Pages Navigation Menu

Budowa materaca – z czego się składają się poszczególne typy materacy?

Poszukując nowego materaca dla siebie, interesujemy się rodzajami materacy i właściwościami określonych komponentów. Mówimy o materacach kieszeniowych, wysokoelastycznych, materacach z matą kokosową… W rzeczywistości nie zdajemy sobie jednak sprawy, jakie dokładnie materiały i techniki muszą zostać zastosowane, aby zagwarantować nam komfort i prawidłowe ułożenie ciała podczas snu. Dziś pod lupę weźmiemy temat jakim jest budowa materaca do spania.

Budowa materaca

Budowa materaca… nie taka prosta sprawa?

Wybierając materac często słyszymy frazy takie jak “strefy twardości”, “właściwości antyalergiczne”, “duża żywotność materaca”, “sprężystość”, “dopasowanie do kształtu ciała”… Łączą się one z nazwami poszczególnych komponentów wykorzystywanych do budowy materaca: pianki poliuretanowe, wysokoelastyczne, lateksowe, termoelastyczne… Ile jednak różnych komponentów potrzeba, aby stworzyć wygodny materac, który dopasowuje się do ciała użytkownika niczym skrojony na miarę garnitur?

Mówi się, że każdy materac posiada dwie główne warstwy: pierwsza, czyli warstwa zewnętrzna to pokrowiec. On może być zdejmowany i wymieniany. Druga, ważniejsza warstwa to wypełnienie materaca. Czyli wszystko to, co znajduje się “w środku” i pozwala dopasować się do naturalnych krzywizn ciała. W naszych materiałach wykorzystujemy m.in. następujące materiały (z ich pełną listą i charakterystyką można zapoznać się TUTAJ):

 • pianka lateksowa,
 • pianka poliuretanowa,
 • pianka termoelastyczna z pamięcią,
 • pianka wysokoelastyczna HR,
 • mata kokosowa,
 • filc tapicerski,
 • stretchpocket,
 • formatka bonell,
 • formatka pocket,
 • owata,
 • wełna owcza,
 • formatka helix,
 • hydrożel,
 • doublepocket.

Jak dokładnie wygląda przekrój podłoża, na którym śpimy? Sprawdźmy to “prześwietlając” różne rodzaje materacy z naszego sklepu.

Materace piankowe

Nowoczesne materace piankowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Mają niewiele wspólnego z kiepskimi jakościowo i nietrwałymi piankami tapicerskimi.

Wysokiej jakości modele piankowe (takie jak np. sensit lub tanatos ) cechują się dużą wytrzymałością, doskonałą oddychalnością i elastycznością, która pozwala dopasować się do kręgosłupa użytkownika i jego naturalnych krzywizn.

Na właściwości produktu wpływa rodzaj pianki. Analizując budowę modeli piankowych, weźmy pod lupę modele z pianki poliuretanowej i lateksowej.

Materace poliuretanowe

Materace wykonane z pianek poliuretanowych to najbardziej podstawowe modele. Pianka ta to komponent, który dobrze odpowiadać może na nacisk ciała. Zapewniają one wygodny sen i dobrą oddychalność, bywają zalecane do łóżek dziecięcych – szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci.

Nasi klienci często pytają o materace piankowe z matą kokosową – dlatego postanowiliśmy “rozebrać na części pierwsze” właśnie taki materac, a dokładnie Materac piankowy z kokosem Kalliope. Budowa materaca składa się z kilku części. Najważniejszą jest oczywiście piankowy wkład materaca o łącznej grubości 10 cm. Tuż nad nią znajduje się mata kokosowa, a na zewnątrz pokrowiec z owatą.

Poniższa grafika przedstawia jak dokładnie wygląda konstrukcja w przypadku materacy prostego rodzaju:

Materace poliuretanowe

Materace lateksowe

Materace lateksowe można już uznać za produkty z “wyższej półki”. Cena oraz jakość materaców lateksowych zależeć będzie od stosunku zawartości lateksu naturalnego do lateksu syntetycznego. Pianka lateksowa zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa, jest wyjątkowo wytrzymała i oddychająca (pianki lateksowe mogą być wulkanizowane na zimno i mieć więcej mniejszych otworów lub posiadać większe otwory nawiercane mechanicznie). Niektóre modele lateksowe (jak np. Materac lateksowy Brizo średniotwardy) nie posiadają dodatkowych komponentów i w całości składają się z grubej i sprężystej pianki lateksowej.

Materace lateksowe

Inne modele wyposażone mogą być w kokosowe warstwy utwardzające – taką budowę mamy, chociażby w Materacu lateksowym z kokosem obustronnym Cyklop. Tutaj warstwa pianki lateksowej obłożona jest (z jednej, i z drugiej strony) matą kokosową. Całość ta przykryta zostaje następnie pokrowcem:

Budowa materaca lateksowego

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe będą miały nieco bardziej skomplikowaną budowę od materacy piankowych, a najbardziej złożona może okazać się budowa materaca kieszeniowego. Jak wygląda dokładnie środek materacy sprężynowych i jakie komponenty są wykorzystywane do ich produkcji?

Materace bonellowe

Materac bonellowy to materac zbudowany ze sprężyn połączonych ze sobą mocnym drutem. Taka budowa sprawia, że materac ugina się jednolicie pod ciężarem ciała. Choć są to produkty o dużej wytrzymałości, to jednak stają się coraz mniej popularne, ze względu na brak stref rożnej twardości i kiepską zdolność do dopasowywania się do kształtu ciała.

Mimo, iż materac bonellowy uznać można za “materac starszego typu” to jego budowa będzie bardziej skomplikowana niż w przypadku materacy piankowych. Za przykład posłużyć może Materac bonellowy Hestia:

Materace bonellowe

Jak widać, “sercem” materaca jest 12-centymetrowa warstwa sprężyn, które obłożone są podkładem filcowym i dwustronną pianką poliuretanową. Zewnętrzną warstwę stanowi pokrowiec. W przypadku bardziej rozbudowanych modeli (takich jak np. Materac bonellowy kokos z lateksem Hekate) pomiędzy filcem a owatą znajdziemy jeszcze warstwę pianki lateksowej oraz matę kokosową. Przekrój materaca prezentuje się następująco:

Materace bonellowe z lateksem

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe cieszą się ogromną popularnością (która wciąż wykazuje tendencję wzrostową!). Są to materace, które posiadają wysoką elastyczność punktową, czyli (mówiąc prostym językiem) doskonale dopasowują się do kształtu ciała. “Serce” takiego modelu stanowią sprężyny kieszeniowe – każda ze sprężyn umieszczona jest w oddzielnej kieszonce. Dzięki temu reagują one na ciężar ciała niezależnie od siebie. W tych modelach, dzięki zastosowaniu sprężyn kieszeniowych istnieje dogodna możliwość zastosowania różnych stref twardości. Zapewniają one podparcie dostosowane do określonych obszarów ciała, co przekłada się na jeszcze wyższy komfort użytkowania.

Materace kieszeniowe poza samymi sprężynami wyposażone są w dodatkowe komponenty. Za przykład posłuży nam model posiadający właściwości ortopedyczne – Materac pocket z kokosem Morfeusz:

Materace kieszeniowe

Największą warstwę materaca stanowi jego najważniejszy komponent, czyli formatka kieszeniowa pocket 7-stref (ten model posiada 272 sprężyny na m2). Formatka obłożona jest z obydwu stron cienkim (1 mm) podkładem filcowym. Od spodu formatkę od pokrowca oddziela ponadto warstwa pianki poliuretanowej (2 cm) oraz część pokrowca. Od drugiej strony znajdziemy kolejną warstwę pianki poliuretanowej (2 cm), warstwę maty z kokosu lateksowego (o grubości 1 cm), oraz ponownie warstwę owaty.

Analogiczną budowę mają inne materace kieszeniowe, jak chociażby Materac luxpocket memory Hefajstos. Tutaj nie mamy co prawda warstwy kokosowej, a zamiast pianki poliuretanowej jego wypełnienie stanowią dwie 5-centymetrowe warstwy pianki termoelastycznej visco. Ponadto mamy do czynienia z formatką luxpocket – w tym modelu znajdziemy zatem aż 1000 sprężyn na m2.

Materace luxpocket

Podsumowanie

Jak widać, typ materaca istotnie wpływa na jego wewnętrzną konstrukcję, a co za tym idzie – na jego właściwości. Inaczej pod wpływem nacisku ciała reagują modele piankowe, a inaczej – modele sprężynowe. Każdy z naszych materacy może zapewnić zdrowy i spokojny sen, o ile będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Zapoznanie się ze szczegółami budowy każdego modelu może pomóc lepiej zrozumieć mechanizm jego działania a tym samym – ułatwić świadomy wybór podczas zakupu.