Pages Navigation Menu

Akcja pranie pokrowca …

Jaką rolę pełni pokrowiec na materacu i czy jest potrzebny?

Każdy rodzaj materaca posiada pokrowiec. To oczywiste, bo pokrowce pełnią taką samą funkcję jak obudowa telefonu, czy komputera. Zabezpieczają jego wkład przed zabrudzeniem i uszkodzeniem oraz zapewniają komfort naszej skórze. Bez pokrowca komfort spania na niektórych komponentach, takich jak kokos byłby wątpliwy. Nawet prześcieradło niewielu by pomogło. Pokrowiec zapewnia też cyrkulację powietrza. Wnętrze materaca musi być przewiewne, a nasza skóra tencelmusi oddychać. Pokrowiec odprowadza również wilgoć, czyli mówiąc kolokwialnie zapobiega wrażeniu pocenia się na materacu. Przy składaniu zamówienia na materac klient sam wybiera tkaninę, z której jego pokrowiec ma zostać uszyty. To istotne w kontekście dbania o higienę snu.

 

Dlaczego powinniśmy regularnie dbać o higienę naszego materaca?

O materac należy dbać. Głównie dla naszego zdrowia. Niestety, nasze łóżko jest doskonałym siedliskiem dla różnego rodzaju alergenów. Ciepło, wilgotno i do tego mnóstwo pożywienia w postaci naskórka i włosów. Nic dziwnego, że nasze materace upodobały sobie niebezpieczne dla zdrowia roztocza. Powodują katar, trudności z oddychaniem, a w konsekwencji astmę oraz wszelkiego rodzaju wysypki i podrażnienia skóry. Chcąc uwolnić od nich nasz materac trzeba regularnie czyścić pokrowiec – poddawać regularnemu praniu lub czyszczeniu na sucho. Z tego powodu większość pokrowców posiada wszyty zamek błyskawiczny, umożliwiający jego łatwe zdjęcie i założenie. Natomiast sposób czyszczenia zależy od tkaniny, z jakiej sam pokrowiec jest wykonany. Z uwagi na coraz większą świadomość prozdrowotną, większość tkanin przeznaczona jest do prania. Wyjątkiem jest pokrowiec Margrita wykonany z niepalnej tkaniny, która wymaga chemicznego czyszczenia na sucho.

pokrowce-na-materace-oferta-materace-dla-ciebie

Sposoby na skuteczne pranie pokrowca na materac

Tkaniny pralne możemy podzielić na dwie kategorie – te nadające się do prania w temperaturze 40 stopni Celsjusza (np. pokrowiec Dormia, pokrowiec Aloe Vera, pokrowiec Silver Active czy pokrowiec Amicor) oraz takie, które należy prać w 60 stopniach Celsjusza (np. Pokrowiec Medicott Tencel czy pokrowiec Cashmere). Wyższa temperatura pozwala na dokładniejsze pozbycie się roztoczy. Umożliwia również dokładniejsze usunięcie szpecących nasz materac plam, np. po rozlanym napoju, czy brudnych łapkach. Szczęśliwi posiadacze małych dzieci i zwierzaków bardzo dobrze znają ten problem 🙂 O sposób pielęgnacji danego pokrowca najlepiej zapytać sprzedawcę.

Jak często należy prać pokrowiec?

Inną kwestią jest możliwość czyszczenia materaca w warunkach domowych. Jeśli musimy wyprać pokrowiec z małego materaca 80×200 nie powinno być problemów z praniem go w pralce. Jeśli jednak posiadamy materac 160×200 czy 180×200, musimy sobie zdawać sprawę, że taka ilość tkaniny po prostu nie zmieści się do typowej, amicordomowej pralki (takiej o załadunku 5 czy 6 kg) . Chcąc wyczyścić taki pokrowiec zazwyczaj trzeba go oddać do pralni. W tym przypadku ułatwieniem będą pokrowce dzielone na dwie części. W takie pokrowce są zaopatrzone wszystkie nasze materace PLUS. Wszyty do nich rozdzielny zamek umożliwia wypranie pokrowca w dwóch partiach. Jeśli wśród materacy PLUS nie znajdziemy idealnego modelu, za dodatkową opłatą na życzenie klienta, jest możliwość zaopatrzenia każdego materaca w taki pokrowiec. Przyjmuje się, że pokrowiec powinno się prać dwa razy do roku. Przy podatności na alergię co kwartał, a jeśli zachodzi potrzeba nawet częściej – w przypadku ostrych alergii, astmy czy dzielenia materaca z małym dzieckiem, czy domowym pupilem. Także przy sprzątaniu nie pomijamy naszego materaca 🙂