Pages Navigation Menu

Jak spać żeby się wyspać?

Sen jest czynnością nieoderwalnie związaną z naszym planem dnia. Poświęcamy tej czynności średnio 8 godzin dziennie. Jak wykorzystać ten czas najoptymalniej? Postaram się dziś odpowiedzieć na to pytanie w moim artykule.

Wiele czynników składa się na jakość naszego snu. Nasze rytuały, nawyki albo pomagają, albo utrudniają zdrowy sen. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z popełnianych błędów, a nawet najmniejszy szczegół, na pozór bez znaczenia, może popsuć nasz sen. W większości przypadków możemy sami zaradzić naszej bezsenności. Nie bez znaczenia oczywiście pozostaje wybór odpowiedniego materaca.Materace Dla Ciebie – Bezsenność

Oto kilka wskazówek jak efektywnie spać:

  • Trzymaj się określonego harmonogramu.

Naszemu organizmowi służy przede wszystkim regularność. Zaprogramuj swój zegar biologiczny na określone pory kładzenia się spać i wstawania. Po jakimś czasie Twój organizm sam będzie domagał się snu o określonej porze i będzie budził cię rano. Rytualność tej czynności jest niezbędna do zapewnienia sobie zdrowego snu. Mózg przyzwyczaja się do wydzielania odpowiednich hormonów w tym czasie. Co ważne nie zarywaj nocek! Niestety nie da się wyspać na zapas i odespać straconych dni.

  • Nie ucinaj sobie drzemek w ciągu dnia dłuższych niż 20 min.

Zakłóca to rytm snu. Jeśli śpimy dłużej niż ten czas nasz mózg wchodzi w głębszą fazę snu co jest po prostu niewskazane o tej porze dnia i męczące dla organizmu – oszukujemy nasz naturalny zegar biologiczny. Po przekroczeniu tego czasu czujemy się niewyspani i jeszcze bardziej zmęczeni. Poobiednie sjesty jak najbardziej są wskazane i dobroczynnie działają na nasze samopoczucie pod warunkiem, że są krótkie. Dobrze jest też w ciągu dnia dać odpocząć przez krótką chwilę naszemu kręgosłupowi.

  • Wycisz się przed snem.

Ułatw przejście organizmowi ze stanu pełnej aktywności do kompletnego bezruchu. Zwolnij, zrelaksuj się. Weź gorącą kąpiel, wypij ciepłe mleko. Na godzinę przed pójściem spać przyciemnij światła w pomieszczeniach, nie siedź przed monitorem komputera. Absolutnie nie oglądaj TV przed spaniem. Pozbądź się telewizora z sypialni! Tego typu sprzęty zbyt stymulują nasz mózg czego skutkiem są problemy z zaśnięciem.

  • Przewietrz sypialnię.

To bardzo ważne. Świeże powietrze zawsze wpływa dobroczynne na nasz organizm, dostarcza tlen mózgowi. Ponadto udowodniono, iż lepiej śpi się w niższych temperaturach.

  • Stosuj techniki relaksacyjne.

Zamiast zażywania środków farmakologicznych postaraj się naturalnie wprowadzić w stan relaksu i uspokojenia. W dzisiejszych czasach nasza wiedza na ten temat jest obszerna, na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

  • Nie jedz przed snem.

Pozwól naszemu organizmowi również odpocząć, nie zmuszaj go do pracy. W nocy także zwalnia nasz metabolizm (przemiana materii). Nasz organizm nie tylko nie ma czasu na odpoczynek i regenerację, ale trawi posiłek wolniej, co powoduje odkładanie się tłuszczu w tkankach.

  • Nie stresuj się tym że nie możesz zasnąć.

Przez stres i nerwy z tego tytułu tym bardziej nie zaśniesz! Jeśli przez dłuższy czas niż 45 min nie możesz zasnąć – wstań, poczytaj książkę, poćwicz jogę bądź wykonaj ćwiczenia relaksacyjne przez około półtorej godziny. Kręcąc się w łóżku na pewno nie zaśniesz przez ten czas. Naukowcy odkryli, iż podczas snu nasz mózg przechodzi przez kilka powtarzających się cykli. Trwają one od 1,5 do 2 godzin. Musisz przeczekać trwając cykl i wstrzelić się w następną „falę snu” J

  • Poradz się specjalisty.

Jeśli masz problem z bezsennością od dłuższego czasu, żadna z metod relaksacji nie pomaga – poradź się lekarza specjalisty. W Polsce jest kilka Ośrodków Medycyny Snu. Mogą być to zarówno zaburzenia natury psychiatrycznej, jak i neurologicznej.

Dobierając odpowiedni dla siebie materac oraz stosując powyższe porady rano będziesz rześki i pełen energii. Dobrej nocy J