Pages Navigation Menu

Jak często wymieniać materac

Wybierając nowy materac sypialniany należy brać pod uwagę nie tylko jego rodzaj i twardość, ale także żywotność. Choć okres gwarancji materaca wysokiej jakości może być całkiem długi, to żaden produkt nie będzie wiecznie zdatny do użytku. A skutki spania na zużytym materacu mogą być bardzo nieprzyjemne! Zatem, co ile wymieniać materac w łóżku i jakie oznaki mogą świadczyć o tym, że najwyższy czas zakupić nowy model?

wymiana materaca

Jak często wymieniać materac?

To, kiedy będzie trzeba wymienić materac na nowy zależeć może od wielu czynników, choć za maksymalny okres użytkowania jednego produktu uznaje się czas 8-10 lat (zarówno ze względu na właściwości materaca, jak i względy higieniczne). Materac głównie zużywa się pod wpływem nacisku ciała na jego powierzchnię, a czynnikiem przedłużającym jego żywotność już “na starcie” jest właściwe dopasowanie rodzaju materaca (w tym komponentów, z których jest wykonany) do naszego ciężaru ciała. Prawidłowo dopasowany materac właściwie podeprze ciało i będzie nam w stanie służyć maksymalnie długo. Za najtrwalsze materace na rynku uchodzą modele sprężynowe kieszeniowe z wkładem kokosowym, materace z pianki wysokoelastycznej, materace lateksowe (np. Materac lateksowy Brizo twardy) oraz modele multipocket (np. Multipocket z pianką HR i kokosem Feniks).

Czym grozi spanie na starym materacu?

Dlaczego zużyty materac powinien być jak najszybciej wymieniony na nowy? Taki wyrób nie spełnia już swojej funkcji, czyli nie daje odpowiedniego podparcia dla ciała i kręgosłupa! Stary materac, wraz z upływem czasu, traci swoje pierwotne właściwości. Objawy zużycia materaca możesz często poczuć… na sobie. Jeśli spadła jakość Twojego snu, pojawiły się bóle kręgosłupa, bóle głowy lub innych części ciała, dokucza Ci zmęczenie lub brak koncentracji to może to oznaczać, że obecny materac musi odejść do lamusa. I to jak najszybciej! Niewygodne podłoże nie tylko powoduje dyskomfort i bóle pleców, ale także może skutkować pojawieniem się poważniejszych schorzeń układu kostnego i mięśniowego.

Wymiana materaca może być także konieczna nie tylko z powodu zużycia starego produktu, ale również pojawienia się problemów zdrowotnych. Urazy ortopedyczne, przeciążenia czy schorzenia mogą sprawić, że materac, który wcześniej był dla nas odpowiedni nagle staje się niewystarczający. Zawsze warto dbać o własne zdrowie i komfort spania, a w razie problemów nie wahać się i wymienić materac na nowy. Odpowiedni materac do spania może bowiem przyspieszyć regenerację i przywrócić nam dobre samopoczucie!

Częstotliwość wymiany materaca według zaleceń producenta

Skąd mamy wiedzieć, jaka jest potencjalna trwałość materaca i po jakim czasie od jego zakupu będziemy musieli być gotowi na jego wymianę? Punktem wyjściowym w tej kwestii powinny być zalecenia producenta: zawsze informuje on konieczności dopasowania materaca do wagi użytkownika, okresie gwarancji na poszczególne komponenty materaca, często udzielane są także wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji danego modelu. A zatem to, jak często należy wymieniać materac będzie zależało od rodzaju produktu, jakości jego wykonania, jak i również warunków panujących w naszym domu i sposobu, w jaki korzystać będziemy z materaca. Dobry materac z pewnością będzie służył swojemu właścicielowi przez kilka lat, choć w naszej ofercie znaleźć można także produkty, które zagwarantują pełen komfort snu przez dekadę.

Wymiana materaca a higiena

Trwałość materaca to jedno, innym kryterium jest higiena materaca. Zdaniem wielu ekspertów ze względów higienicznych należy wymienić materac nawet po 5 latach użytkowania. Należy pamiętać, że na jego powierzchni osadza się nasz pot, komórki martwego naskórka, a w jego wnętrzu po kilku latach użytkowania znajdziemy także miliony roztoczy oraz ich odchody. O tym, że brak higieny może także powodować niekomfortowy sen, a nawet być przyczyną problemów skórnych chyba nie trzeba nikogo przekonywać…

Jak zatem widać, higieniczne zużycie materaca różni się czasowo od fizycznej jego żywotności. Jednakże jesteśmy zdania, że warto spać na wysokiej jakości materacu, wykonanego z renomowanych komponentów. Będzie to stanowiło gwarant jakościowego snu przez długie lata. Poza tym, jeśli zależy nam na możliwie długim korzystaniu z materaca to należy pamiętać, aby użytkować go zgodnie z wytycznymi opisanymi w karcie gwarancyjnej producenta.

materac do wymiany

Niepokojące zmiany na powierzchni materaca

Czasami może się zdarzyć, że wymiana materaca konieczna będzie szybciej niż wskazywałyby na to zalecenia producenta czy względy higieniczne. Wynikać to może z wielu czynników – pamiętaj, że w czasie snu Ty odpoczywasz, a Twój materac intensywnie pracuje. Zużycie komponentów materaca może być kwestią bardzo indywidualną, dlatego zawsze warto dokonywać własnych obserwacji.

Czy tylko niższa jakość snu może świadczyć o przedwczesnym zużyciu materaca? Oczywiście, że nie! Niektóre niepokojące zmiany w strukturze materaca zauważyć można gołym okiem. Naszą uwagę powinny wzbudzić wszelkie nierówności (zarówno wybrzuszenia, jak i zapadnięcia), skrzypienie (zwłaszcza, jeśli nasz materac zawiera sprężyny), a także plamy i przebarwienia na powierzchni materaca. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów to oznaka, że musisz poważnie pomyśleć o wymianie materaca – i to im szybciej, tym lepiej!

A jeśli masz kategoryczną pewność, że nadszedł już czas na nowy materac to nie wahaj się z nami skontaktować! Nasi konsultanci doskonale znają właściwości każdego naszego materaca i pomogą Ci wybrać nowy produkt, który idealnie podeprze Twoje ciało, zapewniając zdrowie i nową jakość spania we własnym łóżku!