Pages Navigation Menu

Co się kryje w materacu, a czego wolelibyśmy nie widzieć.

Coraz więcej osób podczas poszukiwań materaca zaznacza, że materac koniecznie musi być antyalergiczny. To zrozumiałe w czasach wszechobecnych alergii. Warto zainwestować w materac z antyalergicznych pianek takich jak lateks oraz przewiewnej pianki wysokoelastycznej HR. Oraz antyalergiczny pokrowiec do prania. Materac wykonany z takich komponentów na pewno będzie dobry dla naszego zdrowia. Dzisiaj nie będziemy mówić stricte o materacach, ale o higienie snu i właściwym dbaniu o nasz materac.

hrrrrrrrrrrrrrrrrAntyalergiczne materiały to nie wszystko. Zakup materaca z lateksu, czy pianki wysokoelastycznej nie wystarczy dla zachowania zdrowia. Jeśli mamy spokojnie przesypiać noce – bez problemów z oddychaniem, kichaniem czy swędzenia skóry, materac należy właściwie i regularnie czyścić. Zgodnie z wskazówkami zamieszczonymi na karcie produktu – dostępnej na stronie producenta. Pokrowiec, w zależności od tkaniny, należy czyścić na sucho chemicznie lub prać w 40 lub 60 st. Celsjusza. Dla pokrowców pralnych im wyższa temperatura prania tym lepiej. Dlaczego? Bo w ten sposób lepiej pozbędziemy się niebezpiecznych dla naszego zdrowia roztoczy. To mikroskopijne żyjątka, które upodobały sobie nasze towarzystwo. Przypominają potwory z najstraszniejszy horrorów i są niezwykle uciążliwe. Są silnym alergenem, a nasze łóżko jest dla nich idealnym miejscem. Zapewnia im wszystko czego potrzebują do życia. Po pierwsze pożywienie. Stanowi je zrzucany przez nas naskórek. Szacuje się, że aż 80% martwych komórek skóry, zostaje właśnie w naszym materacu. Dodane do tego włosy, pot oraz kurz domowy tworzą doskonałe środowisko dla bytowania i rozmnażania się roztoczy. Antyalergiczne materiały rozwój roztoczy mogą w znacznym stopniu ograniczyć. Jednak w 100% wyeliminować się ich nie da. Aby skutecznie z nimi walczyć pamiętajmy o regularnym czyszczeniu pokrowca. Minimum 2 razy do roku. Materac dziecięcy znacznie częściej. Jeśli swoim materacem dzielimy się również z domowym pupilem, również należy częściej go czyścić.

Materace Dla Ciebie - roztocze2Polecaną metodą jest również odkurzanie samego wkładu materaca. Również regularnie co kilka miesięcy. Oby ograniczyć odkładanie się kurzu domowego. Wnętrza materaca nie należy wystawiać na wilgoć. Aby ją ograniczyć nie ścielajmy pościeli zaraz po wstaniu z łóżka. Materac należy odkryć na kilka minut aby wilgoć zgromadzona w ciągu nocy w pokrowcu swobodnie odparowała. Każdy w nocy się poci. Statystycznie w ciągu miesiąca może to być nawet kilka litrów! I jeśli nie zachowamy prawidłowej higieny snu, większość tej wilgoci może pozostać w materacu. Aby tego uniknąć materac należy regularnie wietrzyć. Jak zmieniamy pościel zostawmy na kilka minut otwarte okno w sypialni aby poprawić cyrkulację powietrza we wnętrzu materaca. To konieczna czynność. Proszę wyobrazić sobie – a każdy z nas się z tym spotkał, podłogę pod łóżkiem niesprzątaną przez kilka dni. Te kłaczki kurzu, jeszcze bardziej widoczne jeśli mieszka z nami jakiś włochaty zwierzak 😛 niestety część z tego kurzu domowego wnika do naszego materaca. Stąd konieczność odkurzania i wietrzenia jego wkładu. Niestety materac, który był użytkowany kilka lat bez odkurzania i czyszczenia przez kilka lat jest o kilka kilogramów cięższy niż w momencie zakupu! Tą dodatkową masę stanowi mieszanina kurzu, naskórka, włosów i właśnie żerujących w tym wszystkim roztoczy.

Materac oczywiście powinien być wykonany z antyalergicznych materiałów – produkowanych bez wykorzystania niebezpiecznych substancji i ograniczających rozwój roztoczy, bakterii i grzybów. Takie materiały są wartościowe bo utrudniają i ograniczają namnażanie się alergenów jednak ich nie usuwają. Aby zakupiony przez nas materac zachował swoje właściwości i żebyśmy mogli się cieszyć zdrowym snem w jego pielęgnację musimy włożyć trochę wysiłku. To na pewno dla naszego zdrowia się nam opłaci.