Pages Navigation Menu

Materac ortopedyczny, czyli jaki?

Często pytamy na infolinii i w salonie, czy dany materac jest ortopedyczny. Poszukujemy takiego, bo doradziła nam przyjaciółka, ciocia, wujek, a może nawet taki materac zalecił nam lekarz. Ale, czy wiemy co to tak naprawdę oznacza Materace Dla Ciebie - 6i czego oczekiwać po takim materacu? Niby wszyscy rozumiemy, co ma na myśli doradca, kiedy mówi nam, że materac, na którym leżymy jest ortopedyczny lub, że ma właściwości ortopedyczne. Ale czy tak jest naprawdę? Co się tak właściwie kryje pod pojęciem materac ortopedyczny?

Określenie ortopedyczny pochodzi z języka greckiego. Powstało z połączenia dwóch słów – ”orthos”, które oznacza ”prawidłowy” lub ”prosty” oraz słowa ”pedia”, które tłumaczy się jako ”wzrost”. Więc popularne, ale tajemnicze słowo ortopedia w dosłownym, pierwotnym tłumaczeniu można tłumaczyć jako „prawidłowy wzrost”. Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, ale nie aż tak bardzo enigmatyczna jak się wydaje. Skoro mamy już za sobą wstęp z semantyki, przechodzimy do konkretów. Ortopedia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób i urazów narządów ruchu – szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu węzłowo-stawowego oraz mięśni. Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z ortopedią jest kręgosłup. I słusznie, on bowiem stanowi rusztowanie dla całego organizmu, a wszelkie dolegliwości z nim związane rzutują negatywnie na nasze ogólne funkcjonowanie. Jeśli wszystko jasne idziemy dalej i przechodzimy do sedna naszego dzisiejszego spotkania – jak termin „ortopedyczny” rozumieć w kontekście materaca? Otóż materac ortopedyczny, to materac dobry dla naszego układu kostno-mięśniowo-stawowego. Taki, który dopasuje się do naturalnej krzywizny ciała, zapewni odpowiednie podparcie i tym samym umożliwi zachowanie naturalnej linii kręgosłupa oraz odciąży mięśnie podczas snu. Dzięki niemu będzie możliwie przybranie podczas snu ”prawidłowej postawy”. Przy spaniu na plecach kręgosłup powinien przybierać kształt podwójnego S, a w pozycji bocznej powinien zachować linię prostą – od odcinka szyjnego po odcinek lędźwiowy. W nocy zgniecione po całym dniu przestrzenie międzykręgowe powinny się prostować i regenerować, abyśmy rano mogli zacząć dzień bez bólu. Jeśli w nocy przyjmujemy prawidłowe ułożenie ciała odpoczywają również mięśnie przykręgosłupowe. Natomiast, jeżeli śpimy na źle dobranym, lub mocno wyeksploatowanym materacu, kręgi jeszcze mocniej uciskają tkanki międzykręgowe i rano nie możemy się wyprostować. Popadamy w błędne koło, w którym nasz kręgosłup, mięśnie i stawy właściwie nigdy nie są w stanie się zregenerować. Dlatego wybierany przez nas materac powinien mieć możliwie jak najlepsze właściwości ortopedyczne. Zaznaczamy, że sam materac nie uczyni cudu i nie wyleczy nas w ciągu jednej nocy z poważnych schorzeń kręgosłupa. Jednak ten dobrze dobrany, ortopedyczny zmniejszy ból spowodowany przez nieprawidłowe ułożenie kręgów i nadmierne napięcie mięśni. Warto więc się za takim rozejrzeć.

Skoro już wiemy co oznacza termin ortopedyczny, kolejna kwestia związana z tematem, którą należałoby wyjaśnić – czy twardy materac to materac ortopedyczny? Otóż nie! Jeśli nasz lekarz czy rehabilitant nie zaleci nam spania na desce, lepiej nie wybierać zbyt twardego materaca. Twierdzenie, że zdrowo spać na twardym już mocno zdezaktualizowane i przechodzi do lamusa. Materac powinien się dopasowywać na kształtu ciała i utrzymywać kręgosłup w linii prostej. A to znaczy, że zwłaszcza jeśli śpimy na boku, biodra i barki muszą się odpowiednio zagłębić w powierzchni materaca. Na zbyt twardej powierzchni jest to niemożliwe – kręgosłup będzie wtedy nienaturalnie wygięty, a dodatkowo w newralgicznych miejscach (właśnie o barkach i biodrach mowa) powstaną uciski na tkanki, które blokują krążenie i często powodują nieprzyjemne mrowienie. Za twardy materac nie jest więc wskazany dla zdrowia kręgosłupa i mięśni.

Z drugiej strony za miękki również nie zapewni nam błogo przespanych nocy. Na zbyt miękkiej powierzchni kręgosłup będzie się nienaturalnie wyginał. Powstanie wtedy tak zwany efekt hamaka, kiedy talia znajduje się poniżej głowy i nóg. A takie ułożenie ciała zmusi nasze mięśnie do całonocnej wytężonej pracy utrzymania kręgosłupa w prawidłowym położeniu.

Ok, wiemy już, że mamy poszukiwać materaca ortopedycznego. Ale jak taki materac działa? Materac ortopedyczny dopasowuje się do anatomii ludzkiego ciała. Swoją strukturą i budową przystosowują się do systemy mięśni i kości – zapewniają prawidłowe ułożenie kręgów, co zmniejsza obciążenia kręgosłupa oraz redukując napięcia mięśniowe Komfortowe materace ortopedyczne, przeznaczone są głównie dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Materac można nazwać ortopedycznym jeśli podczas snu kręgosłup pozostaje w prawidłowej pozycji. Warto się nimi zainteresować, nawet jeśli jeszcze nie męczą nas bóle kręgosłupa. Są idealne w profilaktyce, bo przecież lepiej zapobiegać niż potem leczyć. A takie materace mogą nawet pomóc w korygowaniu wad postawy.Materace dla Ciebie - plecy

Czy jakiś materac może nie być ortopedyczny zapytacie? Tak – zwłaszcza sztywne materace utwardzone kokosem, jednak sporo w tym wypadku zależy od wagi użytkownika. Zaleca się dopasowanie właściwości materaca do fizycznych parametrów ciała. Te twarde polecane są dla osób w przedziale wagowym 80-110 kg. Przy niższej wadze 60-80 kg najlepsze będą średniotwarde materace. A dla wszystkich o wadze piórkowej, czyli do 60 kg specjalnie powstały materace miękkie. Jest to bardzo istotne, bo tylko dobrany indywidualnie i pasujący do ciała materac możne być uznany za naprawdę ortopedyczny. Wybór materac zależy przede wszystkim od nas, ale czasami dobrze jest pozwolić sobie pomóc w wyborze. Dlatego zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych i na infolinię. Swoją wiedzą postaramy się ten wybór Państwu ułatwić.