Pages Navigation Menu

Zdrowy sen – udany dzień/miesiąc/rok!

O zdrowym śnie napisano już wiele artykułów, prac naukowych, broszurek prozdrowotnych. Jednakże jest to element dzienno-nocnego trybu życia każdego człowieka, niezwykle istotny by czuć się dobrze, zdrowo, swobodnie podczas każdego dnia w roku.

Materace dla ciebie - zdrowy sen

Na zdrowy sen składa się kilka niezwykle istotnych czynników, które traktowane wspólnie są w stanie zagwarantować każdemu dłuższe, szczęśliwsze, bardziej satysfakcjonujące emocjonalnie i zdrowotnie życie. Poniżej przedstawię i omówię kilka istotnych czynników wpływających na jakość snu każdego człowieka.

I. No stress

Im mniej sytuacji stresowych podczas dnia tym bardziej jesteśmy spokojni, zrelaksowani, wyluzowani wieczorem, co bardzo dobrze wpływa na bezproblemowe zasypianie. Problemy z bezsennością są wynikową nerwowego trybu życia, dlatego też powinniśmy, dla swojego dobra starać się jak najmniej nerwowo przeżywać każdy kolejny dzień. Nie przejmować się błahymi sprawami, które często na długi czas są w stanie wyprowadzić każdego z równowagi, a często nie są warte naszej uwagi na tyle, by psuć sobie przez nie dzień. Ważne jest by po pracy, opiece nad dziećmi, innych obowiązkach dnia codziennego znaleźć czas dla siebie na odpoczynek, wyciszenie się. Odskocznia od codziennych obowiązków i spraw związanych z nimi jest niezwykle istotna dla równowagi psychicznej i fizycznej każdego, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy tzw. wyścig szczurów dotyka niemal każdego (nawet gospodynie domowe które prześcigają się ze swoimi sąsiadkami o berło „matki idealnej”).

II. Dieta

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna być nieodzownym elementem każdej osoby która chciałaby bezproblemowo zasypiać „snem spokojnych i niewinnych”. Tzw. śmieciowe jedzenie, fast foody, codzienne obiady składające się jedynie z produktów tłustych, naszpikowanych chemią, złymi cukrami, nieuchronnie prowadzi do problemów zdrowotnych, których jednym z elementów jest na pewno problem z zasypianiem. Organizm jest niezwykle wrażliwym mechanizmem, w którym wszystkie elementy na siebie wpływają, w związku z czym należy dbać o zdrową dietę. Jest ona podstawą dobrego samopoczucia w ciągu całego dnia oraz gwarantuje nam bezproblemowe i szybkie zasypianie każdego wieczora (badania wielu instytutów naukowych, nie tylko amerykańskich, wielokrotnie dowiodły tej tezy dlatego radziłabym się jej słuchać).

III. Odpowiednie warunki snu – łóżko, materac, poduszeczka!

By móc zdrowo i smacznie przespać każdą noc swojego życia należy również zadbać o to by nasze łóżko było naszym „nocnym królestwem”. Każdy element łóżka, oraz pomieszczenia w którym zasypiamy powinien być przystosowany do tego, by to zasypianie nam ułatwić. I tak, w łóżku najważniejszym elementem, poza ślicznym prześcieradłem, kocem i poduszeczką jest solidny, wykonany z wysokiej jakości materiałów materac. Idealny materac powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb naszej sylwetki, różnych schorzeń kręgosłupa bądź szyi, które nas nękają. Również poduszka powinna być odpowiednio wyprofilowana, posiadać właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, z racji tego, że przez minimum 8 godzin to z nią będzie miała styczność nasza twarz, a nie chcielibyśmy obudzić się nad ranem i stwierdzić że jakieś roztocza pomalowały naszą śliczną – dotychczas, buźkę na różne odcienie czerwieni. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to z czego jest wykonana nasza przestrzeń „łóżkowa”.