Pages Navigation Menu

Materac i stelaż – duet idealny

Wybór odpowiedniego materaca już sam w sobie nie jest łatwy. Musimy pamiętać o wielu aspektach, które mają wpływ na jakość naszego snu. Nie należy się przy nim sugerować opiniami znajomych, bo każdy z nas jest inny, chociażby ze względu na budowę ciała oraz upodobania. Jednemu będzie się rewelacyjnie spało na materacu z pianki, innemu na takim typu pocket. Niektórzy lubią uczucie lekkiego zapadania się w materac, inni zaś są wierni zasadzie, że im twardsza powierzchnia snu tym lepsza. Każdy z nas także inaczej śpi – na boku, na wznak, na brzuchu, całą noc tylko na swojej ulubionej stronie, albo i wręcz przeciwnie – noMaterace Dla Ciebie –  stelazec stanowi czas ciągłych podróży po całej powierzchni materaca.

Gdy już jednak podejmiemy tę istotną decyzję, należy także pamiętać o tym, że aby nasz materac idealnie spełniał swoją funkcję i służył nam jak najdłużej, musi mieć także zapewnione odpowiednie podparcie – dokładnie tak samo jak nasze plecy. Powszechnie wiadomo, że zdrowy kręgosłup to idealna podpora ciała. Dla materaca takim kręgosłupem jest poniekąd stelaż. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo stelaż wpływa na nasz komfort snu. Wybierając go pamiętajmy przede wszystkim, aby listwy były elastyczne. Dzięki temu część obciążenia jakie wywieramy kładąc się na materacu będzie przenoszona na stelaż.

Istotna kwestią jest, aby stelaż umożliwiał odpowiednią wentylację. Nikt z nas przecież nie chce zawilgoceń i pleśni w materacu. Zgodzimy się wszyscy, że nie jest to dobre dla naszego snu, a tym samym dla zdrowia. Z tego też względu, nie należy kłaść pod materacem płyty, czy też układać go bezpośrednio na ziemi. I tu też istotną rolę odgrywa stelaż, który powinien posiadać odpowiednie rozstawy pomiędzy listwami, co zapewni wentylację i zapobiegnie ewentualnemu pleśnieniu i wilgoci.

Szerokość odstępów pomiędzy listewkami stelaża ma szczególne znaczenie w przypadku materacy kieszeniowych. Dokonując takiego zakupu musimy zwrócić uwagę na to, aby te odstępy były jak najmniejsze, około 30, a nawet i 20 mm. Nie będzie wówczas ryzyka, że sprężyny powpadają pomiędzy listwy, a tym samym mamy pewność, że materac nie ulegnie zniszczeniu. Ponadto w przypadku materacy typu pocket nie wskazane jest korzystanie ze stelaży ruchomych, gdyż może to powodować odkształcanieMaterace Dla Ciebie –  stelaze1 się sprężyn.

Łatwiej wygląda sprawa z zakupem stelaża w przypadku materacy piankowych. W zasadzie niemalże każdy stelaż będzie w tym przypadku dobry, jednakże pamiętajmy tutaj o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze listwy powinny być elastyczne, a po drugie odstęp między nimi nie powinien przekraczać 50 mm. Wybór jednak mamy tu znacznie większy. Możemy sobie pozwolić również na stelaże ruchome, szczególnie będą one odpowiednie dla materacy wysokoelastycznych i lateksowych. Podnoszony zagłówek zapewni komfort podczas czytania książki czy oglądania telewizji, natomiast podnoszony podnóżek przyniesie ulgę po całym zabieganym dniu. Możemy wybierać miedzy stelażami regulowanymi ręcznie a tymi z regulacją elektryczną.

Materac, podobnie jak człowiek musi mieć odpowiednie podparcie. Dobrze dobrany stelaż pozwoli nam cieszyć się jeszcze lepszym komfortem i wygodą snu. Nie należy go lekceważyć i warto poświęcić chwilę na jego wybór. Dzięki niemu materac na pewno będzie nam dłużej i lepiej służył.