Pages Navigation Menu

Ja i mój materac – kilka słów o higienie snu i użytkowaniu materaca :)

Materace tak samo jak każdy inny produkt posiadają okres swojej przydatności. Jego codzienne eksploatowanie powoduje, że cała konstrukcja naturalnie się zużywa, co jest często widoczne w postaci wygnieceń. Żaden materac nie jest produktem o dożywotniej wytrzymałości, średni okres użytkowania zalecany przez producentów to około 7-8 lat. Nawet, jeżeli powierzchnia materaca wydaje nam się idealna to z biegiem lat zatraca on swoje pierwotne 5właściwości. W jego budowanie zaszły nieodwracalne zmiany, które negatywnie wpływają na komfort naszego snu jak odkształcenia powierzchni, utrata elastyczności i twardości. Wszystkie powstałe w wyniku eksploatacji zmiany wpływają negatywnie na nasze zdrowie, dlatego też materac należy wymieniać.

Aby nasz materac służył nam jak najdłużej warto pamiętać o kilku zasadach. Ogromne znaczenie ma stelaż, który kładziemy pod naszym materacem. Powinien mieć on około 3-4cm prześwitu pomiędzy listwami, co zapewni optymalną wentylacje materaca. Listwy natomiast powinny być elastyczne. Dzięki temu stelaż będzie pracował wraz z materacem, a tym samym materac nie będzie się tak szybko wygniatał.

Jak jeszcze powinniśmy dbać o nasz materac? Większość materacy, mniej więcej co pół roku należy regularnie obracać. Zapewnia to równomierną pracę materaca, ogranicza powstawanie miejscowych odkształceń i równomierne zużycie, a przedłuża żywotności naszego materaca!

Osobną kwestią jest fakt, że z czasem my również się zmieniamy 🙂 Wzrost czy utrata wagi wpływa na nasze odczucia więc materac sprzed kilku lat i innych parametrów nie koniecznie będzie nam teraz pasował 🙂 A nie warto się męczyć.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wymiana materaca jest higiena. Większość naskórka który codziennie zostawiamy osiada w materacu wraz z domowym kurzem, potem i włosami 😛 Jeśli dzielimy się materacem z ukochanym, włochatym pupilem ilość ilość zabrudzeń i alergenów dodatkowo wzrasta. Sierść i brudne łapki jeszcze dodatkowo stymulują rozwój whigiena snu Materace-Dla-Ciebieszelkiego rodzaju bakterii.

Czy w związku z tym musimy być brutalni i stanowczo wyrzucić psa czy kota z naszego łóżka a materac okrywać folią? Aż tak stanowcze kroki nie są potrzebne 🙂 Aby na dłużej zachować czystość naszego materaca i dbać o własne zdrowie pamiętajmy o jego właściwej pielęgnacji. Dla komfortu naszej skóry warto wybrać odpowiedni pokrowiec – taki, który będzie można prać. A im wyższa dopuszczalna temperatura prania tym lepiej. Przy normalnym użytkowaniu pokrowiec należy prać co najmniej 2 razy do roku. Alergicy i zwierzoluby nawet częściej 🙂 Polecamy też stosowanie specjalnych ochraniaczy.

Materac, jak całą sypialnie należy wietrzyć. Pierwszą czynnością po wstaniu z łózka nie powinno być ścielenie pościeli 🙂 Kwestie estetyczne mogą poczekać. Rano warto odkryć nasz materac z pościeli i otworzyć okno w sypialni aby zgromadzona w nowy wilgoć, czyli pot 🙂 mogła odparować. Dzięki wietrzeniu nasz materac zachowuje świeżość. Tą czynność należy regularnie powtarzać wraz ze zmiana stron materaca. Co jeszcze można zrobić? Odkurzać wnętrze materaca. Warto to zrobić jak już podejmujemy się prania pokrowca.

Materac powinien służyć głównie do spania. Czasami lepiej zrezygnować ze weekendowych śniadań w łóżku, bo plama po pysznej porannej kawie naszemu materacowi może tylko zaszkodzić. Jeśli nie potrafimy sobie odmówić tej przyjemności warto stosować specjalne nakładki ochronne. Przydadzą się również, jeśli w naszym łóżku często gości małe dziecko 🙂 Trochę wysiłku a materac naprawdę dobrze posłuży nam kilka lat. A jak nadejdzie jego czas bez żalu powinniśmy go wymieniać 🙂