Pages Navigation Menu

Cena gra rolę – ile kosztuje dobry materac?

Wybierając materac sugerujemy się jego właściwościami, wielkością oraz… ceną. W końcu każdy z nas chciałby możliwie korzystnie kupić materac wysokiej jakości, który zapewni oczekiwany komfort snu. Ceny materacy potrafią się jednak między sobą mocno różnić, a różnorodność produktów na rynku nie ułatwia orientacji w tej skomplikowanej materacowej materii. Co warto wiedzieć o kosztach zakupu materacy? Ile funduszy trzeba mieć planując zakup materaca?

Cena gra rolę - ile kosztuje dobry materac

Czy drogi materac to dobry materac?

Wybór materaca nie jest rzeczą łatwą. Przeglądamy liczne modele materacy, rozważając ich twardość, właściwości zastosowanych komponentów, po drodze usłyszymy liczne opinie i porady… Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden ważny (a czasami i najważniejszy) aspekt, czyli koszt materaca.

Każdemu, kto świadomie podchodzi do wyboru produktu zależy na tym, aby wybrany produkt miał zadowalającą jakość i trwałość. Można podejrzewać, że droższy materac faktycznie będzie lepszy. Czy jednak zawsze najdroższe modele są modelami, które zapewnią największy komfort spania. Otóż… nie zawsze! Nawet najdroższy materac nie zapewni nam oczekiwanej wygody, jeśli nie będzie dopasowany do naszych potrzeb. I to właśnie to słynne “dopasowanie” będzie wpływało na to, jaki produkt powinien trafić na nasze łóżko.

Od czego zależy cena materaca?

Na cenę materaca wpływają jego konkretne parametry. Przede wszystkim cenę dyktują wykorzystane w produkcji materiały oraz “złożoność” konstrukcji materaca. Tani materac z pianki poliuretanowej zapewni idealne dopasowanie do budowy ciała, aczkolwiek ze względu na swoją budowę i przewidywaną trwałość będzie tańszy – chociażby od materacy kieszeniowych.

Droższe modele to zazwyczaj materace wyposażone w dodatkowe komponenty. Oznacza to, że w procesie ich produkcji nie tylko należało wykorzystać więcej materiałów, ale także więcej “napracować się” ze złożeniem całej konstrukcji. Płaci się tu zatem za komponenty oraz ludzką pracę. Cena będzie zależała nie tylko od rodzaju materaca, ale także od jego wielkości: im większy materac tym więcej materiałów zużyto do jego produkcji, a zatem – będzie on droższy.

Ile kosztuje dobry materac piankowy?

materac piankowy
Nowoczesne materace piankowe cechuje wysoka sprężystość i oddychalność. W naszej ofercie dostępne są jednak liczne modele o różnych właściwościach i… cenach. To ile trzeba wydać na materac piankowy zależy od zastosowanych komponentów i warstw pianek.

Weźmy pod lupę kilka różnych modeli o wielkości 140×200 cm. Najtańszy materac bezstrefowy Kilo kosztuje 719 zł. W produkcji materaca wykorzystano piankę poliuretanową o średniej twardości. Stosunkowo niskimi cenami będą też charakteryzować się inne modele, do produkcji których wykorzystano pianki poliuretanowe oraz pianki wysokoelastyczne HR (jak np. Materac wysokoelastyczny Mojry H1 15 cm). Cena podstawowych materacy będzie rosła, jeśli w danym produkcie znajdzie się jakaś dodatkowa warstwa (np. wkład kokosowy lub taśma wentylująca).

Wyższa będzie cena materacy 7-strefowych. Koszt zakupu najtańszych modeli 7-strefowych piankowych rozpoczynać się będzie od 1460 zł (Materac wysokoelastyczny z memory Lucca twardy) a kończyć na 5999 zł (Materac Wysokoelastyczny Cortina Visco Lux średniotwardy), a pomiędzy nimi znajdzie się jeszcze kilka modeli o zróżnicowanych cenach. W tym przypadku im wyższa cena tym większa “złożoność” materaca, która przekłada się na jego właściwości.

Ile kosztuje materac kieszeniowy?

Materac kieszeniowy
A ile kosztuje dobry materac 140×200 cm wykonany ze sprężyn kieszeniowych? Tu zależność będzie podobna: im bardziej “złożony” materac oraz im więcej komponentów wykorzystanych do jego produkcji tym cena będzie wyższa.

Najtańsze materace kieszeniowe 7-strefowe typu pocket zakupić można już za 1069 zł (Matrac pocket Posejdon). Jest to podstawowy materac kieszeniowy pokryty warstwą pianki poliuretanowej. Z kolei materace takie jak Materac pocket memory Apollo Plus (1769 zł) czy Materac pocket z podwójnym kokosem i lateksem Porto Alegre (2159 zł) uznać można za modele ze średniej półki cenowej. Z kolei najdroższe modele kieszeniowe luxpocket (np. Materac Luxpocket z kokosem Kali lub Materac luxpocket z lateksem Ksena) zapłacić trzeba będzie ponad 3000 zł.

Podsumowanie

Jak widać, w świecie materacy zauważyć można dużą rozbieżność cenową. Warto jednak pamiętać, że dobry materac to wygodny materac – skrojony na miarę naszych potrzeb. Droższe są modele, których wkład jest bardziej “skomplikowany”, oferują jednak one wyższy poziom komfortu, a ich właściwości odpowiadać mogą bardziej złożonym potrzebom użytkowników.

Z jednej strony zawsze przekonujemy, że na kupnie materaca nie wolno oszczędzać – w końcu to produkt, który ma nam zapewniać wygodny, zdrowy sen przez co najmniej kilka lat! Z drugiej uważamy, że nie zawsze kupno najdroższego materaca jest konieczne. Wiele zależy po prostu od naszych potrzeb i wymagań. Jeśli potrzebujemy wyższą twardość materaca (H4 lub H5) to warto dopłacić do wzmacnianego modelu, aby nacisk wywierany przez nasze ciało nie doprowadził do jego odkształceń w krótkim czasie. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli cierpimy na schorzenia kręgosłupa – warto dopłacić wówczas do materaca o właściwościach ortopedycznych (takich jak np. pianka termoelastyczna), który nie tylko zapewni nam komfortowy sen, ale także zadba o nasze zdrowie i lepsze samopoczucie.

Wszystkie materace w naszej ofercie, nawet te najtańsze, to dobre materace! Wykonywane są dobrej jakości materiałów, z należytą starannością i zapewnią nam dobrą jakość snu. Jeśli tani model w pełni odpowiada naszym potrzebom to nie ma przeciwwskazań, aby to właśnie na nim zakończyć swoje poszukiwania!

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prosty, a szeroka oferta i zróżnicowane ceny tego nie ułatwiają. Dlatego zawsze zachęcamy, by skorzystać z porady naszych ekspertów. Pomogą Ci oni dobrać typ materaca (doradzą czy lepszy będzie materac sprężynowy czy piankowy), jego twardość i pomogą dobrać model do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.