Pages Navigation Menu

Nocny ból pleców

Cała noc nieprzespana. Przewracałeś się z boku na bok i tylko marzyłeś, aby wreszcie zasnąć. A wszystko przez ten okropny ból pleców. Ani spanie na boku, ani na brzuchu, ani na wznak nie przyniosło ukojenia, a tu jak na złość dzwoni budzik. Znacie to? Cóż, nie odkryjemy tutaj nic nowego, a na pewno nie zdiagnozujemy żadnych przypadłości, nie będziemy się bawić w lekarza. Postaramy się jednak podpowiedzieć co zrobić, aby nieco ulżyć sobie w bólu, na co zwrócić uwagę.

Materace Dla Ciebie - 6Przede wszystkim sprawdź na czym śpisz. Bardzo często okazuje się bowiem, że owe silne bóle pleców nie są objawem choroby, a jedynie skutkiem spania na starym materacu, wygniecionej wersalce czy tapczanie. Mało tego, również źle dobrany materac może powodować takie dolegliwości. Przy zakupie materaca pamiętaj, aby kierować się swoimi potrzebami, a nie sugestią innych. To nieprawda, że najzdrowsze są twarde materace, twardość dobieraj do swojej wagi i do własnych upodobań. Wszystkim obolałym serdecznie polecamy materace lateksowe, np. Brizo lub termoelstyczne, np. Keto. Obie wersje charakteryzują się tym, że idealnie dopasowują się do ciała (co nie oznacza, że są za miękkie). Lateks reaguje na nacisk i przy każdej zmianie pozycji snu od razu dostosowuje się do sylwetki, pianka termoelastyczna natomiast działa pod wpływem temperatury ciała. Pod wpływem ciepła mięknie i idealnie dopasowuje się do ciała dając także przyjemny efekt otulenia. Aby wybrać jak najlepszy materac dla siebie warto udać się do sklepu i poleżeć na kilku materacach, aby sprawdzić, który bardziej nam odpowiada. Wiemy, że dla wielu osób może się to wydawać dziwne, takie leżenie w sklepie, ale pamiętaj, że każdy materiał zastosowany w materacu zachowuje się inaczej, zatem i z pozoru takie same materace będą się od siebie różniły.

Drugą, istotną kwestią jest poduszka. Jeśli jest ona źle dobrana, albo masz ich cały stos ułożony pod głową, przez co śpisz niemalże na siedząco to także może powodować nieznośny ból pleców. Aby się dobrze wyspać musisz leżeć, nie siedzieć. Problemy z oddychaniem, brak koncentracji i częste bóle głowy. Sprawcą tych wszystkich dolegliwości może być właśnie jedna mała, niepozorna poduszka! Na rynku jest ogromny wybór poduszek, warto zatem poświęcić trochę czasu po to, aby wybrać tę odpowiednią, dzięki której poczujesz się jak nowo narodzony.

Ważną kwestią jest także to w jakiej pozycji śpisz, a także jak rano wstajesz. Spanie na brzuchu może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i przyczyniać się do bólu pleców. Przyzwyczajenia ciężko zmienić, jednak nie jest to niemożliwe. Bardziej korzystne może okazać się spanie na boku, wówczas kręgosłup będzie przybierał swój naturalny kształt. Jak wspomnieliśmy, także i wstawanie z łóżka odgrywa niemałą rolę. Zrywanie się w pośpiechu szkodzi mięśniom i stawom oraz naraża kręgosłup na przeciążenia. Zatem pomału, poprzeciągaj się trochę, powoli połóż się na bok z nogami lekko ugiętymi, teraz podeprzyj się rękoma, nogi możesz powoli opuścić na podłogę i spokojnie się podnieś. Postaraj się, aby takie wstawanie stało się dla ciebie normą, rytuałem. Dzięki temu otrząśniesz się z resztek snu, a twój kręgosłup nie będzie narażony na przeciążenia.

Pamiętaj jednak drogi użytkowniku, że te porady nie stanowią antidotum, nie uzdrowią cię cudownie. Potraktuj je jako suplement diety i zgłoś się po profesjonalną poradę do lekarza.