Pages Navigation Menu

Jak wybrać materac?

Skorzystaj z Wirtualnego Doradcy, aby wybrać idealny materac.

 

Decydując się na zakup nowego materaca musimy dokonać kilku ważnych decyzji: wybrać rodzaj materaca, twardość oraz komponenty, które powinny wejść w jego skład. Właściwy rozmiar nowego materaca jest również bardzo ważny.

Przedstawiamy Państwu przewodnik, który może okazać się bardzo przydatny w podjęciu decyzji o wyborze materaca. Składa się z 4 podstawowych kroków:

KROK 1: Rodzaj materaca

piankowy: jednolity, idealny dla dzieci, zapewnia izolację termiczną, ma właściwości antyalergiczne, zawiera piankę poliuretanową.

bonellowy: zawiera sprężyny bonellowe – 108sztuk na m2, zapewniające dużą elastyczność powierzchniową. Jest bardzo trwałym materacem i odpornym na wszelkie deformacje.

kieszeniowy (pocket): zawiera dużą ilość sprężyn – 272 na m2, każda z nich znajduje się w oddzielnej kieszeni, więc działają one niezależnie od siebie, a materac ma sprężystość punktową – ugina się tylko w punkcie nacisku i posiada 7 stref twardości, odpowiadającym poszczególnym częściom ciała.

lateksowy: dzięki występującej w nim piance lateksowej jest bardziej elastyczny i wytrzymały, posiada 7 stref twardości i sprężystość punktową. Jest antyalergiczny i zapobiega rozwijaniu się roztoczy.

wysokoelastyczny: zawiera wkład w postaci wysokolestycznej pianki poliuretanowej. Materac jest bardzo przewiewny i posiada odpowiednią cyrkulację powietrza. Idealny dla osób o niskiej i wysokiej wadze.

nawierzchniowy: pełni fukcję nakładki dla materaca podstawowego. Może stanowić podłoże dla namiotu lub też posłanie w czasie wizyty gości. Jest bardzo praktyczny – można go zrolować.

 

KROK 2: Twardość materaca a waga ciała

Dla jednej osoby:

waga

twardość

< 60 kg

miękki

(H1)

60 – 80 kg

średnio twardy

(H2)

80 – 110 kg

twardy

(H3)

> 110 kg

bardzo twardy

(H4)

Dla dwóch osób:

Pod uwagę należy wziąć wagę osoby cięższej i odnieść się do tabeli powyżej

 

KROK 3: Komponenty materaca i ich funkcje

mata kokosowa: powstaje ze skorupy orzecha włoskiego, utwardza, nadaje odpowiednią wytrzymałość, jest przewiewna i dobrze odprowadza wilgoć.

pianka poliuretanowa: odznacza się doskonałą cyrkulacją powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu można spać na nim wygodnie i bardzo długo, nie narażając się na odleżyny. Ze względu na trwałość i sprężystość jest materiałem, który idealnie sprawdza się w materacach polecanych dla dzieci.

pianka lateksowa: naturalny surowiec dla materacy leczniczych (ogranicza ryzyko wystąpienia pleśni i roztoczy), łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne.

pianka termoelastyczna (memory): reaguje na temperaturę ciała, przez co mięknie i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała ludzkiego i podtrzymuje je w odpowiedniej pozycji oraz wpływa na rozluźnienie mięśni. Słynie również z właściwości ortopedycznych i rehabilitacyjnych, dlatego materace, które ją zawierają polecane są dla osób z problemami z kręgosłupem.

wełna owcza: naturalny surowiec o właściwościach termoregulacyjych – utrzymuje stałą temperaturę, pobudzając tym samym krążenie krwi. Jest idealna do materaców lato-zima, ponieważ silnie reaguje na zmiany temperatury – kurczy się i rozpręża w zależności od ciepła otoczenia.

KROK 4: Wielkość materaca

szerokość: minimum 70 cm, a w przypadku materaca dwuosobowego zaleca się szerokość 140 cm

długość: obliczamy dodając do wzrostu 20 cm (przy wzroście 180 cm, materac powinien mieć długość 2 metrów)