Pages Navigation Menu

Czy twardy materac to samo zdrowie?

Często słyszymy, że spanie na twardym materacu jest bardzo zdrowe. Od lat krąży opinia, że twarda powierzchnia zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i ma ona wielu zwolenników. Nie można jednak sprawy aż tak uogólniać. Po pierwsze twardość materaca jest odczuciem bardzo subiektywnym. Materac, który kobieta ważąca 50 kg uzna za twardy, będzie zbyt miękki w odczuciu dla 90 kg mężczyzny. Aby znalezienie idealnego materaca było prostsze wprowadzono stopnie twardości uzależnione od wagi użytkownika. Dla oznaczenia stopienia twardości materaca używa się symboli od H1 do H4. Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 60 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H1, czyli miękki. Ważącym od 60 do 80 kg zaleca się stopień twardości H2, średnio twardy. Do 110 kg, polecany jest twardy materac H3. A powyżej tej wagi bardzo twardy materac H4.

Przy wyborze materaca, jeśli tylko jest taka możliwość, należy go wypróbować. Można w tym celu przeprowadzić test – polega on na sprawdzeniu przy pomocy otwartej dłoni, jak łatwo daje się ją wsunąć pomiędzy materac i nasze ciało w części lędźwiowej, w pozycji na wznak. Jeśli udaje się to bez trudu, to oznacza, że materac jest za twardy. Jeśli było trudno – materac jest za miękki. Lekki opór, podobny do tego, występującego powyżej części lędźwiowej wskazuje na dobrze dobrany materac.Materace Dla Ciebie – 1

Twarde posłanie powoduje, że sylwetka podczas snu staje się wyprostowana, ponieważ wymusza ona pozycję snu ma plecach. Na twardym materacu właśnie najwygodniej śpi się w tej pozycji. Poza tym z pozycji tej wynika więcej korzyści. Dobrze oddziałuje na elastyczność krążków międzykręgowych, ponieważ poszczególne kręgi są w tym czasie odciążone i kręgosłup ulega rozciągnięciu. Poprawia zasysanie płynu odżywczego przez krążki międzykręgowe. Wszystkie mięśnie ostatecznie rozluźniają się i wypoczywają, narządy wewnętrzne pracują doskonale dzięki temu, że nie są ściskane, a kręgi ulegające mikroprzemieszczeniom za dnia, powracają na swoje miejsca. Kiedy ciało znajduje się w takiej pozycji, jego waga rozkłada się równomiernie na powierzchni łóżka. Wszystkie te dobroczynne działania można zmarnować, jeśli materac będzie za twardy. Podczas snu kręgosłup potrzebuje podparcia, więc twardy materac nie jest w stanie go zapewnić. Zwykle jest on mniej elastyczny i nie dopasuje się dobrze do ciała. Kręgosłup w pewnych odcinkach będzie „wisiał”, co powoduje, że mięśnie (w odcinku lędźwiowym) nie mogą odpocząć. Zbyt twardy materac będzie też powodował ucisk na naczynia krwionośne, wywoływał skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Stwierdzenie, że twardy materac jest zdrowy to przestarzały mit z poprzedniej epoki. Materac nie może być za twardy. Musi być elastyczny. Bo tak naprawdę, chyba nikt nie jest w stanie przespać całej nocy w jednej pozycji. Świetnie sprawdzą się materace lateksowe i wysokoelastyczne. Dopasują się do ciała w każdej pozycji i zapewnią odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Natomiast pianka termoelastyczna zniweluje nacisk zwrotny materaca i będzie wspomagać krążenie. Czyli taki materac dopasuje się do nas a nie my do niego.

Kręgosłup jest podstawą, na której utrzymuje się wszystko z czego składa się ciało człowieka, a ponad 60% ludzi w Polsce cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Niestety w dużej mierze z powodu niewygodnego łóżka. Specjaliści zgodnie twierdzą, że materac zapewniający prawidłowe podparcie dla naszych pleców, jest jednym z najistotniejszych czynników pomagającym chronić nas przed rozwojem tego typu schorzeń, a jeśli już wystąpiły, pomoże niwelować ich skutki. Sen jest najlepszym czasem do rehabilitacji kręgosłupa. Pod warunkiem, że będzie miał zapewnione odpowiednie podłoże. Elastyczne, które dopasuje się do ciała, zapewni podparcie w naturalnej pozycji, ale nie wywoła ucisków. Dlatego teorię głoszącą, że twardy materac jest najzdrowszy można włożyć między bajki.