Pages Navigation Menu

Jaką dobrać twardość materaca i co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4, H5

Jaką twardość materaca wybrać? To pytania zadaje sobie wiele osób, planujących zakup nowego wyposażenia do sypialni. W wyborze materaca niezwykle ważną kwestią jest nie tylko jego rodzaj, ale także jego twardość. W celu ułatwienia wyboru producenci stosują specjalne stopnie twardości materaców H1, H2, H3, H4, H5. Co one oznaczają i jak wybrać właściwie materac, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen?

Jak dobrać twardość materaca?

Wybierając materac należy zwracać uwagę nie tylko na to, jaką konstrukcję ma dany model materaca, ale także jaka jest jego twardość. Poszczególne modele na rynku różnią się często właśnie pod względem twardości. A zatem jak dobrać odpowiedni model? Dobrze dobrany materac będzie odpowiednio podtrzymywał nasze ciało na całej długości i dopasowywał się do jego krzywizn. Prawidłowe podparcie jest ważne, aby zapewnić nam w nocy odpowiednią regenerację i odciążyć mięśnie oraz stawy w czasie snu.

Jak dobrać twardość materaca? Istnieje kilka sposobów, pozwalających wybrać materac idealny. Zaleca się jednak, aby planując zakup materaca rozeznać się we właściwościach i charakterystyce poszczególnych modeli i dopasować je do własnych potrzeb zdrowotnych oraz indywidualnych preferencji.

Czy twardy materac zawsze będzie najlepszy?

Utarło się nieprawdziwe przekonanie, że dobry materac to materac twardy. Być może wielu z Was słyszało, że “najzdrowiej jest spać na twardej powierzchni”. Niestety, nie jest to prawidłowe podejście. Spanie na zbyt twardym materacu może być przeszkodą do komfortowego wypoczynku i nawet stać się przyczyną bólu kręgosłupa i problemów ze zdrowiem. Zbyt twardy materac może powodować ucisk naczyń krwionośnych, drętwienie oraz skurcze mięśni. Podobnie – spanie na zbyt miękkim materacu wpłynie na komfort snu. Uważa się, że stopień twardości materaca powinien być dopasowany do preferencji użytkownika, jego ciężaru ciała oraz pozycji, w której najczęściej śpi.

Jaka twardość materaca będzie odpowiednia?

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca? Głównym kryterium powinna być masa ciała użytkownika, choć pod uwagę brać należy także indywidualne preferencje (niektórzy po prostu lubią spać na twardej lub miękkiej powierzchni). Zazwyczaj jednak im większa waga użytkownika, tym zaleca się twardszy materac, aby produkt mógł odpowiednio dopasować się także do kształtu ciała użytkownika i zapewnić mu właściwe podparcie. Jeśli nie wiesz, które twardości materacy należy brać pod uwagę w Twojej sytuacji, skorzystaj z pomocy naszego Wirtualnego Doradcy, a nasi eksperci udzielą Ci fachowej porady.

Oznaczenia twardości materaca

Aby ułatwić wybór twardości, producenci materaców stworzyli specjalny wskaźnik. W naszym sklepie skala twardości materaca to oznaczenia H1, H2, H3, H4, H5 (“H” od angielskiego “hardness” – czyli twardość). Mają one pozwolić dobrać twardość materaca do wagi. Co dokładnie oznaczają?

TWARDOŚĆ H1

Co oznacza twardość materaca H1? Materac H1 to miękki materac. Materace miękkie są przeznaczone dla osób stosunkowo lekkich, ważących nie więcej niż 60 kg. Na tak miękkiej powierzchni powinny spać dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe o niewielkiej masie i drobnej budowie ciała. Przykładem miękkiego materaca H1 jest model Apollo   .

TWARDOŚĆ H2

Twardość materaca H2 uznawana jest za uśrednioną. Oznacza to, że taki materac jest średnio twardy i przeznaczony dla osób o wadze od 60 do 80 kg. Bywa wybierany do łóżek jednoosobowych oraz przez pary, które mają między sobą różnice wagi, jednakże “mieszczą się” w podanej skali. Dość popularnym materacem H2 jest   model Posejdon .

TWARDOŚĆ H3

Twardość materaców na poziomie H3 dostosowana jest do osób o nieco większej masie. Zaleca się, aby wybrać twardość materaca H3 w przypadku masy ciała wynoszącej 80-110 kg. Będą to zbyt twarde materace dla drobnych osób (wówczas spanie na zbyt twardym podłożu może powodować dolegliwości bólowe). Pośród materacy H3 warto szczególnie zwrócić uwagę na model  Morfeusz , który jest często rekomendowany przez naszych ekspertów.

TWARDOŚĆ H4

Materace H4 to zdecydowanie twardy typ materaca.  Sugerowana waga użytkownika takiego produktu wynosi 110 – 130 kg,  Do zakupu materaca, którego stopień twardości wynosi H4, powinny zatem przymierzyć się osoby o większej masie, dla których inne produkty mogłyby okazać się zbyt miękkie. Pośród najlepszych i najbardziej wytrzymałych materacy H4 wskazać można model  Tyche   .

TWARDOŚĆ H5

Stopnie twardości materacy w naszym sklepie kończą się na poziomie H5. Taki produkt to materac ultra twardy, przeznaczony dla użytkowników o wadze większej niż 130 kg. W takich produktach (jak np. w modelu  Neptun  ) zwiększono nie tylko samą twardość materacy, ale także zastosowano dodatkowe elementy konstrukcyjne, przedłużające wytrzymałość produktu.

Jak dobrać materac do wagi? Twardość materaca H1, H2, H3 to nie wszystko!

Stopnie twardości materaca mają jedynie podpowiadać, jaką twardość materaca wybrać.

Należy mieć jednak na uwadze, że poszczególne modele i tak będą różnić się między sobą w zależności od komponentów, z których zostały wykonane. – Jeśli boisz się, że samodzielnie wybierzesz zbyt twardy lub zbyt miękki materac to nie wahaj się poprosić o radę sklepowych konsultantów. Pomogą Ci oni właściwie dobrać twardość materaca, zwłaszcza iż posiadają wiedzę zarówno odnośnie prawidłowej pozycji w trakcie snu oraz po prostu dobrze znają oferowane produkty.