Pages Navigation Menu

Materac kieszeniowy, bonellowy i piankowy – porównanie

Wybór odpowiedniego materaca nie jest rzeczą łatwą. Obecnie na rynku znaleźć możemy wiele różnych  modeli i czasami ciężko jest zdecydować się, które z nich będzie lepszym rozwiązaniem. Zakup materaca powinien być jednak przemyślany, a wybór trafiony – w końcu to produkt, z którego korzystać będziemy przez lata, i który przez ten czas istotnie będzie wpływał na nasze samopoczucie i zdrowie kręgosłupa! Przyjrzyjmy się zatem dziś rodzajom materaców i omówmy, czym różnią się one między sobą.

Materac kieszeniowy, bonellowy i piankowy – porównanie

Jakie są rodzaje materaców?

Wyróżniamy dwie podstawowe kategorie materaców: materace piankowe (w całości wykonane z pianki) oraz materace sprężynowe, których podstawą są sprężyny kieszeniowe lub bonellowe, a otulenie stanowi warstwa pianki. Oczywiście, w każdym z materaców spotkać można różne dodatkowe rodzaje wypełnień, które w określony sposób wpływają na właściwości materaca (np. mata kokosowa, wkład aerożelowy, wkład wełniany).

Który materac wybrać, aby zapewnić sobie optymalny komfort snu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wiele zależy od indywidualnych preferencji czy potrzeb. Dziś omówimy poszczególne komponenty stosowane do produkcji materaców, aby rozjaśnić różnice między niby i podpowiedzieć, kiedy i dla kogo dane rozwiązanie może okazać się właściwą propozycją!

Materace piankowe

Jaki materac wybrać: piankowy czy sprężynowy? To pytanie zadaje sobie wielu klientów naszego sklepu. Myśląc o zakupie materaca piankowego, warto pamiętać, że pianka piance nierówna – obecnie w materacach stosuje się różne rodzaje komponentów piankowych i różnią się one między sobą.

  • Pianka poliuretanowa – materace z pianki poliuretanowej to jedne z najpopularniejszych materaców piankowych. Cechują się one wysoką sprężystością i dobrą relacją jakości do ceny, co dla wielu klientów  czynnikiem przemawiającym za wyborem. Pianka poliuretanowa oferuje ponadto odpowiednią izolację termiczną i przyzwoitą  oddychalność. Dzięki swojej jednolitej sprężystości doskonale podpiera ciało, zapewniając właściwy komfort snu. Przykładem poliuretanowego materaca wysokiej jakości jest model Klio.
  •  Pianka wysokoelastyczna HR – jest to “udoskonalony” rodzaj pianki poliuretanowej. Materace wysokoelastyczne są równie trwałe i odporne na odkształcenia, a przy tym posiadają większą elastyczność punktową (reagują na nacisk ciała wyłącznie w miejscu jego występowania, co zapewnia optymalną wygodę i prawidłowe podparcie kręgosłupa podczas snu). Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie komórkowej pianki wysokoelastycznej – składa się ona z milionów drobnych pęcherzyków. Wysoka oddychalność sprawia, że pianka zyskuje lepsze właściwości antyalergiczne – bywa zatem polecana dla alergików. Ponadto, pianki HR (a szczególnie model  Torin  ) stanowią częsty wybór osób o większej masie ciała – ze względu na swoją świetną sprężystość.
  • Pianka lateksowa – materace z pianki lateksowej przez wielu uznawane są za najlepszy ze wszystkich typów materaców. dealnie dopasowują się one do kształtu ciała, zapewniając wysoki komfort snu i właściwe podparcie kręgosłupa (nierzadko mają status ortopedycznych). Ponadto pianka lateksowa jest trwała, odporna na odkształcenia, oddychająca i antyalergiczna. Stanowi doskonały wybór zarówno dla alergików, osób borykających się bólami pleców, jak i tych, którzy po prostu cenią sobie wysoką wygodę podczas spania. Przykładem wysokiej jakości materaca lateksowanego jest Brizo  .
  • Pianka termoelastyczna (visco/memory) – materac piankowy wykonany z pianki termoelastycznej cechuje się szczególnymi właściwościami. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk ciała, ale także na jego temperaturę. Taki materac z pamięcią kształtu idealnie dopasowuje się do ciała, zapewniając komfortowy sen. W materacu termoelastycznym uzyskujemy właściwe podparcie kręgosłupa, pianka ta ma także właściwości rozluźniające napięcie mięśniowe (z tego powodu bywa częstym wyborem intensywnie trenujących sportowców).. Wielu klientów opisuje doświadczenie spania na takim materacu jako błogie “zapadanie się w materac” lub wrażenie, że materac “otula ciało”. Materac z pianki termoelastycznej (zawsze – ze względu na swoje właściwości –  występującej z dodatkiem innego komponentu) to doskonała propozycja  dla osób ceniących wysoki komfort oraz borykających się z bólami pleców. Przykładem świetnego materaca wykonanego z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej jest Ceres.

Jaki materac piankowy dla dziecka?

Materace piankowe zalecane są dla najmłodszych użytkowników. Jednak nie każdą z pianek powinno się stosować w łóżku dziecka. Dla najmłodszych i najlżejszych najlepszy będzie materac piankowy z pianki poliuretanowej – zapewni właściwe podparcie małego i rozwijającego się kręgosłupa.

W przypadku starszych dzieci (powyżej 8-9 lat) rozważyć można także zakup materaców z pianką lateksową. W przypadku nastolatków wiele zależy od budowy i masy ciała – w przypadku osób o większej wadze (pow. 60 kg) można pomyśleć o kupnie materaca kieszeniowego. Jeżeli jednak wzrost dziecka nie przekracza 150 cm powinien być to materac bez podziału na strefy twardości (przykładem takiego modelu jest materac Penelopa) – dopiero po osiągnięciu wspomnianego wzrostu zaleca się materace kieszeniowe ze strefami twardości (jak np. Eris ) dla nastolatków.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to  modele sprężynowe. Cieszą się one obecnie olbrzymim zainteresowaniem ze strony klientów. W materacach kieszeniowych stosuje się tzw. sprężyny kieszeniowe. Każda ze sprężyn umieszczona jest osobnej pochewce (kieszeni) i osobno reaguje na nacisk. Materace kieszeniowe posiadają dzięki temu doskonałą elastyczność punktową (wyższą niż w przypadku materaców piankowych), a zatem odkształcają się wyłącznie w miejscu oddziaływania ciała na powierzchnię. Ponadto, wysokiej jakości modele kieszeniowe (jak np. materac Nemezis  ) posiadają różne strefy twardości, dostosowane do prawidłowego podpierania określonych części ciała. To świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają pozycję snu, borykają się z bólami kręgosłupa lub po prostu – potrzebują naprawdę wygodnej powierzchni spania.

Czym różnią się materace kieszeniowe: pocket, multipocket i luxpocket?

Czym różnią się między sobą poszczególne materace kieszeniowe? Przede wszystkim – ilością sprężyn. Im jest ich więcej, tym zwiększa się elastyczność punktowa materaca, a wraz z nią – komfort snu. Obecnie posiadamy w ofercie 3 typy materaców kieszeniowych:

  • materace kieszeniowe pocket 7-strefowe (np.  Eris ) – posiadają 272 sprężyny na m2;
  • materace multipocket (np. Minos  ) – posiadają 502 sprężyny na m2;
  • materace luxpocket (np. Kali  ) – posiadają 1000 sprężyn na m2.

Materace bonellowe

Materac bonellowy to tradycyjny materac sprężynowy. Poszczególne sprężyny połączone są ze sobą mocnym drutem, co daje jednolite napięcie na całej powierzchni materaca. Im większa siła nacisku na materac tym wyższa siła wypierania sprężyn. Materace sprężynowe bonellowe cechują się doskonałą wytrzymałością i trwałością przez co często spotkać je można jako wyposażenie hoteli czy pensjonatów. Bywają także zalecane osobom o wyższej masie ciała – w naszej ofercie znaleźć można wytrzymały materac bonellowy  Artemida   – jest to model o wysokiej twardości, wyposażony w dodatkową utwardzającą warstwę z maty kokosowej.

Materac bonnelowy

Materac kieszeniowy czy piankowy dla pary?

Kupno materaca dla śpiącej razem pary bywa jeszcze większym wyzwaniem? Jaki produkt w tym przypadku będzie lepszy: materac kieszeniowy czy piankowy? Jeśli różnica w wadze pomiędzy partnerami jest niewielka, wybór będzie łatwiejszy – a właściwie: dowolny. Dużo trudniej dobrać materac, jeśli jeden z partnerów posiada znacznie wyższą masę ciała od drugiego.

W naszej opinii do łóżka dwuosobowego lepiej sprawdzi się materac kieszeniowy. Dzięki swojej wysokiej elastyczności punktowej materac nie przenosi ruchów partnera na drugą stronę materaca – a zatem ruch jednej śpiącej osoby nie narusza komfortu snu drugiej. Materacem kieszeniowym, często wybieranym do łóżek dwuosobowych jest chociażby Morfeusz.

Podsumowanie: materac kieszeniowy czy piankowy?

To, czy lepiej wybrać materac piankowy, czy kieszeniowy zależy od wielu indywidualnych czynników. Warto zatem dobrze zastanowić się, czego potrzebujemy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli wciąż masz wątpliwości, to pamiętaj, że w naszym sklepie możesz skonsultować się z jednym z naszych doradców, który na podstawie swojej fachowej wiedzy pomoże Ci podjąć właściwą decyzję!