Pages Navigation Menu

Z cyklu trudne pytania – czy mogę położyć materac na podłodze?

Wystrój sypialni to kwestia tak indywidualna jak dobór garderoby. Gusta są różne, a z nimi podobno się nie dyskutuje. Jedni będą chcieli mieć ogromne łoże z baldachimem, a inni – jako asceci – lubują się w minimalistycznym wystroju i nie chcą łóżka, tylko materac ma być ułożony na podłodze. Z pewnością w niektórych wnętrzach może się to ciekawie stelazeprezentować, ale tu kończą się zalety takiego rozwiązania. Niestety, z materacem jest trochę jak z człowiekiem – musi mieć zapewnione odpowiednie podparcie i tu czas rozejrzeć się za odpowiednim stelażem.

Ktoś mógłby się zaśmiać, bo przecież co jak co, ale podłoga jest stabilna. Z tym nie będziemy się kłócić, stabilność podłogi jest niepodważalna. Jednak materac poza stabilnością potrzebuje czegoś więcej.

Przede wszystkim – wentylacja. To podstawa zachowania odpowiedniej higieny. Jeśli położymy materac nie podłodze, to od spodu nie będzie docierało do niego powietrze. Czym to grozi? Roztocza, kurz i bakterie – oto z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Największym zagrożeniem jest pleśń, która może się zagnieździć w naszym materacu jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Druga kwestia to zużywanie się materaca. Zastosowanie stelaży z elastycznymi listewkami nie jest chwytem marketingowym. Taki stelaż odbiera część ciężaru z materaca, co powoduje, że materac się nie wygniata i nie odkształca w dolnej części. Dzięki niemu, mówiąc wprost – materac dłużej nam posłuży. Ponadto taki stelażMaterace-Dla-Ciebie sprężynami zdecydowanie poprawia komfort i wygodę wypoczynku. Przy wyborze stelaża istotne są także odstępy między poszczególnymi listwami. Dla materacy sprężynowych, a zwłaszcza materacy kieszeniowych, rozstaw listewek powinien być jak najgęstszy. Powszechnie przyjmuje się, że odstęp między listwami powinien wynosić około 30 mm. W przypadku materacy piankowych wartość ta może być większa, jednak nie powinna przekraczać 50 mm. Co ważne w przypadku stelaży z możliwością regulacji zagłówka i podnóżka, najlepiej sprawdzą się materace lateksowe i materace wysokoelastyczne.

O stelażu pamiętajmy także przy zakupie łóżka. Zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model ma wbudowany stelaż, czy płytę. Zastosowanie w łóżku płyty da dokładnie taki sam efekt jak położenie materaca na podłodze. Warto podkreślić raz jeszcze, że stelaż to nie jest coś bez czego materac może w pełni funkcjonować, to nie wymysł. Skoro chcemy zainwestować w materac, a tym samym w zdrowy i spokojny sen to pamiętajmy, że stelaż odgrywa tu olbrzymia rolę.