Pages Navigation Menu

Z cyklu trudne pytania – czy mogę położyć materac na podłodze?

Sam materac zamiast łóżka w sypialni to element wielu nowoczesnych wnętrz. Spanie na podłodze niektórym się po prostu podoba (a zwłaszcza zwolennikom minimalizmu), inni wskazują na oszczędność miejsca i pieniędzy. Czy jednak na pewno materac na podłodze będzie dobrym pomysłem? Czy bezpośredni kontakt z twardym podłożem w jakiś sposób wpływa na jakość snu? Postaramy się dziś rozwiać wszelkie wątpliwości!

Czy mogę położyć materac na podłodze?

Materac na podłodze zamiast łóżka

Czy materac może leżeć na podłodze? To pytanie zadaje sobie całkiem sporo osób, które poszukują nowoczesnych, praktycznych i ekonomicznych rozwiązań do swojej sypialni. I choć sypialnia z materacem na podłodze może wyglądać całkiem “swojsko” i “przytulnie”, to boją się, że spanie na podłodze może źle wpłynąć na materac i jego żywotność oraz nie pozwoli na osiągnięcie komfortowego snu. Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe? Jak jest w rzeczywistości?

Co do spania zamiast łóżka?

Wystrój sypialni to kwestia tak indywidualna jak dobór garderoby. Gusta są różne, a z nimi podobno się nie dyskutuje. Jedni będą chcieli mieć ogromne łoże z baldachimem, a inni – jako asceci – lubują się w minimalistycznym wystroju i nie chcą łóżka, tylko materac ma być ułożony na podłodze. Z pewnością w niektórych wnętrzach może się to ciekawie prezentować, ale tu kończą się zalety takiego rozwiązania. Niestety, z materacem jest trochę jak z człowiekiem – musi mieć zapewnione odpowiednie podparcie i tu czas rozejrzeć się za odpowiednim stelażem.

Materac do spania na podłodze

stelaze
Czy można spać na samym materacu? No można, ale co to za spanie!? Ktoś mógłby się zaśmiać, bo przecież co jak co, ale podłoga jest stabilna. Z tym nie będziemy się kłócić, stabilność podłogi jest niepodważalna. Jednak materac poza stabilnością potrzebuje czegoś więcej.

Przede wszystkim – wentylacja. To podstawa zachowania odpowiedniej higieny. Jeśli położymy materac na podłogę, to od spodu nie będzie docierało do niego powietrze. A brak wentylacji i komfortowy sen nie idą w parze! Na materacu leżącym na podłodze nie uzyskamy właściwego poziomu przewiewności. Krótko mówiąc: będziemy się pocić i przegrzewać! Jaki w takim razie sens inwestować w dobry materac piankowy lub kieszeniowy, skoro na podłodze nie zapewni on nam oczekiwanego komfortu?

Czym jeszcze grozi ten cały pomysł spania na podłodze? Roztocza, kurz i bakterie – oto z czym przyjdzie nam się zmierzyć! Materac leżący na podłodze (zwłaszcza, jeśli jest przepocony) to niestety siedlisko różnych drobnoustrojów! Największym zagrożeniem jest pleśń, która może się zagnieździć w naszym materacu jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. A pleśń w materacu nie jest fajną sprawą i nie trzeba być alergikiem, aby się na tym przekonać. Weźmy pod uwagę jeszcze kwestie komfortu użytkowania – wstawanie bezpośrednio z materaca leżącego na podłodze nie jest zbyt wygodne (nawet jeśli wybierzemy gruby materac). Nawet jeśli efekty wizualne do nas przemawiają, to zawodem z pewnością będzie kwestia praktyczności i wygody. A z łóżka przecież korzystamy codziennie i ono po prostu MUSI być wygodne pod każdym względem!

Spanie na samym materacu – jak to rozwiązać?

Wiesz już, że materac na podłodze nie będzie odpowiednio wentylowany. Druga kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, to zużywanie się materaca. Kładąc materac bezpośrednio na podłogę sprawimy, że nie tylko przestanie być on higieniczny, ale również szybciej się odkształci. A jak się odkształci – nie zapewni właściwego podparcia i będzie do wyrzucenia. A szkoda, bo lepiej by było, gdyby drogi i dobry materac posłużył nam przez długie, długie lata!

W takim razie co podłożyć pod materac na podłodze? Rozwiązanie z europaletami może i wygląda designersko, ale nie jest do końca dobre. Jeśli koniecznie chcesz mieć wygodny materac do spania na podłodze to zainwestuj w model ze stelażem!

Materac ze stelarzem

Co pod materac zamiast łóżka? Zalety stelaży!

Jeśli sypialna z samym materacem jest Twoim marzeniem, to poszukaj materaca z drewnianym stelażem. Zastosowanie stelaży z elastycznymi listewkami nie jest chwytem marketingowym. Taki stelaż odbiera część ciężaru z materaca, co powoduje, że materac się nie wygniata i nie odkształca w dolnej części. Dzięki niemu, mówiąc wprost – materac dłużej nam posłuży.

Materace-Dla-Ciebie sprężynami

Ponadto taki stelaż zdecydowanie poprawia komfort i wygodę wypoczynku. Spanie na materacu bez stelaża jest po prostu niewygodne i uwierz – to po prostu czuć! Nowoczesne stelaże są estetyczne i praktyczne – można do nich domontować nóżki, dzięki którym uzyskamy wymagany poziom wentylacji, a jednocześnie nadal uzyskamy oczekiwany efekt estetyczny, jakim jest sypialnia z samym materacem.

Jaki stelaż wybrać pod materac na ziemi?

Przy wyborze stelaża istotne są także odstępy między poszczególnymi listwami. Jaki powinien być? Wszystko zależy od tego, jaki materac na podłogę wybierzemy. Dla materacy sprężynowych, a zwłaszcza materacy kieszeniowych, rozstaw listewek powinien być jak najgęstszy. Powszechnie przyjmuje się, że odstęp między listwami powinien wynosić około 30 mm. Taki rozstaw zapewni odpowiednią wentylację i sprawi, że materac prawidłowo będzie podtrzymywał nasze ciało. Jak to wygląda w rzeczywistości?

W przypadku materacy piankowych wartość ta może być większa, jednak nie powinna przekraczać 30 mm. Co ważne w przypadku stelaży z możliwością regulacji zagłówka i podnóżka korzystać można wyłącznie z materacy piankowych (, najlepiej sprawdzą się materace lateksowe i materace wysokoelastyczne. Jeśli chodzi o materace sprężynowe to prześwit nie powinien być większy niż 5 mm.

Materac zamiast łóżka – kiedy to ma największy sens?

Kiedy materac na podłogę jest dobrym rozwiązaniem? Warto rozważyć taką opcję, jeśli nasza sypialnia jest niewielka i tradycyjne łóżko byłoby po prostu zbyt duże. Lepszy będzie wybór mocnego stelaża i dobrego materaca niż rozkładanej kanapy, która niestety nie zapewni nam odpowiedniego komfortu (a na pewno nie będzie miała właściwości ortopedycznych!)

Kiedy jeszcze warto położyć materac na niskim stelażu? To doskonała opcja dla osób, które dopiero urządzają swoje gniazdko i chwilowo nie mogą sobie pozwolić na zakup łóżka ze swoich marzeń. Zamiast inwestować w “łóżko tymczasowe” lepiej poszukać dostosowanego do swoich potrzeb materaca na stelażu, który zapewni wysoki komfort spania. Plusem jest, że taki stelaż z materacem można później zamontować do łóżka, dzięki czemu inwestycja w niego nie przepada.

Stelaż a komfort snu

O stelażu pamiętajmy także przy zakupie łóżka. Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model ma wbudowany stelaż, czy płytę. Zastosowanie w łóżku płyty da dokładnie taki sam efekt jak położenie materaca na podłodze. Warto podkreślić raz jeszcze, że stelaż to nie jest coś, bez czego materac może w pełni funkcjonować, to nie wymysł. Skoro chcemy zainwestować w materac, a tym samym w zdrowy i spokojny sen to pamiętajmy, że stelaż odgrywa tu olbrzymią rolę.