Pages Navigation Menu

Materac ratunkiem na ból kręgoslupa

Materace dla Ciebie - plecyBól kręgosłupa – zmora dzisiejszych czasów. Komu z nas nie zdarzyło się obudzić obolałym, bardziej zmęczonym niż wieczorem? Problemy z kręgosłupem zdecydowanie mogą uprzykrzyć nam życie, ból w ciągu dnia sprawia, że odczuwamy ciągłe zmęczenie, niewyspanie, a nasza efektywność spada (według niektórych badań nawet o 40%). „Lekarstwem” na tego typu dolegliwości może okazać się… odpowiedni materac. Dobrze dobrany sprawi, że nasz kręgosłup nareszcie odpocznie. Jak więc wybrać właściwy dla siebie model?

Przede wszystkim materac nie może być za miękki (spowoduje to zapadanie się naszego ciała, a mięśnie będą zmuszone do pracy , aby utrzymać odpowiednią postawę) nie może być również za twardy (mięśnie będą spięte, a krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku). Twardość materaca zależy przede wszystkim od wagi. Poniżej znajdą Państwo tabelę przedstawiająca zależność. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Może się okazać, że np. niski mężczyzna ważący 70kg będzie preferował materac twardy, a kobieta przy tej samej wadze, mierząca 175cm wybierze rozwiązanie miękkie.

waga

twardość

< 60 kg

miękki

(H1)

60 – 80 kg

średnio twardy

(H2)

80 – 110 kg

twardy

(H3)

> 110 kg

bardzo twardy

(H4)

Kolejnym aspektem wyboru jest typ materaca. Poszczególne materiały w różny sposób reagują na nacisk. Warto, aby materace ortopedyczne miały tzw. elastyczność punktową, a więc aby przy nacisku w danym miejscu, ugięciu ulegał jedynie obszar naciskany, a nie cała powierzchnia. Dzięki temu nasz kręgosłup nie jest narażony na nienaturalne wygięcia, a więc przyjmuje fizjologiczną pozycję sprzyjającą regeneracji i odpoczynkowi podczas snu.

Wśród materiałów ortopedycznych warto zwrócić uwagę na:

Piankę termoelastyczną – (zwaną również VISCO, Memory) Materiał ten reaguje nie tylko na nacisk, ale również na temperaturę ciała (pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało odkształca się i zachowuje jego kształt). Pianka idealnie dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała człowieka, dobrze podpierając kręgosłup. Materiał Memory niweluje również skutki leżenia przez dłuższy czas w jednej pozycji, ma więc szerokie zastosowanie w profilaktyce antyodleżynowej.

Piankę lateksową – materiał, który charakteryzuje się niezwykłą elastycznością, która sprawia, że materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia prawidłową pozycję kręgosłupa podczas spania. Materace z lateksu szybko powracają do swojego pierwotnego kształtu i nie ulegają deformacjom. Zapewniają zdrowy i komfortowy sen. Nasz kręgosłup na pewno doceni takie rozwiązanie 🙂

Piankę wysokoelastyczną – posiada niejednorodną strukturę, dzięki czemu jest ona sprężysta i elastyczna, tym samym stanowi ona idealne podparcie dla kręgosłupa. Poddana obciążeniu dosyć szybko odzyskuje pierwotny kształt. Pianka wysokoelastyczna jest rozwiązaniem trwałym i sprawdzi się zarówno u osób o niskiej, jak i wysokiej wadze.

Aby wybrać odpowiedni materac, przy problemach z kręgosłupem należy wziąć pod uwagę swoją budowę ciała, preferencje oraz materiały z których jest on wykonany. Należy pamiętać, że nie każdy materac sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Dlatego w naszym sklepie jest możliwość testowania produktu do 30 dni. Idealnie dobrany materac zapewni naszym plecom komfort i wygodę podczas snu i na cały dzień.