Pages Navigation Menu

Niedoceniane pokrowce

Wiele osób bagatelizuje zakup materaca, chociaż tylko on może zapewnić nam zdrowy i komfortowy sen. Niestety jeszcze częściej lekceważone jest znaczenie pokrowca, choć stanowi on integralną część materaca. Każdy materac zbudowany jest z dwóch zasadniczych elementów: wkładu i pokrowca.

Wkład, czyli wewnętrzna warstwa materaca, decyduje o wygodzie, jakości podparcia kręgosłupa i dostosowywaniu się do naturalnych krzywizn ciała. To podstawowa Materace Dla Ciebie - 15część materaca, która w większości stanowi o jego cenie. Co ważne – jej zużycie jest równoznaczne ze zużyciem całego materaca. Pokrowiec natomiast stanowi zewnętrzną warstwę materaca i to on ma bezpośredni kontakt ze skórą. Ponieważ żyjemy w czasach, gdy różnego rodzaju alergie i uczulenia są wręcz na porządku dziennym ma on równie istotny wpływ na jakość naszego snu co pieczołowicie wybierany przez nas wkład materaca. I trzeba na jego wybór zwrócić odpowiednią uwagę! Nie wystarczy tutaj stwierdzenie, że przecież i tak stosuje się prześcieradło, więc pokrowiec może być byle jaki, to i tak nie ma znaczenia. Bzdura! To właśnie wybrany przez nas pokrowiec zdecyduje o przepływie powietrza w materacu, czy będziemy się na nim pocić lub, czy będzie nas w nocy męczył katar alergiczny.

Do produkcji pokrowców stosowane są coraz nowsze rozwiązania z przemysłu włókienniczego. Nowatorskie tkaniny wyglądają nie tylko bardzo estetycznie, ale też spełniają wiele pożytecznych funkcji. Są pokrowce antyalergiczne, ograniczające rozwój drobnoustrojów i bakterii, pokrowce antyelektrostatyczne, pokrowce pochłaniające zapachy, pokrowce ogniotrwałe, czy też zapobiegające brudzeniu się.

Pierwsze co powinniśmy rozważyć, przy wyborze pokrowca to, czy zamierzamy prać go w domu. Większość tkanin stosowanych do produkcji pokrowców nadaje się do prania, więc jeśli mamy pojemną pralkę należy to robić regularnie. Jeśli jednak śpimy na materacu 200×200 warto wziąć pod uwagę pokrowiec przeznaczony do czyszczenia chemicznego – do pralki taka ilość tkaniny po prostu się nie zmieści.

Jeśli cierpimy na alergie zdecydujmy się na pokrowce chroniące przed pojawieniem i rozmnażaniem się roztoczy, bakterii i grzybów. Takie pokrowce są np. wzbogacone w aloes. Jeśli w nocy mamy problem z nadmiernym poceniem się dobrym rozwiązaniem będzie oddychający pokrowiec, odprowadzający wilgoć i regulujący temperaturę. Taki pokrowiec jest wzbogacony o włókna bambusowe, dzięki czemu niweluje nieprzyjemne zapachy, lub o srebrną nić, która dodatkowo rozładowuje ładunki elektrostatyczne.

Wszyscy w nocy się pocimy, choć wielu tego nie zauważa. Pot wsiąka w pościel, prześcieradło i pokrowiec. Szacuje się, że jedna noc to nawet około pół litra potu! Co w przeliczeniu na rok daje aż 180 litrów! Ze względów higienicznych użytkowany pokrowiec powinien być zdejmowany i nadawać się do prania, lub wymiany. Nie chodzimy w przepoconych ubraniach, dlaczego więc mamy spać na przepoconym materacu?

Pranie i czyszczenie nie tylko przedłuża żywotność materaca – z pewnością przyjemniej jest spać na czystym wypranym pokrowcu. Dwa razy w ciągu miesiąca w sposób niezauważalny dla ludzkiego oka cała nasza skóra się regeneruje. Z czego większość, właśnie w ciągu nocy zostawiamy w pościeli, a tym samym w pokrowcu. W tym kontekście nie trudno sobie wyobrazić jaka to góra pożywienia dla wszelkiego rodzaju roztoczy, które właśnie wywołują alergie! Policzono kiedyś, że w materac, w którym przez około 10 lat nigdy nie prano pokrowca był o około ¼ cięższy niż zaraz po jego zakupie. Te dodatkowe kilka kilogramów to właśnie cała masa nasMaterace Dla Ciebie - bambookórka, włosów i martwych roztoczy! To raczej mało przyjemne środowisko do spania.

Co ważne – jeśli w pokrowcu jest wysoka zawartość bawełny, umożliwia to jego pranie w temperaturze wyższej niż 60 stopni. Zabija się wtedy większość bakterii. Dodatkowo bawełna jako włókno naturalne jest szczególnie polecana dla alergików. Pokrowiec w 100% bawełniany polecany jest przede wszystkim dla małych dzieci. Ich skóra jest bardzo wrażliwa i trzeba o nią szczególnie zadbać.

Jeśli cenimy sobie wysoko komfort wypoczynku, powinniśmy zwrócić uwagę na pokrowce wzbogacone o szlachetne włókna takie jak wełna pozyskiwana z kóz kaszmirskich. Taki materiał jest trwały, ale równocześnie delikatny, elastyczny i lekki. Materiał jest jedwabisty w dotyku i posiada właściwości utrzymywania ciepła.

Zawsze przy wyborze nowego materaca powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas pokrowiec zapewniał wysoką higienę snu, chroniąc przed roztoczami, bakteriami, kurzem oraz grzybami. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i nie kierować się głównie ceną. Tym bardziej, że skoro mamy wybór, to dlaczego z niego nie skorzystać?