Pages Navigation Menu

Jak czyścić materac?

Czyszczenie materaca – zapominamy, że jest tak samo ważne, jak codzienna zmiana bielizny! Nie tylko właściwie dopasowany materac, ale i czysty materac to podstawa komfortowego snu. A zatem, jak czyścić materac, aby robić to prawidłowo i jak często trzeba troszczyć się o jego higienę?

Jak czyścić materac i czy trzeba to robić?

Jak wyczyścić materac? I czy jest to konieczne? To częste pytania, na które można trafić w sieci czy które słyszą pracownicy specjalistycznych sklepów. Odpowiedź na drugie z nich jest bezwzględnie twierdząca: TAK, MATERAC TRZEBA CZYŚCIĆ! I trzeba to robić regularnie.

Większej uwagi wymaga odpowiedź na pytanie pierwsze. Przede wszystkim, informacji o tym jak i czym wyprać materac należy szukać w instrukcji danej przez producenta. Nie każdy materac można czyścić na mokro lub myć za pomocą domowych metod – czasami możliwe będzie wyłącznie pranie chemiczne (jak np. w pokrowcu margrita ). W takiej sytuacji, należy regularnie oddawać materac w ręce profesjonalistów. Pomoc fachowców może być też konieczna w takich sytuacjach jak usuwanie starych plam i uporczywego, nieprzyjemnego zapachu, którego nie można pozbyć się domowym sposobem.

Dlaczego higiena powierzchni materaca jest tak ważna?

Dlaczego utrzymanie materaca w odpowiedniej czystości jest tak ważne? Powierzchnię materaca każdej doby “zanieczyszczają” obumarłe komórki naszej skóry i kurz. A są one, w połączeniu z ciepłym i wilgotnym środowiskiem, idealną pożywką dla roztoczy. Regularne czyszczenie i odkurzanie materaca pozwala dbać o prawidłową higienę materaca i pozbyć się tego brudu i nieproszonych gości. Gromadzące się roztocza i kurz mogą być przyczyną alergii, dlatego należy pamiętać, że czysty materac to zdrowy materac. I nie ma tu znaczenia typ produktu, ani rodzaj zastosowanych komponentów. W zachowaniu odpowiedniej higieny pomóc mogą wodoodporne ochraniacze na materac (np. ochraniacz danika    ), które chronią go przed kurzem i roztoczami.

Obok czyszczenia materacy nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu pokrowca. Zdecydowaną większość pokrowców można prać w pralce – takim modelem jest chociażby pokrowiec dormia  . Znajdą się jednak  także modele, które można czyścić wyłącznie chemicznie, nie wolno ich natomiast suszyć w suszarce.

Plamy a czyszczenie materaca wilgotną ściereczką

Istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia materaców. Pranie materaca może okazać się skomplikowane, niemniej większe lub mniejsze odświeżenie materaca jest możliwe w domowych warunkach. Jak odświeżyć materac? Pomoże nam w tym chociażby zwykły odkurzacz – pozwoli on pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów z powierzchni materaca. Oczywiście, jeszcze skuteczniej będzie zastosować odkurzacz piorący lub odkurzacz z funkcją pary.

A jak usunąć plamy z materaca? Jeśli zabrudzenie jest świeże, próbuj usunąć plamę z pomocą wody i płynu do mycia naczyń. Skuteczny może być także roztwór wody i sody oczyszczonej, która ma właściwości czyszczące. Na uporczywe plamy (np. plamy z krwi) sprawdzić się może woda utleniona. W celu usunięcia plam z materaca wetrzyj delikatnie wybrany środek w miejsce zabrudzenia, a następnie zmyj go zimną wodą (z użyciem wilgotnej ściereczki) i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Sodę oczyszczoną możesz wykorzystać nie tylko do czyszczenia nieestetycznych plam, ale także zastosować do ogólnego odświeżenia materaca lub aby usunąć nieprzyjemne zapachy. A jak wygląda czyszczenie materaca sodą oczyszczoną na sucho? Należy najpierw cały materac (lub pokrowiec materaca) zasypać sodą oczyszczoną (wykorzystaj do tego celu sitko), odczekać 15-30 minut a następnie dokładnie odkurzyć materac.

Jak wyczyścić materac – PODSUMOWANIE

Jak widzisz, można dość skutecznie wyczyścić materac wykorzystując do tego domowe sposoby. Oto podsumowanie naszych porad dotyczących tego jak wyczyścić materac i zadbać o jego właściwą higienę:

  • W przypadku czyszczenia materaca na mokro zawsze powinna być stosowana zimna woda!
  • Możesz regularnie czyścić materac sodą oczyszczoną na sucho. Soda oczyszczona pomoże odświeżyć materac i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów
  • Usuwanie plam z materaca powinno być delikatne – nieestetyczne plamy próbuj usunąć z pomocą łyżeczki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Na plamy na materacu sprawdzi się też parę kropel płynu do mycia naczyń.
  • Efektywne jest wyczyszczenie materaca odkurzaczem – zwłaszcza z pomocą odkurzacza piorącego, parowego lub lampy UV.
  • Czyszczenie materaca to nie wszystko – należy pamiętać, aby po każdej nocy go wietrzyć, a co 6 miesięcy odwracać – zmieniać jego pozycję o 180 stopni.