Pages Navigation Menu

Dlaczego materac powinien być antyalergiczny?

Sporą część dnia spędzamy w łóżku, nie tylko podczas snu, ale również podczas czytania książki czy oglądania telewizji. W tym czasie nieświadomie możemy być narażeni na nabycie lub zaostrzenie alergii. Wszystkiemu są winne roztocze, grzyby i drobnoustroje, które są bardzo silnymi alergenami. Właśnie te mikroorganizmy szczególnie upodobały sobie materace do spania.

Dlaczego roztocze można znaleźć tak często w materacach?

Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje. Pierwszym z nich jest temperatura, która panuje w sypialni. Przeważnie oscyluje ona między 21 a 25 stopni Celsjusza. Im cieplejsze pomieszczenie, tym roztocze będą szybciej się mnożyć. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie sypialni. Poza tym my sami generujemy sporo ciepła, które promieniuje na cały materac. Przez to też to materac powinien mieć odpowiednią wentylację.

Kolejnym powodem jest wilgoć, generowana przede wszystkim przez człowieka. Podczas snu wydzielamy pot, który zostaje wchłonięty przez materac. Jest to kolejny czynnik, który przyczynia się do rozmnażania drobnoustrojów. Trzecim z powodów jest brak światła, zarówno w sypialni, jak i we wnętrzu materaca.

Jak przeciwdziałać rozwojowi roztoczy?

dlaczego materac musi być antyalergicznyWszystkie te czynniki, a więc temperatura, wilgoć oraz ciemność tworzą znakomite warunki do rozwoju drobnoustrojów. Choć możemy je nieco ograniczyć, to jednak nie wyeliminujemy ich całkowicie. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala na to, by materac hamował rozwój roztoczy i innych alergenów.

Pierwszym z czynników jest jego wentylacja, którą zapewni odpowiedni pokrowiec. Dodatkową cechą takiego pokrowca jest to, że może być on zdejmowany. Dzięki temu można go wyprać, aby dokładniej uporać się ze wszelkimi drobnoustrojami.

Poza pokrowcami, również pewne typy materaców są szczególnie antyalergiczne. Należą do nich materace lateksowe, w których materiał sam w sobie ogranicza rozwój drobnoustrojów. Oprócz tego również materace z kokosem chronią przez rozwijaniem się zbyt dużej ilości mikroorganizmów. Ostatni z typów, to materace z wełną owczą. Wełna utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz materaca oraz pozwala na wentylację w czasie snu. Dzięki temu roztocza, grzyby i drobnoustroje nie mają tak sprzyjających warunków do rozwoju.

Pamiętajmy, że materace antyalergiczne nie są przeznaczone jedynie dla osób cierpiących na tą chorobę. Niestety w każdym wieku możemy nabyć chorobę, szczególnie w nieprzyjaznym środowisku. Dlatego tak ważny jest odpowiedni materac, który zapewni nam higienę i przede wszystkim zdrowie.