Pages Navigation Menu

Higiena w sypialni

Materace dla Ciebie - higiena

Po wyborze odpowiedniego materaca warto zadbać o właściwą pielęgnację oraz o przestrzeganie zasad użytkowania.

Właściwe użytkowanie gwarantuje długą żywotność materaca, jak również zachowanie maksymalnych właściwości.

1. Pamiętaj o czyszczeniu

Przy każdym materacu zawarte są informacje o sposobie czyszczenia pokrowca. Wśród oferowanych pokrowców występują takie, które możemy prać chemicznie, na mokro, lub przy pomocy pary wodnej.

Oprócz prania musimy pamiętać o regularnym odkurzaniu, w ten sposób pozbędziemy się kurzu i roztoczy.

Ważne jest również, aby regularnie, co najmniej raz w tygodniu, wymieniać pościel. Gromadzą tam się bowiem niewidoczne gołym okiem insekty, których odchody mogą uczulać. Temperatura prania pościeli, która zapewnia zabicie wszelkich drobnoustrojów, to 60 C.

2. Połóż materac na stelażu

Materac nie powinien być umieszczony bezpośrednio na podłodze, gdyż nie ma wtedy odpowiedniej wentylacji. Może to spowodować odkładanie się wilgoci w jego dolnej części.

Pamiętaj również o odpowiednim wyborze stelaża – w przypadku materacy sprężynowych prześwit pomiędzy poszczególnymi listwami nie powinien być większy niż 40mm.

3. Odwróć materac co 6 miesięcy

Jeżeli posiadasz materac dwustronny pamiętaj, aby co 6 miesięcy odwrócić materac. Dzięki temu materac nie będzie się odkształcał, a ty będziesz odczuwać większy komfort podczas jego użytkowania.

4. Używaj nakładek ochronnych

Po przespanej nocy warto zabezpieczyć materac ochraniaczem. Dzięki temu mamy gwarancje, że nie ulegnie on zabrudzeniu. Jest to szczególnie ważne, przy materacach dziecięcych, a także, gdy mamy w domu zwierzęta.

5. Wymień materac po 7-9 lat

Pamiętaj, że wytrzymałość materiału, to nie jedyne kryterium, przy wymianie materaca. Po około 7 latach materac wchłonie nawet 1000 litrów płynów organicznych!

6. Nie skacz po materacu (pomimo niewątpliwej frajdy)

Niestety sprężyny nie są na tyle wytrzymałe, żeby można było po nich skakać. Uszkodzone sprężyny są boleśnie odczuwalne w nocy.

Przestrzeganie podstawowych zasad sypialnianych zapewni Ci najwyższy komfort snu.
Dbaj o swój materac, a on zadba o Twój sen 🙂