Pages Navigation Menu

Materac dla par

Komfortowy sen ma niezwykle istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie a jego najistotniejszym elementem jest dobrze dopasowany materac. Wybór ten nie jest sprawą prostą ponieważ zależy od wielu czynników takich jak waga, stan zdrowia, preferencje czy ulubiona pozycja snu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej przy wyborze materaca dla 2 osób. W tym wypadku musimy mieć na uwadze kilka kryteriów. Po pierwsze taki materac musi mieć odpowiednie wymiary. Powinien być o około 20 cm większy od naszego wzrostu. Natomiast jego optymalna szerokość dla jednej osoby to 90 cm – każda z osób korzystających z materaca powinna mieć wystarczająca ilość miejsca, aby było jej wygodnie.images

Czasami w takim przypadku pojawia się koncepcja zakupu dwóch różnych materacy. Plusem takiego rozwiązania jest indywidualne dopasowanie materaca dla obojga partnerów. Jest to dobre rozwiązanie dla par o dużych dysproporcjach wagowych, a co się z tym wiąże – różnych preferencjach. Np., jeśli mężczyzna jest wysoki i waży około 90 kg to potrzebuje twardego materaca, który nie będzie się nadmiernie zapadał pod jego ciężarem. Wybierze on zwykle twardy materac H3. Dla jego partnerki ważącej o 40 kg mniej wybór ten oznaczał będzie duże niedogodności- twarda powierzchnia nie zapewni jej odpowiedniego podparcie dla kręgosłupa, a co za tym idzie będzie odczuwała dyskomfort. Dwa materace są więc dobrym rozwiązaniem, wybór ten jest o tyle skomplikowany, że materace charakteryzują się różną wysokością. Trzeba pamiętać, aby dobrać materace tej samej grubości, żeby wyeliminować efekt „schodka”, który może zakłócać komfort wypoczynku. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że niektóre modele materacy są produkowane w dwóch różnych stopniach twardości. Posiadają takie samo wypełnienie i położone obok siebie tworzą powierzchnię do spania o jednakowej wysokości. Jednak każdy będzie dobrany do indywidualnych potrzeb użytkowników.

W sytuacji, gdy chcemy zdecydować się na podwójny materac musimy liczyć z koniecznością pójścia na kompromis z partnerem co do stopnia twardości. Najważniejsze jest tutaj wypełnienie materaca, które zapobiegnie uciążliwym drganiom powierzchni materaca i efektowi falowania. Najlepszym wyjściem będą materace charakteryzujące się elastycznością punktową, a nie powierzchniową. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciężar obu użytkowników rozłoży się równomiernie przez co materac będzie się uginał tylko w miejscu występowania nacisku, a nie na całej powierzchni – dlatego nawet przy dużej różnicy wagi nie odczuwa się zmiany pozycji partnera – nie tworzy się dołek a osoba lżejsza nie będzie się zsuwać w stronę cięższego partnera. Najlepszymi materacami tego typu są materace lateksowe i materace wysokoelastyczne. Dzięki tej elastyczności punktowej osobę o większej masie ciała będzie podpierać większa powierzchnia materaca, niż osobę lżejszą, co zapewni doskonały komfort snu obu partnerom.

Świetnie sprawdzą się również materace kieszeniowe – to zaawansowany system sprężyn, cechujący się tym, że każda sprężyna jest zapakowana w oddzielny woreczek. Charakteryzują się one dużą elastycznością punktową, dzięki czemu indywidualnie reagują na nacisk, a tym samym lepiej dopasowują się do ciała. Ponieważ każda sprężyna ugina się osobno, nie odczuwa się ruchów partnera nawet jeśli często przewraca się on z boku na bok. Kieszeniowa konstrukcja sprężyn dodatkowo tłumi dźwięki. Dokonując wyboru takiego materaca pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie – im większa ilość sprężyn tym większa elastyczność materaca, a co za tym idzie zdecydowanie lepszy komfort snu. Warto więc zwrócić uwagę na materace, gdzie zastosowano formatkę multipocket czy luxpocket. W tym wypadku, wyższa cena oznacza lepszą jakość snu, na którym nie powinno się oszczędzać. Sprężyny wykonane z wysokiej jakości drutu są odporne na odkształcenia, nawet przy zróżnicowanych sylwetkach partnerów. Zastosowanie odpowiednich warstw dodatkowych – takich jak pianka termoelastyczna (wrażliwa na temperaturę ciała świetnie dopasowuje się do kształtu ciała i redukuje naciski, ułatwiając tym samym krążenie krwi oraz ogranicza potrzebę przewracania się z boku na bok) czy lateks (jest ortopedyczny – zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i ma właściwości antyalergiczne) w materacach o wkładzie sprężynowym typu pocket podnosi walory ortopedyczne materaca, a to z kolei ma potężny wpływ na zdrowy sen.

Jeśli para zMaterace Dla Ciebie – Penelopa i Odyseusznajduje się w sytuacji patowej i nie może się zgodzić co do twardości materaca – kiedy jedno z partnerów chce twardą powierzchnię do spania a drugie oczekuje czegoś bardziej miękkiego wyjściem z tej sytuacji są materace, których każda ze stron posiada różny stopnień twardości. Strona twardsza przeznaczona dla cięższego mężczyzny i ta bardziej miękka, dla lżejszej kobiety. Dwa stopnie twardości w jednym materacu to optymalne rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb użytkowników. Takie materace posiadają wypełnienie np. z pianki wysokoelastycznej lub sprężyn typu pocket, które zapewnią większą trwałość materaca.

Ponieważ sen jest nieprzecenionym elementem, mającym wpływ na jakość naszego życia, wybór naszego materaca jest sprawą niebagatelną. Źle dobrany będzie powodował niewyspanie jednego z partnerów, co może doprowadzić do problemów w związku. Na wybór wspólnego materaca warto więc poświęcić czas oraz zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, a nie kierować się jedynie ceną.