Pages Navigation Menu

Co z ta kołdrą?

Dla wielu synonim komfortowego snu. Niezbędny element wyposażenia sypialni. A dla dzieci, choć nie tylko, najlepsza ochrona przed potworami spod łóżka – kołdra. Zwykle nie poświęcamy jej zbyt dużo uwagi. Warto jednak wiedzieć o niej trochę więcej – jakie może mieć wypełnienie, jakie ma przez to właściwości, czy się nadają dla alergików i jak o nie dbać. Bogatsi o tę wiedzę, będziemy mogli wybrać dla siebie tą najlepszą. Sprawdź, jakie kołdry wybraliśmy dla Ciebie!

Jaką kołdrę wybrać?

Po pierwsze to co w kołdrze najważniejsze, czyli wypełnienie – ono decyduje o jakości i funkcjonalności kołdry. Określa przewiewność i stopnień ciepła kołdry (termoizolacyjność). Wypełnienie dzielimy na dwie grupy: naturalne i syntetyczne. Do wypełnień naturalnych zaliczamy pierze i puch oraz wełnę. Kołdry z takim wypełnieniem ułatwiają wchłanianie wilgoci i odprowadzanie jej z ciała podczas snu, posiadają właściwości termo-izolujące i zapewniają swobodny przepływ powietrza. Naturalne wypełniacze maja wiele zalet, dlatego też są zdecydowanie droższe niż kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Mogą jednak uczulać, więc nie nadają się dla alergików.

Wypełnienie syntetyczne to np. silikonowane włókno poliestrowe. Takie kołdry są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Mają inne, niż wypełnienia naturalne zalety – nie powodują reakcji alergicznych, są przeznaczone do prania w wysokich temperaturach i mechanicznego suszenia, wykazują wysoką izolację termiczną, a przy tym są miękkie, puszyste i sprężyste.

kołdry-oferta-materace-dla-ciebie

Jakie wypełnienie kołdry wybrać?
Materace Dla Ciebie – feather

Puch to miękkie ptasie pióra. Kołdry puchowe wykonuje się z puchu gęsiego (uważanego za lepszy – bardziej sprężysty i wytrzymały) lub kaczego. Cząsteczki puchu są niemal trójwymiarowe, mają wiele haczykowatych włókien, zdolnych absorbować wilgoć i utrzymywać ciepło ciała. Przede wszystkim, doskonale grzeją, a jednocześnie – odprowadzają pot i wilgoć oraz pozwalają skórze oddychać. Nadają się więc zarówno na zimę jak i na lato, a przy tym niewiele ważą i są produktem ekologicznym. Pierze to ptasie pióra wraz z puchem. Jest dwuwymiarowe i cięższe, a właściwości termoizolacyjne są nico gorsze. Jego dużą zaletą jest też stosunkowo niska cena. Dobrym rozwiązaniem są kołdry składające się w około 75% z pierza i w 25% z puchu. Nazywają się kołdrami półpuchowymi. Kołdry puchowe i kołdry z pierza nie nadają się dla alergików, często powodują uczulenia.

Wełna to kolejny naturalny materiałem stosowany do wypełniania kołder. Najlepsza pochodzi z merynosów australijskich. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Można też spotkać kołdry z wełny wielbłądziej i z kaszmiru. Wełna jest wyjątkowo sprężysta, pozwala skórze oddychać. Jest przyjemna w dotyku, dość lekka, za to świetnie izoluje ciepło. Wełna grzeje zimą, natomiast latem jej właściwości termoizolacyjne zmniejszają się (włoski się rozprężają), dlatego lekkie (cienkie) kołdry z wełny nadają się na cały rok. Nie przyciąga kurzu i wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne. Niestety, wełna potrafi uczulać.

Dla alergików zdecydowanie poleca się kołdry z wypełnieniem syntetycznym. Takie wypełnienie kołder może być zrobione z różnych materiałów, takich jak poliester. Izolacyjne właściwości włókien zależą od ich zdolności zatrzymywania powietrza, które jest następnie ogrzewane przez ciało.

Popularne wypełnieniem jest włókno poliestrowe rurkowe. Składa się ze spiralnie skręconych włókien, które mają wewnątrz powietrzne kanaliki. Dzięki nim uzyskuje się dość wysoki stopień izolacji, ponieważ włókna zatrzymują ogrzewane potem powietrze. Takie kołdry są elastyczne, lekkie i antystatyczne. Nie zapewniają takiej termoizolacji jak puchowe czy wełniane, ale nadają się do ciepłych, ogrzewanych pomieszczeń. Włóknem poliestrowym wypełnia się np. kołdry letnie. Najlepszą jakość zapewniają włókna czterokanalikowe. Są najbardziej sprężyste i elastyczne.

Włókno silikonowe to rodzaj włókna poliestrowego pokrytego cieniutką warstwą śliskiego silikonu. Nie pozwala on na zbijanie się i spłaszczanie włókien, zapewnia elastyczność więc taka kołdra jest odporna na odkształcenia. Dodatkowo włókna stają się bardziej miękkie i niewiele ważą. To lepsza, bardziej luksusowa wersja włókien poliestrowych. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami. Jeśli chodzi o termoizolację i wentylację, efekty są podobne w przypadku wszystkich syntetycznych włókienMaterace Dla Ciebie –down-feathe. Takie kołdry nadają się do ciepłych pomieszczeń.

Włókno kulkowe to granulat silikonowy, nazywa się często sztucznym puchem. Ma podobną do niego strukturę i właściwości. Składa się z niewielkich włókienek pozwijanych w kłębuszki. Takie wypełnienie jest miękkie, higieniczne i trwałe. Kołdry z granulatem można często prać. Nie ma tendencji do zbijania się czy spłaszczania, zachowuje swoją puszystość i elastyczność. Kołdry z tym wypełnieniem łatwo wstrząsnąć i przywrócić im pierwotny kształt. Są termoizolacyjne i dość ciepłe, a wentylację zapewniają kanaliki powietrza w każdym włóknie. Bardziej delikatne i miękkie od innych włókien jest wypełnienie z mikrowłókna. Wypełnienie bardzo małymi włóknami kołdry daje efekt „puchopodobny” i znane są również jako włókna wdmuchiwane.

Włókna sztuczne, zwłaszcza silikonowe, poleca się alergikom – nie powoduje uczuleń, a możliwość częstego prania chroni przed roztoczami. Możliwością prania powyżej 60 stopni C pozwoli na wyeliminowanie alergenów powodujących uczulenie. Nadają się do prania w pralce oraz suszenia w suszarce bębnowej, pod warunkiem, że bęben suszarki jest dostatecznie duży i czy kołdra będzie mogła się w nim swobodnie poruszać. Niektóre włókna mogą być pokryte środkiem pleśniobójczym, i są polecane, jeśli w mieszkaniu panuje wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów i pleśni.

Kołdra całoroczna czy sezonowa?

O wyborze kołdry decydują w dużej mierze warunki, jakie panują w sypialni, czyli wilgotność pomieszczenia i temperatura. Zazwyczaj inna kołdra jest potrzebna na zimę (jeśli mieszkanie nie jest wystarczająco ogrzewane), a inna – na lato. Jeśli w mieszkaniu temperatura zimą nie odbiega znacząco od temperaMaterace Dla Ciebie – allerkoldratury latem (ogrzewanie, klimatyzacja, ocieplane ściany), nie ma sensu kupować grubej kołdry zimowej z puchu czy wełny. Nie bez znaczenia są też osobiste preferencje. Niektórzy śpią otuleni po uszy grubą kołdrą i kocem, inni natomiast nawet przykryci lekką kołdrą odkrywają się podczas snu. W sprzedaży są kołdry letnie, zimowe, całoroczne (także w systemie DUO). Najcieplejsze, polecane na zimę kołdry to kołdry puchowe lub z wełny. Stosunkowo od niedawna dostępnym na rynku rozwiązaniem jest kołdra zimowa składająca się z dwóch poziomów. To połączenie dwóch kołder o tej samej grubości. Dwie warstwy osobno pikowanych kołder, o średnim stopniu ciepła (zwykle z wypełnieniem syntetycznym), zszytych na stałe, które tworzą w środku komorę powietrzną. Powstała w ten sposób szczelina powietrzna stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną zapobiegającą utracie ciepła. Działa na podobnej zasadzie jak termos. Uzyskuje się w ten sposób bardzo ciepłą kołdrę, zdecydowanie tańszą od puchu. Na letnie upały warto zdecydować się na kołdrę letnią lub kołdrę z minimalną ilością wypełnienia. Minimalna ilość wsadu powoduje, że ciało nie przegrzewa się nadmiernie. Kołdry letnie nie grzeją, bo dzięki niskiej gramaturze są bardziej przewiewne. Kołdra całoroczna, jesienią i zimą dostatecznie ogrzewa, a wiosną i latem dzięki dobrej cyrkulacji powietrza gwarantuje, że środowisko snu pod kołdrą pozostaje optymalne. Dość popularną i praktyczną opcją jest wybór kołdry DUO czyli dwóch kołder – jednej zbliżonej stopniem ciepłoty do całorocznej, drugiej letniej – spiętych napami (suwakami lub rzepami). Dwie części różnej grubości, mogą być stosowane razem (spięte ze sobą) lub oddzielnie, aby dać tyle ciepła, ile potrzebujesz. Po prostu przyczepia się do siebie dwie kołdry w zimne noce. Tworząca się między nimi komora powietrzna stanowi dodatkową izolację termiczną.

Niebagatelną rzeczą jest nie tylko wybór kołdry z odpowiednim wypełnieniem, ale również właściwym pokryciem. Rodzaj wypełnienia wpływa na to, jak ciepła jest kołdra, ale to pokrycie decyduje o jej wytrzymałości i komforcie użytkowania. Najlepsze będą pokrycia z tkanin bawełnianych. Po pierwsze takie pokrycie kołdry doskonale absorbuje wilgoć, a zarazem zapewnia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu środowisko snu pozostaje suche, a ciało nie jest przegrzane. Oprócz bawełny poleca się również tkaniny jedwabne, satynowe, kaszmirowe czy antyroztoczowe z włóknem węglowym, a także antybakteryjne, oraz tencel z włókna celulozowego. Popularne jest pokrycie bawełniano-poliestrowe – wykonane z mieszanki bawełny i poliestru. Łączy w sobie zalety bawełny (naturalność, wentylację) z zaletami materiałów sztucznych (wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne), ze stosunkowo niską ceną. Najbardziej popularną tkaniną bawełniano-poliestrową jest policoton (składa się w 65% z poliestru i 35% z bawełny).

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kołdry?

Żadna kołdra, nawet ta wykonana z najlepszych materiałów, nie byłaby niczego warta, gdyby nie solidne wykonanie. Warto więc zwrócić uwagę na detale, takie jak lamowane szwy (czyli obszyte taśmą) oraz budowę kołdry – na pikowania, które dzielą wnętrze na komory. Stosuje się je, żeby uniknąć przemieszczania się wypełnienia. W przypadku kołder z puchu, czasami stosuje się oznaczenia co do jakości wypełnienia – które produkty są najlepsze, a które nieco gorszej jakości. Ważna informacją jest stopień sprężystości puchu, ponieważ jest to informacja, o właściwościach izolujących kołdry. Stopień sprężystości mówi, ile powietrza zawiera wypełnienie. Kołdry wypełnione puchem o wysokim stopniu sprężystości są lekkie i puszyste, zapewniają też najlepszą izolację. Im większa jest domieszka pierza do puchu, tym niższy stopień sprężystości i tym cięższe wypełnienie. Dla stopnia ciepła waga nie jest głównym wyznacznikiem, ale właśnie stopień sprężystości.

Materace Dla Ciebie – koldra Bardzo ważną kwestią, jest dopasowanie rozmiaru kołdry do wymiarów łóżka. Od tego zależy komfort snu, szczególnie, jeśli pod jedną kołdrą mają spać dwie osoby. Kołdrę musi być tak samo szeroka jak łóżko lub szersza (aby jej końce wystawały nieco poza jego krawędzie), nigdy – węższa. Lepiej zwrócić na to uwagę, ponieważ mogą się dziać straszne rzeczy, kiedy kołdra jest za krótka – marznące stopy czy conocna, nieustanna walka o każdy centymetr kołdry.

Jak dbać o kołdry?

Jeszcze kilka rad jak zachować kołdrę w dobrym stanie przez wiele lat. Dobrze ją codziennie strzepywać, aby zachować kształt wypełnienia. W wypadku puchu taki zabieg wpływa korzystnie na zachowanie sprężystości puchu lub pierza. Jeśli kołdra nadaje się do prania w pralce, należy stosować się do zaleceń prania, a przed powtórnym użyciem, należy się upewnić, że jest całkiem sucha. Sypialnia powinna być codziennie należycie wietrzona, a łóżko należy zasłać narzutą dopiero po paru godzinach od wietrzenia. Pozwala to na odparowanie wilgoci, a także na utrzymanie puszystości i świeżości kołdry. Przy zaścielaniu łóżko narzutą, kołdra może się lekko spłaszczyć, ponieważ wilgoć wypełni puste przestrzenie. W przypadku pierza i puchu, sprężystość można przywrócić susząc kołdrę w suszarce bębnowej przez kilka godzin, umieszczając w niej również piłkę tenisową, tak aby całe pierze/ puch zostało poruszone.

Tak jak z materacem tak samo jest z kołdrą – nie ma jednej idealnej, nadającej się dla wszystkich. Ponieważ kupujemy ją co najmniej na 5–6 lat, warto dobrze przemyśleć wybór i więc wiedzieć, czym się kierować podczas jej wyboru. Dobrze dobrana będzie nam służyć przez wiele lat, poprawiając komfort snu.