiednie. Dlaczego? Po położeniu się na miękkim materacu punktowy nacisk na jego powierzchnię będzie stosunkowo nieduży. Materac odpowiednio dopasuje się do naszego ciała zapewniając komfort – zwłaszcza w newralgicznej strefie bioder i barków. U szczupłych osób, szczególnie tych, które lubią spać na boku spanie twardym materacu może skutkować blokowaniem przepływu krwi w tkankach podskórnych. Objawia się to nieprzyjemnym wrażeniem mrowienia. Punktowy nacisk na powierzchnię materaca jest w takiej sytuacji większy niż przy spaniu na plecach. Dlatego konsultanci polecają osobom niewielkim gabarytowo (zwłaszcza preferującym spanie w pozycji bocznej) materace miękkie, takie jak lateksowy materac Eirene czy Li. Zniwelują one uczucie dyskomfortu w miejscach najbardziej narażonych na nacisk zapewniając najwyższy komfort snu.

Brzmi rozsądnie. Tylko co zrobić gdy polecany materac np. lateksowy wydaje się zbyt miękki? W takiej sytuacji warto poszukać miękkiego materaca o innym wkładzie – np. z pianki wysokoelastycznej np. Ceres, czy sprężyn jak Afrodyta bądź Hades. Każdy materiał używany do produkcji materacy jest trochę inny, więc porównując miękki materac piankowy ze sprężynowym nasze odczucia co do twardości będą różne, warto zatem przeprowadzić rekonesans zanim na coś się zdecydujemy.

Czy waga jest jedynym wyznacznikiem dobierania materaca? Czy przy wadze 70 kg nie wolno użytkować materaca miękkiego? Podane parametry wagowe mają jedynie pomóc nam w wyznaczeniu kierunku naszych poszukiwań.. Warto przy tym pamiętać, że każdy z nas jest mimo wszystko inny. Różnimy się chociażby wzrostem i to również ma wpływ na nasze odczucia związane z twardością materaca. Inaczej twardość materaca odczuwa osoba ważąca 60 kg przy wzroście 160 cm, a zupełnie inaczej taka, która waży tyle samo, ale ma 180cm wzrostu. Punktowy nacisk na materac zupełnie inaczej się rozkłada, więc nawet przekraczając 60 kg wagi możemy wypróbować materac miękki i wcale nie jest wykluczone, że będzie to dobry wybór.

Kiedy stajemy przed wyborem materaca dla dwóch osób pamiętajmy jednak, że polecamy dobierać go do potrzeb osoby cięższej. Niestety szczuplejsi muszą w tym wypadku raczej ustąpić. Łatwiej i zdrowiej jest się bowiem przyzwyczaić osobie szczupłej do twardszego materaca niż cięższemu partnerowi do zbyt miękkiego. Zbyt miękki materac powoduje niewłaściwe ułożenie kręgosłupa w kształt kołyski. Mięśnie są w nocy stale napięte, co w ciągu dnia powoduje nieustanne zmęczenie i brak siły. Na zbyt miękkim materacu trudniej jest się obrócić – wymaga to większej siły. Może się to wiązać z kilkukrotnym budzeniem w ciągu nocy. Dlatego osobom z przedziału wagowego 60 – 80 kg proponowane są materace o twardości H2 czyli średniotwarde, od 80 do 110 materace H3 twarde, natomiast powyżej wagi 110 kg materace bardzo twarde H4. Dlatego przed zakupem materaca nie tylko się ważymy, ale jeśli mamy taką możliwość wędrujemy do salonu na przymiarki. Zapraszamy serdecznie.