Pages Navigation Menu

Trudny wybór – sprężyny czy pianka?

Większość z nas stojąc przed koniecznością zakupu materaca zadaje sobie wiele pytań, a najbliżsi raczej w tym wyborze nie pomagają. Brat to tylko piankowe toleruje, z kolei ciocia twierdzi, że jak kupować to tylko sprężyny, bo ta pianka jest nic nie warta! Co więc zrobić w takiej sytuacji, kiedy od natłoku informacji o materacach boli nas głowa: wkłady, komponenty, sprężyny bonellowe i pocket, lateks i memory, twardości i gwarancje …. A do tego wiele osób z naszego otoczenia chce wtrącić swoje trzy grosze i nagle znajdujemy się w samym centrum konfliktu między zwolennikami materacy sprężynowych i piankowych! Czasami nawet stwierdzamy, że ten nasz materac to nawet nie jest taki zły i może wcale nie trzeba go zmieniać! Byle tylko uniknąć konieczności wyboru. Jednak nie tędy droga.

Jak znaleźć idealny materac do spania?

Materace-Dla-Ciebie brizoAby znaleźć odpowiedni materac dajmy sobie czas i jeśli jest taka możliwość – próbujmy i porównujmy kilka modeli. Na materacu należy się położyć, aby zweryfikować to, co czytaliśmy czy słyszeliśmy. W tym calu najlepiej wybrać się do salonu stacjonarnego. Nie słuchajmy wszystkich Wujków Dobra Rada i nie odrzucajmy materacy piankowych czy sprężynowych zanim sami się nie przekonamy na własnej skórze, który dla nas jest najbardziej odpowiedni. Bo pamiętajmy, że najważniejsze są tu nasze indywidualne odczucia, a nie cioci, stryjka czy brata. Po drugie zapytajmy o poradę sprzedawcę (w zakładce kontakt) – jemu też zależy na dobraniu dla Państwa właściwego produktu.

materace-oferta-materace-dla-ciebie

Dopasuj materac do budowy ciała i nie tylko

Nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich, z bardzo prostej przyczyny – każdy z nas jest inny. I to w wielu kwestiach wpływających na wybór materaca. Liczy się tutaj nie tylko budowa ciała (wzrost i waga), ale również preferencje co do twardości powierzchni, stan zdrowia i takie sprawy jak ulubiona pozycja w jakiej śpimy, a nawet to czy w nocy często marzniemy. Często na takie pytania sprzedawcy robimy wielkie oczy, jednak nie powinny nas dziwić – świadczą o profesjonalizmie.
Każdy materac posiada szereg zalet. Warto jednak znać kilka materacowych faktów.

Czy materac piankowy będzie odpowiedni?

Zazwyczaj mówiąc materace piankowe mamy przed oczami kawałek pianki tapicerskiej, który jak mówiła mi ciocia nie jest nic warty bo się zaraz odkształci. Jest to fałszywy stereotyp. Obecnie do produkcji materacy stosuje się kilka rodzajów pianek więc pod pojęciem materace piankowe kryje się cała masa produktów o różnych właściwościach. Nie są to materiały takie jak kilkanaście lat temu. Obecnie produkowane pianki są przewiewne, ortopedyczne i antyalergiczne. Stosuje się materiały o wydłużonej gwarancji – takie jak lateks czy pianka memory. Niektóre z nich w swojej konstrukcji zawierają strefy dopasowane do anatomicznej budowy ciała. Wprowadzono je w jednym celu – aby zwiększyć komfort snu! Jest to duża grupa produktów o szerokiej rozpiętości cenowej, gdzie dla każdego można znaleźć coś odpowiedniego – od niemowlaka po staruszka. Materace lateksowe dla alergików a termoelastyczne dla wszystkich zmagających się z odleżynami i chorobami układu krążenia i wiele innych.

Materace sprężynowe – rodzaje

Materce-Dla-Ciebie bonelowy-memory-kokos_4e1c385711babPodobnie wygląda temat materacy sprężynowych. Wszystkim ich przeciwnikom, którym dwadzieścia lat temu sprężyna wbiła się boleśnie w ciała, uświadamiamy, że dzisiejszy dobrej jakości materac sprężynowy to nie ten sam produkt. Mamy do wyboru kilka rodzajów sprężyn. Materace na sprężynach bonellowych są polecane na pojedyncze łóżka, szczególnie dla dzieci. Sprężyny te są bardzo wytrzymałe, nie odkształcą się z upływem czasu wraz ze wzrostem dziecka. Dzięki tej wytrzymałości świetnie sprawdzają się również w hotelach – ich powierzchnia dobrze reaguje na użytkowników o różnej wadze. Natomiast przy zakupie materaca dla dwóch osób najlepsze będą materace o elastyczności punktowej – czyli takie których powierzchnia nie przenosi drgań. W związku z tym nasz partner nie będzie odczuwał każdej naszej zmiany pozycji. Tutaj zdecydowanie poleca się sprężyny typu pocket np. materac pocket memory Apollo i materace z pianki wysoko plastycznej. Można wybrać materace na sprężynach multipocket czy luxpocket np. materac luxpocket memory Hefajstos. Te materace zawierają więcej sprężyn i w związku z tym więcej punktów nacisku.

Ból kręgosłupa, a materac sprężynowy

Często można się spotkać z opinią, że jak mam problemy z bólem kręgosłupa materace sprężynowe nie są dla mnie. Również ten mit możemy obalić – w materacach tego typu stosuje się dodatkowe komponenty o właściwościach ortopedycznych takie jak lateks czy pianka Visco. Zapewniają one właściwe podparcie naszego kręgosłupa i nie zrujnują portfela. Bardzo często bóle kręgosłupa są powodowane spaniem na niewłaściwym, często starym i wyleżanym materacu, taki materac pomoże je zniwelować. Dodatkowo te sprężyny dla lepszego komfortu wypoczynku są układane w 7 stref, aby jeszcze lepiej dopasować się do ciała.

Materace-Dla-Ciebie tytanWarto zaznaczyć, że jeśli cierpimy na poważne schorzenia kręgosłupa, szukamy materaca dla osoby starszej czy obłożnie chorej, czy po wypadku najlepszym wyborem będzie materac lateksowy np. materac lateksowy Brizo średnio twardy. Jest to większy wydatek, jednak warto zainwestować w takim wypadku w komfort. Materace takie działają przeciwodleżynowo i poprawiają krążenie krwi, co jest szczególnie ważne jeśli sporo czasu spędza się w łóżku. Dodatkowo można je stosować przy stelażach ruchomych. W tym przypadku dobrze sprawdzą się również materace wysokoplastyczne, zwłaszcza te wzbogacone o piankę termoelastyczną.

Sprawdzaj, próbuj, testuj

W związku z tak bogatą ofertą, przy wyborze materaca nie warto się kierować uprzedzeniami czy sugestiami innych – nawet materac polecony nam z najlepszymi intencjami dla nas może się okazać nietrafiony. A często jest tak, że po wypróbowaniu materaca w sklepie najlepszym okazuje się taki, którego nawet nie braliśmy pod uwagę. Dobrze zweryfikować nasze wyobrażenia o danym materacu w osobistym kontakcie z produktem. Wniosek jest jeden: próbować, próbować, próbować do skutku.