Pages Navigation Menu

Czy można się wyspać w czasie upałów?

Od kilku dni Polskę zalewa kolejna fala upałów. Choć w naszym kraju takie temperatury zdarzają się od czasu do czasu, to wydaje się, że ciągle się do nich nie przyzwyczailiśmy. O ile w ciągu dnia jakoś radzimy sobie z upałami, o tyle w nocy jest z tym gorzej.

sen w czasie upałów

Zadbajmy o odpowiedni materac i letnią pościel

Wiele osób narzeka, że upały uniemożliwiają spokojny sen. Człowiek co chwilę się budzi, w dodatku spocony i zmęczony od gorąca. Niekiedy nawet otwarte okna nie pomagają. W takim wypadku powinniśmy zadbać o dodatkowe narzędzia w walce z upałami.

Przede wszystkim ważne jest to, na czym i w czym śpimy. Zacznijmy od materaca, który powinien być przede wszystkim przewiewny. Tu nie mamy dużego pola manewru, ważne jest tylko to, by materac nie posiadał warstw utrzymujących temperaturę np. owczej wełny. Jednym słowem, nasz materac powinien mieć odpowiednią wentylację.

Pościel, którą używamy w letnie dni, powinna być przede wszystkim cienka. Najlepiej zrezygnować z kołder i spać pod samą poszewką. Najlepszymi materiałami na upały jest bawełna oraz satyna. Pościele satynowe przyjemnie chłodzą ciało, a cienka warstwa zapewnia nam również przewiewność. Natomiast bawełna i wełna dobrze wchłaniają pot. Podczas upałów można również zmienić wypełnienie poduszek. Wielbiciele naturalnych materiałów mogą przetestować łuskę gryki, która nie nagrzewa się od ciepła ciała i utrzymuje neutralną temperaturę.

Dodatkowe sposoby na przespanie letnich nocy

Bardzo ważne jest również to, w czym śpimy. Jeśli nie chcemy obudzić się oblani potem, warto wybrać takie materiały, jak jedwab, wiskoza lub satyna. Wiele osób na noc ubiera się również w bawełnianą bieliznę, która pozwala skórze oddychać.

Podczas upałów powinniśmy zadbać o wietrzenie mieszkania. Warto na noc zostawić włączone wentylatory, które pozwolą zmniejszyć temperaturę w sypialni.

Zadbajmy również o odpowiednie nawodnienie organizmu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Trzymajmy butelkę wody mineralnej przy łóżku, jeśli odczujemy pragnienie, będziemy mogli szybko się schłodzić.

Upał może być dla nas niebezpieczny w nocy, przegrzanie organizmu lub bezsenność prowadzi do ogólnego osłabienia. Dlatego w tak upalne lato powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o warunki, w jakich śpimy.