Pages Navigation Menu

Jaki materac dla ucznia?

Wakacje za nami, uczniowie powrócili do szkolnej ławy. Czas się przestawić z trybu letniego lenistwa na pewnego rodzaju rutynę i nowy rytm dnia. Kilka godzin dziennie spędzonych na siedzeniu w szkolnej ławie i przy biurku, a do tego ciężkie plecaki nie wpływają korzystnie na zdrowie tak młodego organizmu obciążając rozwijający się kręgosłup. Tym bardziej istotny jest odpowiedni wypoczynek w trakcie snu, a co za tym idzie – dobry materac.

Wybierając materac dla dziecka, bądź młodszego nastolatka pamiętajmy, aby na jego powierzchni nie było tzw. stref komfortu. Powód jest banalny, z reguły dzieci są zwyczajnie za niskie do tego typu materaców, a więc ułożenie ich ciała na takiej powierzchni nie będzie prawidłowe. Najlepiej sprawdzą się materace bezstrefowe, piankowe (np. Nike, Persefona), wysokoelastyczne (np. Ceres, Mojry) lub sprężynowe (np. Penelopa, Dionizos). Taki materac powinno się dobrać do wagi stosując regułę: do 60kg – materac miękki, 60-80kg – materac średniotwardy, powyżej 80kg – materac twardy. Nie ma potrzeby kupować zbyt twardego materaca, który będzie z reguły zbyt sztywny. Dobrze dobrany model powinien być elastyczny, aby się dopasował do ciała dziecka i dawał odpowiednie podparcie zmęczonemu kręgosłupowi.

Trwałym, ale przede wszystkim komfortowym rozwiązaniem są materace sprężynowe bonell lub pocket. Z pośród materaców typu bonell polecamy te, które jedną stronę mają miększą, a drugą twardszą (H1/H2), jak materace Afrodyta czy Dionizos. – dzięki dwóm różnym twardościom łatwo dostosujemy je do potrzeb rosnącego dziecka. W przypadku sprężyn typu pocket polecamy zwrócić uwagę na materace bezstrefowe, jak materac Penelopa, który posiada jednorodne sprężyny kieszeniowe wzbogacone z obu stron o piankę HR. Doskonałym rozwiązaniem są również materace wysokoelastyczne, wykonane na bazie pianki HR, jak Ceres, Mojry czy Tanatos. Idealnie dopasują się do ciała dziecka i dadzą odpowiednie podparcie dla młodego kręgosłupa.

Odpowiednio dobrany materac dla ucznia jest inwestycją nie tylko w wygodę snu, ale przede wszystkim zdrowie. Sen ma bardzo duży wpływ na szybkość przyswajania wiedzy oraz poziom koncentracji w trakcie godzin lekcyjnych. Dlatego też warto przemyśleć sprawę wyboru materaca, bo to właśnie powierzchnia, na której śpimy często decyduje o tym, czy rano jesteśmy wypoczęci i pełni energii na wyzwania nowego dnia.