Pages Navigation Menu

Elastyczność powierzchniowa a elastyczność punktowa w materacu.

Znowu to samo! Podejmujemy kolejną próbę dokonania ostatecznej decyzji wybrania materaca i z mocnym postanowieniem ruszamy na zakupy. Odwiedzamy salony stacjonarne – do czego oczywiście mocno wszystkich namawiamy, czy polujemy na materac w sklepach internetowych. Oferta czasami przyprawia o zawrót głowy, dlatego dobrze znać kilka faktów, które ułatwią nam wybór.

Podkreśla się, że dobry materac powinien być elastyczny, żeby dobrze dopasować się do naszego ciała. W kontekście materacy sprawa się troszkę komplikuje, bo możemy mówić o elastyczności powierzchniowej i elastyczności punktowej. I co z tym fantem teraz zrobić? Która jest nam potrzebna? Otóż dzisiaj pomożemy wyjaśnić tę kwestię i rozwiać wątpliwości.

Elastyczność powierzchniowa jest charakterystyczna dla materacy o wkładzie ze sprężyn bonellowych, przykładem może tu być Materace Dla Ciebie - formatka_bonell_2materac Hestia. To grube, mocne i połączone ze sobą sprężyny, w kształcie klepsydry. Dzięki takiej konstrukcji ciężar jaki ciało wywiera na powierzchnię materaca jest równomiernie rozkładany na całej jego powierzchni. Pod wpływem nacisku jedna sprężyna „ciągnie” drugą, w związku z większa powierzchnia materaca ugina się tworząc charakterystyczny dołek. Czy to dobrze? W niektórych przypadkach tak. Tego typu wkład materaca to optymalne rozwiązanie dla starszych dzieci i wszystkich osób śpiących w pojedynkę, a także, gdy decydujemy się na dwa osobne materace do jednej ramy łóżka. Materace te charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością – dzięki proporcjonalnemu rozmieszczeniu nacisku na sprężyny, żadna z nich nie jest nadmiernie obciążona. To niezwykle trwały, niezawodny produkt, który posłuży nam wiele lat, a dodatkowo zapewni świetną cyrkulacją powietrza. Ten układ sprężyn charakteryzuje elastyczność powierzchniowa progresywna. Co oznacza to trudne słowo? Otóż nie jest to aż tak skomplikowane. Oznacza zachowanie materaca – jego siłę wypierania w stosunku do wagi. W przypadku niewielkiego obciążenia opór sprężyn jest nieznaczny. Przy większym nacisku opór sprężyny wprost proporcjonalnie zwiększa siłę wypierania. A to zapobiega nadmiernemu zapadaniu się w powierzchnię materaca, nawet przy większej masie ciała. Dlatego są one bardzo polecane dla cięższych użytkowników. Brzmi dobrze, prawda? Ale czy takie materace nadają się dla wszystkich? Niestety nie. Sprężyn bonellowych, elastycznych powierzchniowo nie polecamy dla par. Na materacu, pod wpływem nacisku tworzy się dołek i osoba lżejsza może się zsuwać do środka materaca na cięższego partnera.

Z drugiej strony, a właściwie w wypadku innych materacy spotykamy się z elastycznością punktową, tak jak np. wmateracu Posejdon. Termin ten oznacza, że powierzchnia takiego materaca, ugina się tylko w miejscu nacisku. Takie działanie jest charakterystyczne dla sprężyn typu pocket oraz pianek: lateksu, memory i HR. Charakterystyczną cechą sprężyn pocket jest ich indywidualne działanie. Każda sprężyna jest umieszczona w osobnym, materiałowym woreczku. Uginająca się sprężyna nie oddziałuje na sąsiadki, a powierzchnia materaca, na którą nacisk nie działa pozostaje prosta. Występuje tutaj też zasada, że im więcej sprężyn tym lepsza elastyczność punktowa. Więc sprężyny typu multipocket mają lepszą elastyczność punktową niż standardowa formatka, a najlepsze parametry mają sprężyny luxpocket. Elastyczność powierzchniową, jako właściwość tego typu sprężyn można sprawdzić eksperymentalnie. Szklanka postawiona rogu materaca nie powinna drgnąć nawet pod wpływem silnego naciskania na przeciwległy róg. Ciekawe, prawda? A czemu to ma służyć? Elastyczność punktowa zapobiega tworzeniu się zagłębienia na powierzchni materaca. Więc to najlepsze rozwiązanie dla dwóch użytkowników. Jeśli chcemy kupić jeden, duży materac dla dwóch osób najlepszymMaterace Dla Ciebie - formatka_pocket rozwiązaniem będzie materac posiadający wkład ze sprężyn kieszeniowych. Dzięki temu rozwiązaniu nawet największe wiercipięty nie będą przeszkadzały osobie śpiącej obok.

Elastyczność punktowa posiadają także materace piankowe – lateksowe (np. Astrea) i wysokoelastyczne (np. Mojry). Materiały te nie przenoszą drgań na powierzchni i uginają się tylko w miejscu powstawania nacisku. Chodzi jednak o te materace wykonane w całości z tych komponentów. Nie należy ich mylić z materacami bonellowymi wzbogaconymi o tego typu warstwy, jak np. Dionizos. Dla nich wciąż, mimo zastosowania dodatkowych komponentów charakterystyczna będzie elastyczność powierzchniowa.

Podsumujmy zatem. Materace elastyczne powierzchniowo to synonim trwałości i sprężystości. Te elastyczne punktowo natomiast to idealny wybór zarówno dla dwóch użytkowników, jak i wszystkich śpiących w pojedynkę, ale ceniących sobie komfort i wygodę spania. Dla każdego coś dobrego. A wszystko w naszej ofercie. Zapraszamy do sklepu ; )