Pages Navigation Menu

Czas na wymianę materaca

Wstajemy rano i coś jest nie tak. Tu strzyka, tam boli i w ogóle w nocy nie mogliśmy spać. Znacie to? Jeśli i Wam dokuczają poranki może najwyższy czas spojrzeć krytycznym wzrokiem na nasz materac? Często właśnie w jego sobie ujawnimy winowajcę naszego dyskomfortu 🙂 Materac, który użytkujemy od 5, 8, 10 czy o zgrozo nastu lat niestety nie spełnia już swojego zadania. Powinien odejść na zasłużoną emeryturę.

Materace należy regularnie zmieniać. Średni czas użytkowania materaca to około 7 lat. Za wymianą materaca przemawia kilka czynników. Pierwszym z nich jest zużycie materiału. Materac praktycznie codziennie pracuje. W związku z czym się zużywa. Obrazują to odkształcenia powierzchni, utlenianie pianki czy kruszenie maty kokosowej. Jeśli na powierzchni materaca pojawiają się wygniecenia głębsze niż 3 cm materac nie zapewnia już właściwego podparcia sylwetki. Popadamy wtedy w błędne koło – przestrzenie międzykręgowe zgniecione w ciągu dnia nie mogą się w nocy rozprostować i zregenerować w związku sen nie jest efektywny. A my po prostu wstajemy zmęczeni i obolali.

Drugim ważnym argumentem jest higiena snu. Niestety większość naskórka jaki tracimy w ciągu dnia w większości gromadzi się w materacu. Do tego pot, włosy i kurz domowy. Tworzy to idealne siedlisko i pożywkę dla rozwoju bakterii i roztoczy. To bardzo niebezpieczna sytuacja zwłaszcza dla alergików. Spanie na takim materacu będzie nasilać objawy astmy i alergii skórnych. Materac po kilku latach użytkowania może być nawet o kilka kilogramów cięższy zaraz po zakupie. Okropność! Lepiej nawet nie myśleć jeśli nasz materac użytkuje dodatkowo jakiś włochaty zwierzak 🙂 Oczywiście jak najbardziej wskazane jest regularne pranie pokrowca i odkurzanie wkładu materaca – właśnie aby zminimalizować ilość zanieczyszczeń gromadzących się w materacu.

Na koniec zostaje mam jeszcze powód niezwiązany z materacem bezpośrednia 🙂 Wymiana materaca powinna być tez podyktowana zmianami w naszym organizmie. W ciągu kilku lat nasze potrzeby co do materaca się zmieniają. Wzrost lub utrata wagi, urazy czy inne schorzenia w dużej mierze sprawiają, że materac który dwa czy trzy lata temu był idealny teraz nie zapewnia nam już komfortu. Nie ma sensu się dalej na nim męczyć 🙂

Zmiana materaca może przynieść naprawdę ogromną poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Jeśli stwierdzamy, że najwyższy czas pożegnać się naszym dotychczasowym materacem zapraszamy na naszą stronę. Czeka na nas bogaty wybór modeli i profesjonalne doradztwo.