Pages Navigation Menu

Dwa małe, czy jeden duży?

Już postanowione – kupujemy nowy materac! Mamy dość porannego wstawania, kiedy zamiast rześcy i wypoczęci, zwlekamy się z łóżka cali obolali. Założenie bardzo słuszne i z pewnością wymiana materaca na nowy poprawi nasze samopoczucie. Jednak , kiedy już się do tego zabierzemy naprawdę, wybór okazuje się niezwykle trudny. Materace Dla Ciebie - 2Oferta dostępnych na rynku modeli jest bardzo bogata i często nie mamy pojęcia jak w tym gąszczu znaleźć ten wymarzony, idealny materac – jeden jedyny. A sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy musimy wybrać materac dla dwóch osób. Stajemy wówczas przed dylematem, czy wybrać jeden duży materac czy dwa mniejsze. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Oczywiście ekonomiczniej będzie kupić jeden materac. Trzeba jednak przy jego wyborze iść na kompromis co do stopnia twardości i kupić taki, który będzie odpowiadał obojgu partnerom. Ogromną zaletą jest w tym przypadku również brak przerwy, która tworzy się między dwoma materacami, oraz ewentualnego „uskoku” wynikającego z różnicy w wysokości materacy. Z drugiej strony taki materac więcej waży i w jego przenoszenie, przekładanie czy obracanie trzeba włożyć więcej siły. Także czyszczenie pokrowca na taki materac może sprawiać trudności – pokrowce na duże materace takie jak 160×200 czy 180×200 mogą się zwyczajnie nie zmieścić do pralki. Zazwyczaj warto jednak szukać porozumienia, a co za tym idzie jednego, dużego materaca i raz na jakiś czas się z nim pomęczyć przy obracaniu i czyszczeniu pokrowca.
Niestety nie zawsze się udaje się znaleźć materac idealny dla dwojga. No bo co zrobić jeśli jesteśmy drobną, szczupłą kobietą, a nasz partner to wysoki, postawny mężczyzna? Twardość materaca dobieramy do wagi i preferencji, więc może się okazać, że to co dla mnie za twarde, dla niego zdecydowanie za miękkie. I co teraz? Czy któreś z nas ma się poświęcić dla związku i męczyć na niewygodnym materacu? Raczej nie – takie rozwiązanie jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale i naszego związku. Bo przecież, gdy jesteśmy niewyspani stajemy się kłótliwi, poirytowani, ba, zwyczajnie jesteśmy nieszczęśliwi. Tak, tak! Wszak sen ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy! Jednak to temat na inny dzień. W tym wypadku – znacznej różnicy wagi między partnerami, zdecydowanie lepsze będą dwa małe materace, dobrane indywidualnie dla naszych potrzeb i upodobań. Zapewnią komfort i spokojny sen, oraz spokój w domu, a to przecież bezcenne. Oprócz właściwości prozdrowotnych, takie rozwiązanie daje nam kilka praktycznych właściwości. Dwa małe materace są bardziej mobilne, czyli łatwiej je przenosić i obracać. O zachowanie higieny w takim materacu również jest łatwiej. Pokrowiec z pewnością zmieści się do pralki! Ograniczeniem w zestawianiu dwóch materacy jest jednak ich wysokość. Powinny być raczej tej samej grubości, żeby nie tworzył się „stopień„ na środku łóżka. Jeśli jeden z materacy będzie wyższy, różnica będzie wyczuwalna, co wpłynie negatywnie na jakość snu. Warto poszukać takich modeli materacy, które są produkowane w różnym stopniu twardości. Materac wysokoelastyczne Nika i Keto można wybrać o stopniu twardości H2 (średniotwardy) lub H3 (twardy). Podobnie z materacemMaterace Dla Ciebie - para lateksowym Brizo. Z kolei materac Astrea to pianka lateksowa miękka (H1) lub H2 (średniotwarda). Między nimi na pewno nie będzie różnicy wysokości.
Drugą sytuacją, kiedy dwa pojedyncze materace to konieczność, jest stosowanie stelaży ruchomych. Jeśli planujemy zakup takiego stelaża – czy to z regulacją ręczną, czy elektryczną, musimy planować zakup zestawu z 4 elementów: 2 stelaże i 2 materace. Nie ma sensu kupienie 1 materaca na dwa stelaże ruchome – to może mu tylko zaszkodzić. Taki stelaż jest przeznaczony dla jednej osoby i potrzebuje pojedynczego materaca, bo z zasady działa indywidualnie i niezależnie. Kiedy jedna osoba dzięki wygodnemu podparciu pleców może całymi nocami czytać książki, partner obok może spokojnie spać.
Tak więc, jeśli liczymy się z kosztami, a między nami różnica wagi nie jest duża lepiej poszukać jednego, dużego materaca. Jeśli takie porozumienie nie jest możliwe, czy to ze względu na posturę, czy osobiste preferencje, lepiej dobrać indywidualnie dwa małe materace. Jeśli najważniejsza jest dla nas wygoda i komfort snu, czasami lepiej założyć większy budżet i zainwestować w produkt, na którym będziemy wygodnie spać przez lata – na przykład w zestawie ze stelażem regulowanym. Wtedy sen stanie się czystą przyjemnością i to dla dwojga.