Pages Navigation Menu

Kiedy i dlaczego wymienić materac

 

Materace należy regularnie co kilka lat wymienić. Jest ku temu kilka powodów – wszystkie istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

executive-z-bolem-plecow_1218-386Materac codziennie pracuje, podlega więc naturalnemu zużyciu. Oczywiście nie ma co panikować. Wgłębienia na powierzchni materaca do 3cm to naturalne zużycie produktu, które nie wpływa na jego jakość. Właściwe użytkowanie i dbanie o materac oczywiście sprawie, że będziemy się mogli dłużej nim cieszyć. Do materaca należy dobrać odpowiedni stelaż oraz pamiętać o jego regularnym obracaniu. Jeśli jednak materac jest już znacznie odkształcony należy go wymienić, ponieważ nie zapewnia już odpowiedniego podparcia. Powoduje to wiele problemów – kręgosłup będzie się źle układał, mięśnie nie będą w stanie się zregenerować a sen będzie nieefektywny co prowadzi min. do osłabienia układu odpornościowego i problemów z koncentracją.

Drugim aspektem wymiany materaca jest higiena snu. Dla zachowania czystości polecamy regularnie czyścić pokrowiec (prać lub czyścić chemicznie w zależności od tkaniny) i odkurzać wkład materaca. Pomaga to ograniczyć ilość alergenów. Niestety w przeciągu kilku lat używania materaca w jego wnętrzu gromadzi się kurz, naskórek i roztocza, czyli jedne z głównych przyczyn alergii. Raczej nie chcemy spać bol-w-dolnej-części-kolumny_1048-2344w taki towarzystwie prawda? Kilkuletnie materac może być nawet kilka kilogramów cięższy niż w momencie zakupu 😛

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, którą należy brać pod uwagę. Materac kupiony kilka lat temu teraz może nie spełniać swojego zadania, ponieważ zmieniają się nasze potrzeby co do materaca. Z czasem się zmieniamy – nasza waga mogła pójść w górę lub w dół. Mogły się pojawić jakieś dolegliwości, z którymi kilka lat wcześniej nie mieliśmy problemu. Każdy z tych czynników sprawia, że nowy materac staje się koniecznością a jego zmiana znacznie poprawi komfort snu.

Jeśli mowa o terminach – przyjmuje się, że średnio materac powinno się użytkować od 5 do 7 lat. Po tym okresie można bez żalu się z nim pożegnać 🙂 10 lat to absolutne maksimum spania na jednym materacu. Przeciąganie tego terminu nie przyniesie niczego dobrego a mowhite-1822497_1920że nam wręcz zaszkodzić.

Jeśli w nocy nie możemy zasnąć, ciągle się budzimy i codziennie rano wstajemy obolali to jasne sygnały naszego organizmu, że czas wymienić materac. Kiedy jesteśmy już w tym ważnym momencie podjęcia decyzji o definitywnym rozstaniu z naszym dotychczasowym materacem zapraszamy na naszą stronę 🙂