Pages Navigation Menu

Jak długo ten materac wytrzyma?

Czy ta pianka się odkształci? Ile taki materac wytrzyma? Czy po czasie gwarancji ten materac się rozpadnie? To jedne z najpopularniejszych pytań, które słyszymy niemalże każdego dnia. Zatem dziś postaramy się całą sprawę nieco wyjaśnić.

Przede wszystkim należy uściślić kwestię gwarancji. Podany czas gwarancji nie jest równoznaczny z okresem trwałości materaca. Jak długo materac wytrzyma? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, albowiem trwałość materaca zależy od wielu czynników, w tym również od tego w jaki sposób będzie on użytkowany. W tym momencie często pojawiają się uśmiechy, jednak przejdźmy do sedna sprawy.

Pierwsza i podstawowa kwestia – nie ma materaca odpornego na skakanie. Oczywiście są materace, które pod tym względem będą wytrzymalsze, np. materace lateksowe, ale i one nie będą niezniszczalne 🙂 Skakanie po materacu może być przyczyną osłabienia jego konstrukcji, a tym samym powstawania nierówności na jego powierzchni, które w rezultacie będą skutkowały brakiem komfortu w trakcie snu. Potraktowane w ten sposób sprężyny mogą się odkształcić i tym samy materac, który z powodzeniem mógłby nam posłużyć 10 lat będzie do wymiany po dwóch. Pamiętajmy również, że materaca (szczególnie sprężynowego, lub z matą kokosową) nie wolno zginać. Nawet jeżeli otrzymaliśmy go do domu w rulonie, nie oznacza to, że możemy samodzielnie taki materac zgiąć, ponieważ możemy go zniszczyć. Producent wie, które materace i jak można zwinąć, ale jest to krótkotrwałe i tylko na czas transportu. Robi to również za pomocą przeznaczonych do tego maszyn. Sami, w warunkach domowych, zdecydowanie nie powinniśmy tego robić.

Drugą, istotną kwestią jest odpowiednie podparcie dla materaca, czyli … stelaż. Nie zalecamy użytkowania materaca bezpośrednio na podłodze lub na płycie. Takie ułożenie materaca spowoduje, że nie będzie miał on odpowiedniej cyrkulacji powietrza,a to z kolei prosta droga do tworzenia się wilgoci i pleśni. Ponadto materac ułożony na podłodze będzie się szybciej odkształcał. Zatem stelaż to podstawa! I to odpowiedni stelaż. Te zalecane pod materac kieszeniowy, czy lateksowy muszą mieć jak najmniejsze odstępy między listwami. Nie większe niż 3-4 cm. Dlaczego? Bo przy zbyt dużych przestrzeniach sprężyny mogą się odkształcić i materac będzie do wymiany.

Bardzo ważna jest także higiena materaca. Sam pokrowiec nie wystarczy, konieczne jest prześcieradło, ponieważ możemy je często prać, a tym samym pozbyć się zabrudzeń i roztoczy. Dodatkowo, jeśli istnieje ryzyko zamoczenia materaca warto jest zainwestować w nieprzemakalny ochraniacz.

Warto także pamiętać, aby minimum co pół roku materac odwracać na drugą stronę, oraz głowa-nogi. Dzięki temu nie będzie się on wygniatał w jednym miejscu, a jego zużycie będzie równomierne na całej powierzchni.

Zatem, podsumowując, dbajmy o nasze materace, aby służyły nam jak najdłużej. 🙂