Pages Navigation Menu

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Wyprawka dla dziecka

Wszystko gotowe – pokoik dla najmłodszego członka naszej rodziny urządzony, ściany pomalowane, mebelki stoją na właściwych miejscach. Jednak wciąż czegoś brakuje niewielkiego, ale najważniejszego elementu wyposażenia – materacyka, na którym nasza mała pociecha powinna się zdrowo wysypiać. Ten niepozorny element wyposażenia Materace Dla Ciebie –13898268_13897935dziecięcej sypialni jest jednak niezwykle ważny. Dla zdrowia naszego dziecka, ale również i naszego, bo przecież wyspane dziecko to zadowolony i wyspany rodzic. Dlatego na jego wybór trzeba poświęcić chwilę czasu.

Co warto wiedzieć przed zakupem materaca dla dziecka?

Przed jego zakupem warto wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze – jaki powinien być wkład dziecięcego materaca? Sprężynowy czy piankowy? Głównie zależy to od wieku dziecka. Dla niemowlaków i młodszych dzieci wybierajmy jednak materace piankowe, takie jak materac piankowy z lateksem Krasnoludek czy materac piankowy memory z lateksem Plastuś. Ich delikatne działanie jest szczególnie polecane dla kształtującego się kręgosłupa. Materacy sprężynowych nie polecamy dla dzieci poniżej 6 roku życia. Powód jest prosty – sprężyny działają pod wpływem nacisku, a im większy nacisk na materac tym silniej ciężar jest wypierany. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi o to, że u młodszych dzieci oddziaływanie sprężyn może powodować nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Dla nich idealna będzie dobrej jakości, antyalergiczna, sprężysta pianka. Dobrze sprawdzą się materace z pianki poliuretanowej np. materac piankowy Gumiś czy materac piankowy memory Smerf. Jeśli jednak nie musimy aż tak bardzo liczyć się z kosztami, warto zainwestować w materac z pianki wysokoplastycznej (np. materac wysokoelastyczny Mojry) lub lateksowej (np. materac lateksowy Astrea średniotwardy). Te drugie są szczególnie polecane, jeśli dziecko jest narażone na alergie. Te pianki, ze względu na swoją trwałość nadają się również dla starszych dzieci.

materace-dla-dzieci-oferta-materace-dla-ciebie

Materace bonellowe dla dzieci

Nie oznacza to wcale, że materace sprężynowe są nic niewarte i niewskazane. To nieprawda. Takie materace – z wkładem ze sprężyn bonellowych polecamy zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym – od 6 roku życia. To bardzo trwałe, sprężyste materace, które wytrzymają niejedne podskoki i fikołki. Raczej nie należy eksploatować materaca w ten sposób, ale dzieci dziećmi i takiej zabawy całkowicie odebrać im się nie da. A tym sprężynom to nie straszne! Mało tego są bardzo mocne, więc są idealne, kiedy dziecko intensywnie rośnie – są odporne na rosnącą wagę dziecka i na pewno się nie odkształcą. Materace takie jak np.  materac bonellowy Hestia i materac bonellowy memory Afrodyta na pewno będą dobrym wyborem. Warto też podkreślić, że wybieramy te sprężyny z jeszcze jednego powodu. Materace te nie posiadają stref, co w przypadku materaca dziecięcego jest wskazane.

Jeśli wybieramy materac dla kilkuletniego dziecka raczej nie polecamy sprężyn kieszeniowych. Te są zazwyczaj ułożone w 7 stref. Ponieważ dziecko śpi raczej bliżej wezgłowia łóżka, strefy te po prostu rozminą się z ciałkiem dziecka, co może być szkodliwe. Zdecydowanie więc polecamy sprężyny bonellowe. Dzięki dodatkowym komponentom, wybór jest bardzo duży i na pewno wśród nich znajdziemy ten właściwy.

Materac materacowi nierówny – jaka twardość materaca będzie odpowiednia?

Po drugie – stopień twardości. To nie jest materac dla nas, więc nie powinniśmy się sugerować własnymi odczuciami. Powód jest oczywisty i banalny, choć często bagatelizowany przez rodziców – dziecko jest od nas o wiele lżejsze, w związku z tym zupełnie inaczej odczuwa twardość materaca. Jak więc dobrać odpowiedni stopień twardości materaca? Są dwa trendy wśród rodziców – zwykle decydują się oni na materace albo bardzo twarde albo bardzo miękkie. Czy słusznie?

Twardy materac dla niemowlaka – czy na pewno?

Materace twarde, jak materac bonellowy z kokosem Artemida, zwykle zawierają wkład z maty kokosowej – to ona nadaje twardości. Jest to naturalny, antyalergiczny komponent, więc dziecku z pewnością nie zaszkodzi. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasz maluszek zmoczy się w nocy, a kokos przesiąknie, nie pozbędziemy się już nieprzyjemnego zapachu. Ochraniacz dziecięcy na materac Tola – wodoodporny jest tutaj koniecznością. Wielu rodziców nadal uważa, że zdrowo jest spać na twardym i decydują się właśnie na zakup takiego materaca dla swojej pociechy. Bo tak mówi mama, babcia, ciocia czy wujek, przyjaciółka czy inna dobra dusza. Czasami jednak lepiej nie słuchać wszystkich dobrych rad. Dla małego dziecka taki materac może się jednak okazać zbyt twardy, zwłaszcza jeśli woli ono spać na brzuszku lub boku. Dziecko, zwłaszcza kilkuletnie ma już swoje zdanie i wolałoby raczej materac miękki. Ta twardość jest polecana szczególnie dla osób o wadze poniżej 60 kg. Dziecko zwykle mieści się w tym przedziale wagowym. Warto jednak zwrócić uwagę, że twardy materac jest jednak szczególnie polecany w pierwszych miesiącach życia dziecka – kiedy963471_nika maluch zazwyczaj śpi na pleckach i podejmuje próby pierwszych podnoszeń do pozycji siedzącej. Po prostu z twardej, sztywnej powierzchni jest mu się łatwiej podnosić i nauka samodzielnego siadania może przebiegać szybciej.

A może wybrać miękki materac?

Z drugiej strony materace miękkie mają swoje zalety – delikatnie otulają ciało dziecka, dopasowują się do ciała i podtrzymują kręgosłup. Zwykle komponentem nadającym miękkości jest w tym wypadku pianka termoelastyczna. Komponent ten poprawia krążenie, zapewnia dziecku przyjemne wrażenie ciepła np. materac piankowy kokos z lateksem Uszatek sprawi, że naszemu maluszkowi będzie z pewnością wygodnie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeśli stosujemy w łóżeczku niemowlaka urządzenie do monitorowania oddechu dziecka, powinniśmy z tej pianki zrezygnować. W żaden sposób nie jest szkodliwa dla dziecka, ale zakłóca działanie tego urządzenia.

Średnia twardość materaca

Pośrednim rozwiązaniem będą materace średnio twarde – jeśli kupujemy materac dziecięcy, w perspektywie jego wymiany dopiero za kilka lat najlepiej zdecydować się właśnie na taki materac średnio twardy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się materac bonellowy z lateksem Temida. Z pewnością nie będzie za twardy i nie będzie powodował ucisków. Często będzie to rozwiązanie optymalne. Jeśli jesteśmy zwolennikami kokosu, warto ten komponent połączyć z innymi materiałami, które delikatnie zmiękczą jego powierzchnie i zniwelują uciski, np. lateksem (materac piankowy kokos z lateksem Eos czy materac bonellowy kokos z lateksem Hekate) lub pianką memory (jak np. materac bonellowy memory z kokosem Atena).

Podsumowując: dla niemowlaka odpowiedni byłby materac twardy, dla starszych dzieci polecamy materace miękkie lub średnio twarde. Do 6 roku życia materace piankowe, dla starszych dzieci – materace sprężynowe. Najważniejsze jest jednak, abyśmy taki materac kupowali świadomie. Zachęcamy więc do odwiedzania naszych salonów – lokalizację możesz sprawdzić w zakładce kontakt, próbowania i zadawania pytań.