Pages Navigation Menu

Materac dla par – jaki wybrać? Podwójny, czy dwustrefowy

Spanie z partnerem w łóżku dwuosobowym jest dla wielu par sposobem na budowanie więzi i bliskości. Niestety, bywa też przyczyną frustracji wynikającej z niewystarczającego komfortu snu jednego lub obydwu partnerów. Niedogodności można jednak uniknąć, wybierając odpowiedni materac. Jak dobrać materac dla dwojga i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Materac dla pary

Co trzeba wiedzieć wybierając materac dla par?

Właściwie dobrany materac zapewnia odpowiednie podparcie dla ciała, przez co pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu oraz umożliwia rozluźnienie i regenerację mięśni. Uzyskanie komfortowego snu dla śpiącej razem pary może być utrudnione, zwłaszcza jeśli pomiędzy partnerami jest spora różnica w masie ciała. Zazwyczaj bowiem posiadany materac jest dla jednej osoby zbyt miękki lub zbyt twardy. Źle dobrany materac, posiadający jednolitą twardość może przechylać się na stronę cięższej osoby i powodować dyskomfort lub nawet utrudniać regenerację ciała drugiego partnera.

Czy osobne materace to dobry pomysł?

A zatem jaki materac wybrać dla dwojga? Niektórzy zalecają, aby w przypadku użytkowników o znacznej różnicy wagowej wybrać dwa pojedyncze materace. Wówczas powierzchnia spania będzie odpowiadała preferencjom każdej osoby, gdyż obydwa materace mogą być różnej twardości i zapewniać komfortowy sen swojemu użytkownikowi. Jednakże takie rozwiązanie ma swoje minusy. Pierwszym jest szczelina pomiędzy materacami, która może skutecznie utrudniać osiągnięcie maksymalnego komfortu. Poza tym nasze meble nie zawsze pozwalają zmieścić dwa osobne materace. Należy się wówczas liczyć z koniecznością zamawiania materacy na wymiar (co z jednej strony jest świetnym rozwiązaniem), ale z drugiej może wydłużyć czas oczekiwania na nowe podłoże do spania.

Jaka twardość materaca dla dwojga?

A co jeśli para nie chce korzystać z opcji dwóch osobnych materacy? Czy istnieje jeszcze jakieś rozwiązanie? Jaka twardość materaca dla dwóch osób będzie optymalna? W wyborze materaca dla par ze sporą różnicą wagową należy sugerować się masą ciała cięższego z partnerów. Z kolei większych problemów z doborem twardości nie będzie, jeśli partnerzy mają podobną masę ciała – wówczas jedna twardość może zapewnić komfortowy wypoczynek obojgu. Znacznie trudniej jednak dobrać materac dla dwóch osób o różnej wadze. Jeden materac może być wówczas wyzwaniem, niemniej w naszym sklepie znaleźć można materac dwuosobowy, który zapewni wysoki komfort snu każdemu z partnerów

Czy materac o dzielonej twardości będzie najlepszy?

Jak dobrać materac do spania, aby zachowanie komfortu snu było możliwe? Warto pomyśleć o zakupie materaca o dzielonej twardości (np. materac Penelopa i Odyseusz). To pozwoli uniknąć sytuacji, w której osoba lżejsza mimowolnie zsuwałaby się w kierunku osoby cięższej. W takich produktach twardość materaca dla dwóch osób nie jest jednakowa: jedna połowa materaca posiada odmienną twardość, a każda z połówek może zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jesteśmy zdania, że materac o dzielonej twardości to najlepszy materac dla pary, mogący zapewnić właściwy komfort zarówno osobie o większej masie ciała, jak i lżejszemu partnerowi.

Materac pocket Penelopa i Odyseusz

Jakie komponenty będą najlepsze?

Wybór materaca to nie tylko właściwy dobór twardości. Warto także “zajrzeć” do środka materaca i sprawdzić, z jakich komponentów jest wykonany. Jak wybrać najlepszy materac dla dwojga? Przede wszystkim w przypadku par należy unikać sprężyn bonellowych. Choć żywotność materaca bonellowego jest duża, to nie da się w nim rozdzielić stref twardości, w związku z czym lżejszy partner zawsze będzie “pokrzywdzony”. Nie są także polecane materace piankowe wykonane z jednolitego materiału – w takich produktach mamy zazwyczaj do czynienia z jednym poziomem twardości materaca.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą materace cechujące się wysoką elastycznością punktową – w tym materace kieszeniowe (np. często polecany parom model Porto Alegre ). W przypadku materaca kieszeniowego mamy do czynienia z dużą ilością sprężyn kieszeniowych, które uginają się wyłącznie w miejscach zwiększonego nacisku. W praktyce oznacza to, że podczas użytkowania materaca nie odczuwa się zupełnie ruchów drugiej osoby. Takiego efektu nie da się uzyskać z pomocą żadnego innego komponentu – dlatego właśnie materace kieszeniowe są najczęściej polecane dla par. Ich wysoka elastyczność punktowa pozwala na optymalne dopasowanie podłoża do ciała każdego z użytkowników, daje także możliwość wyznaczenia kilku stref twardości, co dodatkowo zwiększa komfort snu.

Materac pocket z podwójnym kokosem i lateksem Porto Alegre

Materac dla pary powinien nie tylko gwarantować wysoką elastyczność punktową, ale także pozwalać regulować temperaturę ciała w trakcie snu. Należy mieć świadomość, że rodzaj komponentów, z jakich wykonano materac będzie miał wpływ także na jego właściwości termiczne. Osoby poszukujące materaca chłodniejszego, o wysokiej oddychalności, powinny zainteresować się modelem wykonanym z pianki lateksowej. Pewnym przeciwieństwem jest pianka termoelastyczna, którą opisać można jako ciepłą i miękką (dającą wrażenie “otulania ciała” przez materac). Wybór zależeć tu będzie od indywidualnych preferencji. Parom zazwyczaj poleca się zakup materaca kieszeniowego z pianką lateksową (jak np. materac multipocket z lateksem i kokosem Horus) lub termoelastyczną (np. materac multipocket memory z kokosem Laila). Nie tylko gwarantują one maksymalny komfort snu, ale także wykazują właściwości antyalergiczne.