Pages Navigation Menu

Rodzaje materacy — co warto wiedzieć przed zakupem?

Planując zakup nowego materaca, warto co nieco dowiedzieć się o modelach dostępnych na rynku – zwłaszcza że współczesna oferta producentów jest dość rozbudowana i można się w tym wszystkim pogubić! Z drugiej strony, szeroka oferta modeli daje możliwość doboru materaca idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Warto zatem przed zakupem dowiedzieć się, jakie są rodzaje materacy i czym się one charakteryzują.

Rodzaje materacy – co trzeba wiedzieć?

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy do spania. Każdy komponent, wykorzystywany do produkcji wpływa na właściwości powierzchni spania. Warto mieć świadomość, że każdy materac może zapewnić wysoki komfort snu, jeśli jest właściwie dobrany do potrzeb swojego właściciela. Dlatego właśnie w wyborze materaca warto sugerować się indywidualnymi potrzebami oraz choć trochę orientować się, co w “materacowym świecie piszczy”.

Jakie są dostępne rodzaje materacy do łóżka? Przede wszystkim rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje materacy – modele piankowe oraz modele sprężynowe. Każdy z nich z kolei dzieli się na kolejne “podkategorie”. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć, jakie są najpopularniejsze rodzaje materaców do spania.

Materace piankowe

Materace piankowe parę lat temu zyskały ogromną popularność pośród konsumentów. Stały się nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych materacy ze sprężynami bonellowymi. Użytkownicy pokochali je za komfort użytkowania, trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. I rzeczywiście, nowoczesne pianki potrafią doskonale dopasować się do kształtu ciała i gwarantować komfortowy sen. Pianka jednak piance nierówna! A jakie są rodzaje materacy piankowych?

Materace poliuretanowe

Pianka poliuretanowa należy do najbardziej “podstawowych” komponentów, wykorzystywanych do produkcji materacy (bywa także stosowana jako wierzchnia warstwa materacy sprężynowych – ale o tym za chwilę!). Największą zaletą materacy piankowych poliuretanowych jest ich doskonały stosunek jakości do ceny. Zapewniają one wysoki komfort wypoczynku, równomiernie rozkładają ciężar ciała i są do tego przystępne cenowo. Z minusów? Nie należą do najtrwalszych rodzajów pianek.

Materace z pianki poliuretanowej bywają także zalecane do łóżek dla dzieci (także dla niemowląt) i młodzieży. Są one odpowiednio sprężyste, antyalergiczne i posiadają dobrą oddychalność. Pianka poliuretanowa dobrze dopasowuje się do ciała młodego użytkownika, zapewniając jednocześnie właściwe podparcie dla kręgosłupa.

A na jakie modele poliuretanowe warto zwrócić uwagę? W przypadku dorosłych dobrą propozycją mogą być modele Klio Plus oraz Kalliope plus. Z kolei w przypadku dzieci polecić można materac Krasnoludek.

Materace wysokoelastyczne

Pianka wysokoelastyczna HR bywa nazywana “udoskonaloną pianką poliuretanową”. Posiada ona nieco inną (i to dość specyficzną) konstrukcję, która w istotny sposób wpływa na właściwości materaca.

Materace z pianki wysokoelastycznej mają wysokoporowatą budowę – gdyby spojrzeć na piankę pod mikroskopem, to zobaczylibyśmy miliony malutkich pęcherzyków powietrza. Dzięki temu pianka ta posiada wysoką sprężystość (przekłada się to na perfekcyjne dopasowanie powierzchni materaca do kształtu ciała użytkownika) oraz świetną oddychalność. Ta z kolei może być nie tylko zbawienna dla osób cierpiących np. na nadmierną potliwość (lub po prostu dla tych, którzy nie lubią się przegrzewać) – nadaje ona również materacowi właściwości antyalergicznych.

Materac piankowy wysokoelastyczny ma jeszcze jedną zaletę – jest materacem bardzo trwałym, wytrzymałym i odpornym na urazy mechaniczne oraz odkształcenia. Jest to zatem odpowiedni materac dla osób o większej wadze, które poszukują nie tylko dobrego podparcia, ale również zależy im na jakości i trwałości produktu.

Jeśli myślisz o materacu wysokoelastycznym do swojej sypialni to możemy w szczególności polecić takie modele jak:

Materace lateksowe

Materace lateksowe są przez wielu uznawane za najlepsze materace dostępne na rynku. I faktycznie, posiadają one wyjątkowe właściwości, które przekładają się na wyjątkowy komfort snu.

A jakie cechy sprawiły, że materace z pianki lateksowej zyskały tak doskonałą renomę? Przede wszystkim, są one niesamowicie wygodne – posiadają wysoką elastyczność punktową. Oznacza to, że uginają się wyłącznie w miejscu nacisku ciała użytkownika, co daje lepsze dopasowanie do ciała oraz doskonałe wsparcie dla kręgosłupa. Materace lateksowe słyną też ze swoich właściwości antyalergicznych, posiadają również świetną wentylację. Ta nie tylko jest gwarantem zdrowego snu, ale również zapobiega przegrzewaniu się w trakcie nocnego wypoczynku. Dodać należy, że ten rodzaj materaca należy również do najtrwalszych na rynku.

Czy materace lateksowe mają zatem jakieś wady? Jedną – materac lateksowy będzie niestety drogi. Warto jednak mieć świadomość, że są to materace trwałe, o doskonałych właściwościach, zapewniające komfortowy sen i doskonale dbające o zdrowie kręgosłupa. Zakup materaca z pianki lateksowej to inwestycja na lata i przede wszystkim – inwestycja we własne, dobre samopoczucie. Pośród modeli z pianką lateksową na szczególną uwagę zasługują materace Brizo oraz Cyklop.

Materace z pianki termoelastycznej visco/memory

Materace z pianki termoelastycznej, obok materacy lateksowych, bywają uznawane za jedne z lepszych materacy piankowych. Są to modele posiadające właściwości ortopedyczne. Pianka termoelastyczna to wyjątkowy komponent, który stworzony został… w laboratoriach NASA! Pierwotnie służyć miał astronautom, jednakże obecnie wykorzystywany jest także do produkcji ziemskich materacy.

Przede wszystkim pianka termoelastyczna reaguje zarówno na nacisk ciała użytkownika, jak i na jego temperaturę. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Pianka ta jest dość miękka i daje przyjemne wrażenie “wtapiania się” ciała w materac. Materace z pianki termoelastycznej nie tylko doskonale wspierają kręgosłup, ale także rozluźniają mięśnie w czasie snu. Zapewniając idealne dopasowanie, sprawdzą się one u osób mających problemy z kręgosłupem, cierpiących na bóle pleców – są one także częstym wyborem konsumentów, którym zależy na najwyższej wygodzie i zdrowotnej profilaktyce.

Pośród modeli z pianką termoelastyczną warto zwrócić uwagę na takie materace jak: Ceres oraz Erato.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to kategoria produktów o zróżnicowanych właściwościach. Jakie są typy materacy sprężynowych? Modele sprężynowe dzielimy bowiem na materace bonellowe oraz materace wykonane ze sprężyn kieszeniowych, które bardzo różnią się między sobą. Ponadto każdy z materacy sprężynowych posiada z wierzchu jedną lub nawet kilka warstw pianek, które również mają wpływ na właściwości materaca. Dlatego każdy materac poznać należy indywidualnie, zapoznając się z jego właściwościami.

Materace bonellowe

Modele bonellowe to dość tradycyjny rodzaj materacy. Jego rdzeń tworzą sprężyny połączone ze sobą mocnym drutem. Im mocniej ciało napiera na materac bonellowy, tym większa siła jego wyparcia – mówimy tu o wysokiej elastyczności powierzchniowej. Modele bonellowe są bardzo wytrzymałe i często znajdują zastosowanie w hotelach oraz pensjonatach. Materac bonellowy (np. Hestia lub Artemida) sprawdzi się także w przypadku osób o masywniejszej budowie ciała, gdyż zapewni odpowiednie podparcie i będzie służył przez długi czas.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów materaca pośród naszych klientów. W materacach kieszeniowych mamy do czynienia z zupełnie inną konstrukcją niż w przypadku modeli bonellowych. Sprężyny kieszeniowe, wypełniające wnętrze takiego materaca, nie są ze sobą połączone. Kieszeniowe sprężyny umieszczone są w osobnych woreczkach (materiałowych kieszonkach), dzięki czemu indywidualnie reagują na nacisk ciala użytkownika.

Dzięki takiej konstrukcji, materac odkształca się wyłącznie w miejscu nacisku, co gwarantuje idealne podparcie i najwyższą wygodę snu. Modele kieszeniowe najczęściej posiadają dodatkowo strefy twardości, dzięki czemu jeszcze lepiej dopasowują się do kształtu ciała użytkownika. Ponadto, jako modele z wysoką elastycznością punktową sprawdzą się najlepiej do łóżek małżeńskich. Materac kieszeniowy bowiem nie przenosi drgań – żadna ze śpiących osób nie odczuwa ruchów partnera!

Modele kieszeniowe dzielimy ze względu na ilość sprężyn na materace pocket (np Morfeusz), materace multipocket (np. Feniks) oraz modele luxpocket (np. Ksena).

Materace nawierzchniowe

W naszej ofercie znaleźć można także nawierzchniowe materace. Nie stanowią one samodzielnego produktu, ale służą do poprawy jakości bieżącej powierzchni snu. Jeśli śpisz na zbyt miękkim materacu to w Twoim przypadku sprawdzić się może utwardzający materac nawierzchniowy z włókna kokosowego. Z kolei zmiękczający piankowy materac nawierzchniowy będzie stanowił dobre rozwiązanie, jeśli śpisz na zbyt twardym materacu. Wysokiej jakości modele nakładkowe nie tylko pomogą spać wygodniej, ale mogą poprawić komfort wypoczynku osobom z problemami z kręgosłupem.

Jak dobrać twardość materaca?

Aby zapewnić sobie optymalny komfort we własnym łóżku, należy nie tylko właściwie dobrać rodzaj materaca, ale także jego twardość. Powinna być ona dostosowana do masy ciała użytkownika. W przypadku naszego sklepu stosowana jest skala (skala H – od angielskiego “hardness” – twardość) a, która ułatwia dobór odpowiedniego modelu:

  • Materace miękkie H1 (do 60 kg), np. Apollo,
  • Materace średnio-twarde H2 (60-80 kg), np. Posejdon,
  • Materace twarde H3 (80-110 kg), np. Tytan,
  • Materace bardzo twarde H4 (110-130 kg), np Tyche,
  • Materace ultra twarde H5 (>130 kg), np Neptun.

Jeśli nie wiesz jaki rodzaj wypełnienia i jaką twardość materaca wybrać, nie wahaj się skorzystać z porad naszych ekspertów. Wiedzą oni wszystko o materacach i posiadają doświadczenie umożliwiające dobór modelu w zależności od potrzeb konkretnego klienta. Podpowiedzą Ci oni, jaki typ materaca będzie dla Ciebie najlepszy, a Ty… będziesz mógł po prostu szczęśliwie się wyspać!