Pages Navigation Menu

Jak użytkować i czyścić materac?

Wiele osób uważa, że samo dokonanie zakupu dobrego materaca wystarczy, aby spać komfortowo i zdrowo. Ilu z Was przyznało się sprzedawcy mimochodemmaterac-Dla-Ciebie jak dbac o materac danika, że przez 10 lat nie przewróciliście materaca na drugą stronę? Albo jeszcze lepiej, materac ani razu nie widział odkurzacza? Przekonanie, że czyszczenie materaca, czy też regularne pranie pokrowca to niepotrzebne czynności jest co najmniej błędne. Bo skoro tak chętnie przyznajemy, że śpimy na brudnym materacu (tak, choćby był z najlepszych komponentów to będzie się w nim gromadził brud) to, czy tak samo chętnie ktoś się pochwali, że nie zmienia bielizny? A, no właśnie.

Przede wszystkim producent zawsze dołącza informację o sposobie użytkowania i pielęgnacji materaca. Tego należy się trzymać.

O czym zatem należy pamiętać? Po pierwsze NIGDY nie kładziemy materaca bezpośrednio na podłodze. Wydaje się oczywiste? Dla wielu zakup stelaża to zbędny wydatek. A to jest podstawowy błąd. Przy takim ułożeniu materac nie ma zapewnionego swobodnego przepływu powietrza, a to wręcz idealne środowisko do powstawania wilgoci. Zatem dobry stelaż to podstawa, można powiedzieć, że to kręgosłup materaca. Bez niego ani rusz.

Ileż dobrej zabawy maja dzieci w skakaniu po materacu, a i rodzice szczęśliwi, że pociechy mają frajdę. Pytanie tylko, czy będą równie szczęśliwi, gdy niespodziewanie jakaś sprężyna odmówi posłuszeństwa i „wyskoczy”. Uwierający w plecy drut już zabawny nie jest, prawda? Pamiętajmy zatem, że materac to nie trampolina. Ma on służyć do spania, wygodnego, zapewniającego nam relaks i regenerację organizmu. Dlatego też w miarę możliwości starajmy się trzymać od niego z daleka rządnych podskoków milusińskich.

Na początku padło pytanie o przewracanie materaca na druga stronę. To istotna sprawa. Dzięki temu ma on szansę równomiernie się zużywać. Nie będzie się wygniatał tylko w jednym miejscu, a tym samym dłużej będzie nam służył. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza, przy materacach sprężynowych. Dzięki odwracaniu, sprężyny pracują równomiernie z obu stron. Taką czynność najlepiej powtarzać co około 6 miesięcy. Nie zaszkodzi również, aby go co jakiś czas odwracać o 180° w kierunku głowa-nogi.

Materace-Dla-Ciebie jak dbac o materac protDecydując się na kupno materaca powinniśmy dostosować do niego odpowiedni stelaż. Już wiemy, że jest on niezbędny, natomiast należy także pamiętać o tym, że powinien być on wykonany ze sprężynujących listew sosnowych bądź też bukowych. Podczas snu czy wypoczynku na materacu, te listwy również pracują – odbierając część ciężaru. Nie zaleca się stelaży siatkowo – sprężynowych, gdyż mogą one prowadzić do uszkodzenia materaca. Istotne są także odstępy pomiędzy listwami, które w przypadku materacy sprężynowych powinny wynosić 30-40 mm, zaś dla pozostałych 50-60 mm. Dobrze dobrany stelaż zapewni odpowiednią wentylację.

A teraz kilka zasad higieny. Po pierwsze i najważniejsze – materac należy systematycznie odkurzać. Dzięki temu zabiegowi pozbywamy się wszelkich roztoczy i kurzu. Równie istotna kwestią jest jego wietrzenie. Codziennie, przez około 20 minut. Po przespanej nocy nie nakrywajmy materaca od razu narzutą. Najlepiej jest ściągnąć z niego pościel i pozwolić mu spokojnie wyschnąć i przewietrzyć się.

Jeżeli już nam się zdarzy wylać coś na materac wówczas ustawiamy go w pozycji poziomej, dzięki czemu wilgoć będzie odparowywała w jedną stronę. Pamiętajmy też, że jeżeli mamy taką możliwość to pokrowiec należy zdjąć i suszyć osobno. Sam pokrowiec również należy prać. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich bakterii i roztoczy, które mogłyby przeniknąć do naszego materaca.

Jako że jednak lepiej jest zapobiegać, niż potem naprawiać szkody, zaleca się, aby na materac nakładać ochraniacze, dzięki którym nie ulegnie on zmoczeniu. Poza tym dobrze jest także ułożyć ochraniacz pomiędzy materacem a stelażem co zabezpieczy go przed ewentualnymi zniszczeniami od strony listewek. Zapobiegniemy w ten sposób przecieraniu pokrowca.

W kwestii czyszczenia/prania materacy należy kierować się informacjami, które zamieścił producent. Nie każdy materac można prać na mokro. Niektóre wymagają czyszczenia chemicznego bądź też przy pomocy pary wodnej. Lepiej jest nie eksperymentować w tej kwestii, tylko stosować się do zaleceń.

Pielęgnacja materaca to sprawa niebagatelna. Czyścimy materac z bardzo istotnego powodu. Pozbywamy się z ten sposób nieproszonych gości! Niestety, czy to się nam podoba czy nie, nie jesteśmy w łóżku sami. Każdej nocy towarzyszy nam cała armia żerujących w materacu roztoczy. Roztocza kurzu domowego to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki. Często wyglądają jak potwory z horrorów a naszym materacu mają one doskonałe warunki bytowania – ciepło, wilgoć i obfitość złuszczonegoMaterace-Dla-Ciebie Mite naskórka, którym się żywią. Badania wykazały, że w jednym materacu może żyć nawet około 2 500 000 roztoczy (a nawet więcej!), a te są powodem alergii. Częstym alergenem jest również sam kurz, gromadzący się również w materacu. Niektóre badania wskazują, że po kilku latach użytkowania, w materacu może się zgromadzić nawet kilka kilogramów dodatkowej masy w postaci kurzu, naskórka, włosów oraz roztoczy żywych i tych martwych! Trzeba przyznać, że to bardzo niechlubne towarzystwo. Lepiej więc zminimalizować te liczby i uświadomić sobie, że odkurzanie materaca i pranie pokrowca to nie żadna fanaberia. Roztocza są zabijane podczas prania w temperaturze 55 st.C, a odkurzanie pozbawi je części pożywienia. Higiena przede wszystkim!

Gdy już stajemy się szczęśliwymi nabywcami idealnego materaca, wiemy jak go poprawnie użytkować i zachowywać higienę musimy jeszcze pamiętać o jednej, aczkolwiek istotnej kwestii. Nie jest to coś co będzie nam służyło do końca życia. Materac należy wymieniać co 5 lat ze względów czysto higienicznych, natomiast po około 10 latach trzeba już dokonać takiej zmiany przez wzgląd na jego użytkowanie.

Przestrzeganie powyższych zasad gwarantuje nam nie tylko wolniejsze zużywanie się naszego materaca, ale także zdrowy i komfortowy sen, o który przecież chodzi.