Pages Navigation Menu

Drugie życie materaca

Gdzie wyrzucić materac?

Udało się! Nowy materac nareszcie wybrany i kupiony! Często w tym momencie stajemy przed kolejnym dylematem: co zrobić z naszym starym wysłużonym materacem. Metod i patentów jest wiele. Sprawdź ten wpis i zobacz, jakie rozwiązania przygotował sklep Materace dla Ciebie!

Wyrzucić? To wcale nie jest takie proste. Ze względu na dobro środowiska i problemy gabarytowe takiego produktu, należałoby zawiadomić odpowiednią instytucję zajmującą się wywozem odpadów wielkogabarytowych, czy zbierającą używane rzeczy. A takich firm i instytucji przybywa. Jeśli jest w dobrym stanie trafi do potrzebujących. Jeśli nie zostanie poddany właściwej utylizacji i z pewnością nie skończy na dzikim śmietnisku w lesie.

Liczymy na to, że jak wystawimy go przed dom to w nocy sam w tajemniczych okolicznościach zniknie? Niestety możemy się rano rozczarować. W naszych realiach nocą zostanie on raczej zniszczony i rano będziemy musieli sprzątać.

materace-oferta-materace-dla-ciebie

Można go oddać do schroniska dla zwierząt – tam się przyda zawsze. Pozostaje jednak kwestia transportu. Jeśli jest to mały materac to pół biedy. Jeżeli jednak musimy przetransportować większy, np. o wymiarach 140×200 albo i jeszcze więcej, wówczas powstaje nie lada problem. Więc jeśli sprzedawca proponuje usługę odbioru i utylizacji starego materaca, może warto przy zakupie wydać trochę Materace-Dla-Ciebie sprężynamiwięcej i od razu pozbyć się kłopotu?

Sposoby na stary materac

Za granicą recykling starych materacy jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Co więcej, firmy zajmujące się tym mają z tego niezłe zyski! Zarabiają już na samej usłudze odbioru materaca od klienta. Jednak drugie źródło ich dochodu stanowi odzyskiwanie i sprzedaż materiałów recyklingowych z materaca. W trakcie tego procesu odzyskana zostanie część materiałów. I to wcale niemała! Szacuje się, że ponad 85% elementów każdego materaca może zamienić się w nowe produkty. Odzyskuje się głównie sprężyny i pianki ale także tekstylia czy drewno ze stelaży. Z tych elementów produkuje się głównie stalowe sprężyny, różnego rodzaju narzędzia i części do samochodów. Ale również drewniane podłogi i półki oraz bawełniane włókna do filtrów oleju. Ponieważ wszyscy powinniśmy dbać o dobro matki natury jest to chyba sensowne rozwiązanie, prawda?

W Polsce na chwilę obecną bardziej popularne są rozwiązania innego rodzaju. Jeśli materac jest w całkiem dobrym stanie oddamy go komuś znajomemu – bo może się przyda. Sprzedać? Przecież nie tak dawno go kupiliśmy i może udałoby się odzyskać część kwoty zainwestowanej w nowy materac? Trzeba go jednak do tego czasu gdzieś przechować.

Domowy recykling materaca

Może jednak zainwestować trochę własnej pracy twórczej i wykorzystać materac w bardziej oryginalny sposób? Jeśli np. umiemy szyć otwiera się przed nami cały szereg możliwości! Jeżeli materac jest jeszcze w dobrym stanie można go wykorzystać jako wygodne łóżko do ogrodu. Wystarczy na przykład podstawa z palety i możemy w letnie dni wygodnie się relaksować na słońcu czytając książkę. Mamy większe ambicje? Podwieszając taką paletę, można zamienić ją w huśtawkę.

Rozbierając nasz materac na czynniki pierwsze okaże się, że wiele z jego elementów można wykorzystać! Pianka będzie przecież idealna na poduszki ozdobne lub poduszki do mebli ogrodowych. Materace-Dla-Ciebie tkanina

Jeżeli z całego materaca można odzyskać jeden duży kawałek pianki, lub kilka mniejszych, można je zamienić na fantastyczną matę do zabawy dla dzieci. Cienkie kawałki pianki sprawdzą się tutaj znakomicie. Jeśli dodatkowo dysponujemy ładnym kolorowym materiałem, którym tą piankę obijemy możemy dla naszych pociech stworzyć bajkowy kącik do zabawy.

A może nasz pupil potrzebuje nowego posłania? Z pewnością będzie mu wygodniej.

Posiadamy pistolet tapicerski? Super! W tym wypadku wystarczy tylko ładna tkanina obiciowa i nasze krzesła nabiorą nie tylko nowego charakteru, ale również miękkości dzięki piance z naszego starego materaca.

Pomysły na drugie życie materaca

Kiedy musimy podjąć decyzję w sprawie niepotrzebnego i wysłużonego materaca, zastanówmy się jakie rozwiązanie będzie najlepsze nie tylko dla nas, ale także dla naszego otoczenia i środowiska. Jeśli mamy taką możliwość wykorzystajmy go sensownie – może faktycznie przyda się jeszcze komuś innemu do użytku. Bądźmy odpowiedzialni i nie zaśmiecajmy okolicy, a jeśli potrafimy wykorzystajmy materac w pomysłowy sposób, odzyskując z niego choć kilka elementów.