Pages Navigation Menu

Dla kogo jest materac ortopedyczny

Materace o właściwościach ortopedycznych korzają się wielu osobom ze specjalistycznymi wyrobami, przeznaczonymi wyłącznie dla osób z określonymi schorzeniami. Tymczasem taki materac jest produktem, który powinien zdecydowanie zainteresować znacznie szersze grono. Czym dokładnie wyróżnia się materac o właściwościach ortopedycznych i dla kogo będzie to propozycja idealna?

Czym są materace ortopedyczne?

Materac o właściwościach ortopedycznych zapewnia użytkownikowi odpowiednie podparcie oraz wysoki komfortu snu: równomiernie uciska kręgosłup, pozwala zachować właściwą postawę ciała podczas nocnego wypoczynku oraz (w przypadku materaca z pianki termoelastycznej) rozluźnia napięcie mięśniowe. Ze względu na swoje właściwości bywa także określany jako materac rehabilitacyjny.

Na tym nie kończą się jednak zalety materacy o właściwościach ortopedycznych. Odpowiednie podparcie kręgosłupa pozwala nie tylko uniknąć dolegliwości bólowych. Właściwe dopasowanie do kształtu ciała poprawia krążenie krwi, przez co materac rehabilitacyjny do spania może pośrednio wpłynąć na ogólną poprawę stanu zdrowia. Warto mieć jednak świadomość, że choć materac o właściwościach ortopedycznych idealnie dopasowuje się do ciała, to będzie on miał podwyższoną twardość dla lepszej stabilizacji kręgosłupa. Dla przykładu, dla osób w przedziale wagowych 60-80 kg zalecany jest materac o twardości H2 (np. Materac wysokoelastyczny HR z memory Asklepios).

Materac wysokoelastyczny HR z memory Asklepios

Dla kogo wskazany jest materac o właściwościach ortopedycznych?

Czy materace o właściwościach ortopedycznych przeznaczone są tylko dla osób cierpiących na bóle pleców? Otóż nie. Materac o właściwościach ortopedycznych wybrać mogą nie tylko osoby przewlekle chorujące, ale praktycznie każdy, dla kogo ważne jest zdrowie, profilaktyka kręgosłupa oraz wysoki komfort snu.

Materac o właściwościach ortopedycznych na kręgosłup najbardziej wskazany jest dla osób, które:

  • są po urazach ortopedycznych;
  • mają ograniczenia ruchowe;
  • dużo czasu spędzają w łóżku;
  • pracują przez wiele godzin siedząc przed komputerem;
  • mają problemy z krążeniem;
  • czynnie uprawiają sport i potrzebują odpowiedniej regeneracji;
  • chcą zadbać o właściwe podparcie i regenerację podczas snu, nawet jeśli nie borykają się z żadnymi schorzeniami.

Z właściwości prozdrowotnych materacy o właściwościach ortopedycznych korzystać mogą osoby w każdym wieku: będzie to świetna propozycja zarówno dla młodej osoby, jak i dla seniora . Taki materac może się okazać sposobem na zdrowy sen i długotrwałą poprawę samopoczucia. Twardsze materace o właściwościach ortopedycznych zalecane są także osobom o większej wadze, gdyż dopasowują się właściwie do krzywizn ciala, zapewniając jednocześnie stabilne podparcie.

Materace rehabilitacyjne na kręgosłup

Jaki materac do spania na kręgosłup – opinie użytkowników i medyków mogą być solidną wskazówką. Zawsze warto jednak dobrać materac pod własne potrzeby. Wówczas uzyskamy idealne podparcie kręgosłupa w czasie snu. Dlatego jeśli potrzebny Ci nowy materac o właściwościach ortopedycznych na kręgosłup to nie wahaj się skontaktować z naszym Wirtualnym Doradcą, jesteśmy do Twojej dyspozycji także pod mailem lub telefonem. Nasi przeszkoleni konsultanci pomogą Ci dobrać rodzaj i twardość materaca. Pamiętaj także, że wybrany materac masz prawo bezpłatnie testować aż przez 30 dni.

Materace zdrowotne, podobnie jak wszystkie inne materace, bazują na sprężynach i odpowiedniej piance: różnią się jednak samą konstrukcją, jakością i posiadają właściwości, które pozwalają im się optymalnie dopasowywać do krzywizn ciała. Z jakimi materacami o właściwościach ortopedycznych spotkasz się w naszym sklepie?

Materace z pianki

Dobrze dobrany materac o właściwościach ortopedycznych może być wykonany z różnego rodzaju pianek. Niektóre modele materacy (np. Materac Tumnus) produkowane są z wykorzystaniem kilku różnych rodzajów, co pozwala połączyć właściwości poszczególnych komponentów i uzyskać jeszcze lepsze efekty prozdrowotne. Materace termoelastyczne, materace wysokoelastyczne i materace lateksowe, o ile są właściwie dobrane, gwarantują komfortowy sen oraz idealne dopasowanie do kształtów ciała.

Materac wysokoelastyczny HR z memory Tumnus

Materace sprężynowe

Modele sprężynowe, a szczególnie modele kieszeniowe, są zaliczane do najlepszych materacy o właściwościach ortopedycznych. Ze względu na zastosowanie dużej ilości sprężyn w osobnych kieszeniach materac taki cechuje się wysoką elastycznością punktową, co zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa. Materac sprężynowy wykończony może być także termoelastyczną pianką VISCO. Pianki wysokoelastyczne lub też pianka termoelastyczna, w połączeniu z właściwościami sprężyn kieszeniowych, dają optymalny rezultat i kompleksowe podparcie całego ciała.

Materace nawierzchniowe

Materac nawierzchniowy o właściwościach ortopedycznych to budżetowe rozwiązanie, które może w pewnym stopniu poprawić jakość snu, nigdy jednak nie da takiego efektu, jak cały materac. Takiego materaca nie można stosować samodzielnie – jest zbyt cienki (ma około 5 cm grubości). Materace nawierzchniowe stanowią jednak świetne rozwiązanie, gdy nasza aktualna powierzchnia spania nie zapewnia nam już optymalnego komfortu. Materac nawierzchniowy sprawdzi się nie tylko na łóżku – z powodzeniem poprawi komfort snu na wersalce czy narożniku, które często okazują się zbyt twarde lub zbyt miękkie i przez to stanowią przyczynę bólu pleców.

Pośród godnych polecenia materacy nawierzchniowych wskazać można, chociażby model zmiękczający Leto oraz model utwardzający Iaso.

Materac nawierzchniowy z kokosu Iaso

Najlepsze materace sprężynowe

Jakie są najlepsze materace sprężynowe o właściwościach ortopedycznych? W szczególności polecamy materace luxpocket (np. Materac Kali ) lub multipocket (np. model Minos ), które posiadają kilka stref twardości i zapewniają doskonałe podparcie w trakcie snu. Choć niektóre nie należą do najtańszych, to jednak są inwestycją we własne zdrowie i komfort. Częstym wyborem klientów jest także materac multipocket z pianką wysokoelastyczną i kokosem (np. model Feniks) lub z pianką lateksową i kokosem (np. Materac pocket kokos z lateksem Ares).