Pages Navigation Menu

Materac z pianki lateksowej czy sprężynowy – który wybrać?

Materac piankowy czy sprężynowy? Większość z nas stojąc przed koniecznością zakupu materaca, zadaje sobie to pytanie, a najbliżsi raczej w tym wyborze nie pomagają. Brat to tylko piankowe toleruje, z kolei ciocia twierdzi, że jak kupować to tylko sprężyny, bo ta pianka jest nic niewarta! Co więc zrobić w takiej sytuacji, kiedy od natłoku informacji o materacach boli nas głowa: wkłady, komponenty, sprężyny bonellowe i pocket, lateks i memory, twardości i gwarancje… A do tego wiele osób z naszego otoczenia chce wtrącić swoje trzy grosze i nagle znajdujemy się w samym centrum konfliktu między zwolennikami materacy piankowych a osobami lubującymi się w materacach sprężynowych! Czasami powstały chaos jest tak duży, że możemy dojść do wniosku, iż nasz stary materac to nawet nie jest taki zły i może wcale nie trzeba go zmieniać! Byle tylko uniknąć konieczności kłopotliwego wyboru. Jednak nie tędy droga! W końcu wygoda w trakcie snu jest ważna, a źle dobrany materac może powodować bóle pleców i inne (nawet poważniejsze) dolegliwości. A zatem należy wziąć się w garść, stawić czoła wyzwaniu i wybrać rodzaj materaca!

Jak znaleźć idealny materac do spania?

Materace Dla Ciebie brizo
Na początku tej trudnej i wyboistej drogi warto zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy: nie ma jednego, idealnego rodzaju materaca, a wybór zależeć będzie od indywidualnych preferencji i potrzeb! Aby znaleźć odpowiedni materac, dajmy sobie czas i jeśli jest taka możliwość – na spokojnie porównajmy kilka modeli. Na materacu należy się położyć, aby zweryfikować to, co czytaliśmy czy słyszeliśmy. Na szczęście nie trzeba już udawać się do kilku sklepów, aby pooglądać różne modele materacy – nasz sklep internetowy oferuje możliwość bezpłatnego testowania wybranego modelu w trakcie użytku domowego przez 30 dni. A to wystarczy, by stwierdzić czy nowy model faktycznie daje nam większy komfort snu.

Nie słuchajmy też wszystkich Wujków Dobra Rada i nie odrzucajmy materacy piankowych czy sprężynowych, zanim sami się nie przekonamy na własnej skórze, który typ materaca dla nas jest najbardziej odpowiedni. Najważniejsze są nasze indywidualne odczucia, a nie poglądy cioci, stryjka czy brata. Po drugie zapytajmy o poradę sprzedawcę (można to zrobić w zakładce kontakt) – jemu też zależy na dobraniu dla Państwa właściwego produktu. W końcu, gdy będziesz zadowolony z zakupu, to wystawisz mu dobrą opinię i polecisz wszystkim naokoło, prawda?

materace oferta materace dla ciebie

Dopasuj materac do budowy ciała i nie tylko

Nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich, z bardzo prostej przyczyny – każdy z nas jest inny. I to w wielu kwestiach wpływających na wybór materaca. Liczy się tutaj nie tylko budowa ciała (wzrost i waga), ale również preferencje co do twardości powierzchni, stan zdrowia i takie sprawy jak ulubiona pozycja, w jakiej śpimy, a nawet to czy w nocy często marzniemy. Często na takie pytania sprzedawcy robimy wielkie oczy, jednak nie powinny nas dziwić – świadczą o profesjonalizmie! Niektóre modele (np. materace z pianki lateksowej) będą polecane osobom “zimnolubnym”, inne z kolei (np. materace z pianki termoelastycznej) spotkają się z uznaniem “zmarzluchów”.

Każdy materac posiada szereg zalet! Warto zatem poznać kilka podstawowych materacowych faktów.

Czy materac piankowy będzie odpowiedni?

Zazwyczaj mówiąc materace piankowe mamy przed oczami kawałek pianki tapicerskiej, który jak mówiła mi ciocia, nie jest nic warty, bo się zaraz odkształci. Jest to fałszywy stereotyp. Obecnie do produkcji materacy stosuje się kilka rodzajów pianek, więc pod pojęciem materace piankowe kryją się różne rodzaje materacy o specyficznych właściwościach. Nie są to materiały takie jak kilkanaście lat temu: obecnie produkowane pianki są trwałe, przewiewne, antyalergiczne i często posiadają właściwości ortopedyczne. Stosuje się materiały o wydłużonej gwarancji – takie jak pianka lateksowa, pianka wysokoelastyczna czy pianka termoelastyczna. Niektóre z nich w swojej konstrukcji kilka stref twardości dopasowanych do anatomicznej budowy całego ciała. Wprowadzono je w jednym celu – aby zwiększyć komfort użytkowania!

Materace z pianki lateksowej… i nie tylko

Rodzaj materaca ma niebywałe znaczenie – zwłaszcza dla osób mających problemy z kręgosłupem. Nie da się stwierdzić, która opcja jest najlepsza “ogólnie” – wybierając materac należy zawsze kierować się osobistymi preferencjami.

Najbardziej “podstawowymi” materacami piankowymi są materace z pianki poliuretanowej (jak np. Klio ). Posiadają one dobrą sprężystość i potrafią zapewnić komfortowy sen. Są też dość korzystne cenowo, choć niestety bywają mniej trwałe od pozostałych materacy. Dużo większą wytrzymałością cechują się już materace wykonane z przewiewnej pianki wysokoelastycznej HR. Takie materace (jak chociażby Torin ) zapewniają zdrowe podparcie kręgosłupa użytkownikom o większej masie ciała.

Dużą popularnością cieszą się materace z pianki lateksowej (np. Brizo) zapewnia lepsze punktowe podparcie: kręgosłup układa się prawidłowo, a materac gwarantuje wysoki komfort wypoczynku. Szczególnym rodzajem komponentu są pianki termoelastyczne visco/memory (np.Tumnus ), które dopasowują się do użytkownika pod wpływem ciepła i ciężaru.

Materace sprężynowe – rodzaje

Materce Dla Ciebie bonelowy memory kokos
Wszystkim przeciwnikom materacy sprężynowych (którym 20 lat temu sprężyna wbiła się boleśnie w ciało) uświadamiamy, że dzisiejszy dobrej jakości materac sprężynowy to zupełnie inna bajka! Mamy do wyboru kilka rodzajów sprężyn. Materace na sprężynach bonellowych są polecane na pojedyncze łóżka (bywają użytkowane także w łóżkach dwuosobowych, aczkolwiek ze względu na brak elastyczności punktowej partnerzy będą odczuwać swoje ruchy), czasami stanowią też rozwiązaniem do łóżek dla starszych dzieci i młodzieży (jako materace bezstrefowe). Są one bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się z upływem czasu. Dzięki tej wytrzymałości świetnie sprawdzają się również w hotelach.

Materace kieszeniowe

Z kolei przy zakupie materaca dla dwóch osób warto zainteresować się sprężynami kieszeniowymi. Są to modele wyższej elastyczności punktowej – ich powierzchnia nie przenosi drgań. W związku z tym nasz partner nie będzie odczuwał każdej naszej zmiany pozycji. Tutaj polecić można produktu typu pocket np. materac pocket memory Apollo. Dysponując nieco większa kwotą można również rozważyć materace na sprężynach multipocket czy luxpocket np. multipocket Minos lub materac luxpocket memory Hefajstos. Modele te zawierają więcej sprężyn i w związku z tym gwarantują jeszcze wyższy komfort i odpowiednie podparcie kręgosłupa. Większa ilość sprężyn oznacza więcej punktów podparcia dla kręgosłupa (a co za tym idzie – zwiększają się właściwości ortopedyczne materaca).

Ból kręgosłupa, a materac sprężynowy

Co będzie lepsze na schorzenia kręgosłupa? Materac z pianki lateksowej czy kieszeniowy? A może lepiej wybrać piankę termoelastyczną? Często można się spotkać z opinią, że osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa nie powinny spać na materacu sprężynowym. To kolejny mit! Najlepsze materace kieszeniowe posiadają dodatkowe komponenty o właściwościach ortopedycznych – takie jak pianka lateksowa czy pianka termoelastyczna. Zapewniają one właściwe podparcie naszego kręgosłup. Prawidłowa pozycja spania pozwala z kolei zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Materace Dla Ciebie tytan
Warto zaznaczyć, że jeśli cierpimy na poważne schorzenia kręgosłupa, szukamy materaca dla osoby starszej czy obłożnie chorej, czy po wypadku najlepszym wyborem będzie materac piankowy lateksowy np. materac lateksowy Brizo średnio twardy (odpowiedni dla użytkowników o masie ciała do 80 kg). Stanowi on większy wydatek, jednak warto zainwestować w takim wypadku w komfort cierpiącej osoby. Model ten działała przeciwodleżynowo i poprawia krążenie krwi, co jest szczególnie ważne, jeśli sporo czasu spędza się w łóżku. Dodatkowo można je stosować przy stelażach ruchomych. Pamiętać zawsze należy o dopasowaniu twardości materaca do masy ciała użytkownika – jest to kluczowe dla czerpania korzyści z jego ortopedycznych właściwości.

Rodzajem wypełnienia, który sprawdzi się przy chorobach kręgosłupa jest także pianka wysokoelastyczna wzbogacona o warstwę pianki termoelastycznej visco.

Polegaj na fachowej wiedzy

W związku z tak bogatą ofertą, przy wyborze materaca nie warto się kierować uprzedzeniami czy sugestiami innych – nawet materac polecony nam z najlepszymi intencjami dla nas może się okazać nietrafiony. Dla jednych lepszym rozwiązaniem będą materace sprężynowe – dla innych materace z pianki lateksowej lub wysokoelastyczne. Jeśli sam nie wiesz jaki materac wybrać, postaw na wiedzę ortopedyczną i skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże właściwie dobrać rodzaj i twardość materaca, bazując na swojej fachowej wiedzy, a nie na fałszywych poglądach i starych uprzedzeniach.