Pages Navigation Menu

Materace na gwarancji, czyli co warto wiedzieć?

Ile lat gwarancji obowiązuje na materac?

Poszukując nowego materaca patrzymy głównie na jego wkład, twardość i cenę. Rośnie świadomość konsumencka, więc obecnie coraz częściej patrzymy również na gwarancję jakiej producent udziela na dany towar. Każdy oferowany przez nas rodzaj materaca objęty jest 2, 3,5 lub 10-letnią gwarancją, w zależności od ich wkładu. Wszak różne materiały mają różną wytrzymałość.

Materace z pianki poliuretanowej posiadają 2 letnią gwarancję. Natomiast te wykonane z pianki 5wysokoelastycznej czy lateksowej mają już 5 lat gwarancji. Dlaczego? Odpowiedź nie jest bardzo skomplikowana.

Po prostu pianka wysokoelastyczna i lateksowa są materiałem bardziej sprężystym i wytrzymałym, co też zostało potwierdzone przez przeprowadzane testy. Zatem materace z tych materiałów zazwyczaj objęte są dłuższą gwarancją.

Najdłuższa gwarancja udzielana jest na sprężynowe materace Bonnelowe i podstawowe materace pocket 7 stref (272 sprężyny na m²) – 10 lat. Na sprężynowe materace multipocket 7 stref (508 na m²) i materace luxpocket (1 000 na m²) obowiązuje już 5-letnia gwarancja. Sprężyn w takich materacach jest więcej, zapewniają większy komfort wypoczynku, jednak są mniejsze i w związku z tym bardziej delikatne.

Jakie szkody obejmuje gwarancja?

Skoro już wiemy jaka gwarancja obowiązuje na różnego rodzaju materace, zapoznajmy się z sednem dzisiejszego tematu, czyli co tak naprawdę obejmuje gwarancja. Gwarancja obejmuje główny wkład materaca! Jeśli mówimy o materacu piankowym sprawa jest prosta – pianka nie powinna się kruszyć ani łamać. Jeśli rozpatrujemy gwarancję w materacu sprężynowym to pamiętajmy, że 10-letnim czasem gwarancji są objęte sprężyny, natomiast pianki, mata kokosowa czy też pokrowiec posiadają 2-letnią gwarancję. Jeśli przed upływem gwarancji sprężyna pęknie lub przebije piankę jest to sytuacja, którą gwarancja obejmuje.

Kolejna ważna sprawa – odkształcenia na powierzchni materaca. Materac to przedmiot, który stale pracuje, podlega więc zużyciu. Dlatego wgłębienia na powierzchni materaca do 3 cm nie podlegają gwarancji, gdyż stanowią one naturalne zużycie materiałów, które nie wpływa na jakość produktu. Dopiero, jeśli na użytkowanym przez nas materacu pocket powstanie wgłębienie na 5 cm, to taka sytuacja podlega reklamacji. Dlaczego? Bo takie odkształcenie może świadczyć o uszkodzeniu sprężyn.

Nie zapomnij odwrócić materaca!

Warto jeszcze raz podkreślić konieczność odwracania materaca – te informacje zawiera nasz poradnik użytkowania materacy.

Materace typu pocket, lateksowe czy wysokoelastyczne należy regularnie odwracać z jednej strony na drugą. Nawet jeśli strony różnią się twardością. Musimy brać pod uwagę podczas zakupu materaca o dwóch stopniach twardości, że co kilka miesięcy będziemy musieli spać na stronie bardziej twardej by potem znów powrócić na stronę miększą. Dlaczego? Materac, aby zachować swoje właściwości, musi pracować w różnych miejscach. Tylko wtedy będzie się równomiernie zużywał, a na jego powierzchni nie powstaną wgłębienia. Jest to bardzo ważne, bo nie odwracanie materaca wyklucza objęcie gwarancją! Jest to bowiem niewłaściwe użytkowanie materaca i zmiany powstałe na jego powierzchni nie są wynikiem wady produktu, ale zniszczeniem dokonanym przez użytkownika, co można stwierdzić.

Odpowiednio dobierz stelaż pod rodzaj materaca

Bardzo ważne jest, by stelaże do łóżek były również prawidłowo dopasowane do rodzaju materaca. Np. materac kieszeniowy używany ze stelażemMaterace Dla Ciebie - taida ruchomym albo stelażem z odstępami między listwami większymi niż 4cm ulegnie zniszczeniu. Sprężyny odkształcą się, a tym samym nie zapewnią komfortowego snu. Takiego materaca nie można objąć procesem reklamacji, bo był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem. I nie można mieć w tym wypadku pretensji do producenta.

Kiedy warto wymienić materac na nowy?

Często klienci zainteresowani zakupem materaca narzekają na zbyt niską gwarancję, twierdząc, że konkurencja to daje 15, a nawet 20 lat! Warto sobie jednak uzmysłowić fakt, że 10 lat to najdłuższy okres jaki należy użytkować materac. Tak więc kiedy wymienić materac?

Ze względów higienicznych materac należy wymieniać co 7 do 10 lat maksymalnie. Nawet te regularnie odkurzane i czyszczone, najbardziej trwałe materace sprężynowe. Mało tego należy to robić nawet jeśli ich powierzchnia nie jest odkształcona. Zbierająca się we wnętrzu materaca warstwa kurzu, naskórka i włosów to idealne siedlisko alergenów, takich jak roztocza i bakterie.

Materac to przedmiot codziennego użytku, który pracuje codziennie. Nie można więc mieć pretensji, że się zużywa. Ale ten właściwie ”serwisowany” oczywiście dłużej zachowa swoje właściwości i na długo zapewni nam komfortowy sen.